Celkom ľudské

Celkom ľudské https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491581/bmid_celkom-ludske-Q7M-491581.jpeg 4 9 3

Karine Tuil je súčasná francúzska spisovateľka. Jej diela sa pravidelne objavujú medzi nomináciami na najprestížnejšie literárne ceny. Farelovci sú úspešní, bohatí a vplyvní. Sedemdesiatročný Jean Farel je popredný novinár s úspešnou kariérou v televízii, teší sa z pekného miesto na spoločenskom výslní, ktoré nemieni v najbližšom čase opustiť. Jeho o dvadsaťsedem rokov mladšia manželka Claire je uznávaná feministická autorka a esejistka. Ich syn Alexandre, krásny, nadaný športovec, študuje na elitnej vysokej škole. Rodina ako obrázok. No nádherný domček z kariet sa zrúti, keď mladá žena obviní prominentného syna zo znásilnenia. Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Les Choses humaines , 2019

ibs
20.01.2023 4 z 5

Po sudny proces vyborne citanie, typicky francuzsky styl autoriek 21. storocia. Potom to trosku stagnovalo, celkovo vsak zaujimave zamyslenie nad funkcnostou rodiny, kultury a vychovy ako takej.

Gracian1964
31.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Áno, čítalo sa to výborne, dej hladko plynie, osudy a charaktery sa vynárajú z hmly. Autorka sa veru zahráva s pocitmi čitateľa, raz som bol na strane obete, potom zas obvineného a naopak, až som to napokon prestal riešiť. Obvinený mi nebol sympatický už z princípu, zhýčkaný mladík z privilegovanej vrstvy, premotivovaný a otravný, šiel mi vysokorýchlostne na sústavu. Nakoniec z toho vyšiel pomerne lacno, síce jeho žiarivá kariéra v USA bola passé, ale nejako sa z toho dostane, chudáčik.

adorjas
29.05.2022 4 z 5

Tuil ma baví! Bolo to tak už aj pri jej Bezstarostnosti. Píše aktuálne témy, ktoré spoločnosťou rezonujú, dej odsýpa a priznám sa, že časti knihy, kde sa rozoberá súdny proces a autorka len akoby "mechanicky" popisovala výpovede svedkov bez subjektívneho a moralizujúceho hľadiska boli fantastické. Knihu som tým pádom zhltla za 2-3 večery.
Autorka vás prevedie postojmi a názormi, ktoré vo vás budú hore- dole kolísať a pristihnete sa pri tom, že občas plne sympatizujete s obeťou, ale na druhú stranu, budú state, kde si poviete, že ani tresne stíhaná osoba by nemusela dostať taký trest. Tomu sa hovorí skvelá práca s čitateľom!
Len jednu výtku voči Tuil mám, a to je jej aktuálnosť témy. Knihu v origináli vydala v roku 2019, keď vrcholilo ťaženie #metoo, takže aj teraz v roku 2022, ked sa kniha preložila do slovenčiny,to bolo aktuálne. Ale budú jej knihy čítať o 10 rokov, keď nastanú nové hnutia, nové spoločenské udalosti? Proste, čítajte Tuil, kým je horúca!

masmédia (tisk, rozhlas, TV, internet) znásilnění soudní procesy sexuální obtěžování

Karine Tuil
francouzská, 1972