Oddělená skutečnost

Oddělená skutečnost https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3144/oddelena-skutecnost-3144.jpg 4 72 3

Castaneda série

Castaneda překonal hrůzu ze světa čarodějů a vrátil se k donu Juanovi. Učení s donem Juanem je náročné, nebezpečné. Castanedovi se sice nedaří proniknout do skutečnosti, z níž bojovníci čerpají sílu, ale námaha nebyla marná, protože na této cestě dostává i tzv. obyčejný svět zcela nové, netušené dimenze.

Duchovní literatura New Age
Vydáno: , Volvox Globator

Separate reality , 1971

kamibe
07.09.2020 5 z 5

Ráda jsem přečetla další knihu Carlose Castanedy, a opět - přestože je to všechno skoro neuvěřitelné, čtu to s takovým čtenářským zápalem, jako kdybych snad sama chtěla podniknout podobnou zkušenost! Líbí se mi autorovy podrobné popisy, obdivuji se, jak si pamatuje a pak líčí události do velikých podrobností. Přemýšlím nad pojmem ovládaná pošetilost a napadá mě, že je to jen jinak řečena Ježíšova věta: Buďte jako děti. Ovládaná pošetilost je možná o to lepší (dá-li se tu vůbec hodnotit), že je naprosto vědomá.
Učení je náročné, a kdyby neměl učedník průvodce, který ho pozorně provází, nejspíš by někde mohl umřít. Juan to několikrát zmiňuje! To mi připomíná knihu Z vody a ducha, kde také někteří chlapci při rituálu zasvěcování se zpátky do vesnice s ostatními už nevrátili.
Také obdivuji Carlosovu paměť. Já bych si všechny ty instrukce asi nepamatovala. A taky bych se v těch horách v noci sama určitě bála.

Shindo
15.04.2018 4 z 5

Kým prvý diel mi prišiel neskutočne zmätený a zamotaný, toto bolo jasnejšie, akoby ľahšie. Na jednej strane don Juan odovzdával učenie, na druhej pravidelne, mnohokrát žartom a dobrosrdečne vytýkal Carlosovi jeho snahu si všetko zapisovať, škatuľkovať a brať to ťažko akademicky. Z tejto knihy som mal iné pocity.

razzex
11.03.2016 5 z 5

Podle oblíbenosti prvního dílu se divím, že tu nejsou žádné recenze či komentáře, to přece nemůžu nechat jen tak! Druhá kniha navazuje na pro mne celkem nudný konec dílu prvního a nese se ve stejném duchu, kde autor všechno dlouze popisuje odbornými termíny a prezentuje strukturu jeho chápáni onoho "učení". To ovšem netrvá dlouho. Kniha poměrně brzy přejde do starého známého vyprávění. Musím říci, že Oddělená skutečnost mě dokázala upoutat a zaujmout více, než kniha předchozí, která velmi do podrobna popisovala různé směsi. Zde příběh dostává obrátky. Jsou představeny další postavy - přátelé dona Juana, včetně jeho rodiny, resp. vnuka, a dozvídáme se i něco málo o jeho životě. Carlos na cestě poznání prožívá další nemyslitelné a záhadné zážitky, které mu don Juan pomáhá rozšifrovat. Když jsem u prvního dílu říkal, že se mi líbí lehký humor dona Juana, v druhém díle se mi zdá, že humor ještě graduje viz pasáže níže.

„A co můžu dělat, abych žil jako bojovník?“ ptal jsem se.
Sundal si klobouk a drbal se na spáncích. Upřeně se na mě zadíval a usmíval se.
„Ty to máš rád vždycky pěkně vysvětlený, co?“
......
„Ty ale opravdu umíš mluvit a nic neříkat, viď,“ smál se don Juan.

Abych to tedy shrnul - pokud po nezáživném konci první knihy váháte, jestli přečíst nebo nepřečíst, tak určitě přečtěte. Kniha je plná zajímavých úvah a věcí, nad kterými stojí za to zapřemýšlet.