Čas odejít

Čas odejít https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248587/bmid_cas-odejit-2rA-248587.jpg 4 1222 1222

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji mámu Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak? Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, když zemřela za záhadných okolností jejich kolegyně, Alice zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Leaving Time , 2014

myshmother
11.03.2016 4 z 5

Kniha se mi moc dobře četla, jednotlivá pojednání o slonech byla poučná, zajímavá a většinou i dojemná, ale dávám o hvězdu méně za konec. :-)

vyvodka
11.03.2016 4 z 5

Čtivé, napínavé, zajímavé téma (život slonů, život vědmy), nevšední prostředí (sloní rezervace) a překvapivé rozuzlení. Více toho moc nemůžu napsat, protože bych prozradila závěr. Každopádně se mi knížka líbila, autorka mě nezklamala. Oceňuji, že téma ochrany slonů nepodcenila, že vycházela z reality a poskytla tak zajímavé střípky ze života těchto savců.
Dávám čtyři hvězdičky, protože na plný počet by to musel být opravdu trhák, který bych přečetla jedním dechem. Možná jsem velký realista na to, abych naplno ocenila téma navazování kontaktu se zesnulými.

wesulle
10.03.2016 5 z 5

Wow, takhle kniha mě opravdu dostala! Konec mě hodně zaskočil a překvapil - škoda jen, že byl tak "přeslazený", ale to rozhodně nesnižuje kvalitu knihy. Těším se na další knihu od Jodi.

Mark
08.03.2016 5 z 5

Velmi zajímavá kniha a nečekaný závěr. Který jsem vůbec nečekal.

MMacicekk
08.03.2016 5 z 5

Moje druhá kniha od Jodi Picoult. Její první kniha Vlk samotář mě celkem zklamal, mezitím jsem měla zarezervovanou v knihovně tuhle knihu a vůbec se mi do ní nechtělo. A jak to tak bývá, když se člověk na něco strašně moc netěší... tak tato kniha mě úplně nadchla! Líbilo se mi, jak byl popsán život slonů, ale hlavně mě dostal ten konec. Když už jsem byla u konce a celé se to rozuzlilo, tak mi běhal mráz po zádech, takové pocity jsem snad u žádné knihy dosud neměla. Úžasná kniha a hned si ji zařazuji do svých oblíbených. Vřele doporučuji.

janča06
05.03.2016 5 z 5

Zajímavá knížka, která je hezky napsaná a napínavá až do konce.

zuzana2599
01.03.2016 5 z 5

Další úžasná kniha od Jodi - moje třetí a asi se mi líbila nejvíc. Atraktivní prostředí sloní rezervace, příběh plný emocí, příběh nejen o lásce mateřské, ale pro mě hlavně o víře a naději. Že nic nemusí být zrovna tak, jak si myslíme a že je něco mezi nebem a zemí, co může být a nemusí... Ještě stále myslím na Jenny, Alici a Serenity, nějak se mi dostaly pod kůži. Překvapivý závěr, dokonce jsem pročítala poslední kapitoly znovu, což u mě není obvyklé...Děkuji, Jodi Picoult, za velký čtenářský zážitek!

bagel
18.02.2016 4 z 5

Nevšední námět, kapitoly vyprávěné Alicí týkající se života slonů byly ohromně zajímavé a značně rozšířily můj pohled na slony. Konec se mně ale nelíbil, souhlasím s babsi66. Nějaké mluvení s duchy a jejich vyvolávání v průběhu děje bych ještě brala, ale vyřešení mně připadalo přitažené za vlasy, i když logika příběhu zůstala zachována a vše do sebe zapadlo. Proto jsem ubrala jednu hvězdičku.

evalan
12.02.2016

Opravdu čtivě napsaná kniha se zajímavým rozuzlením. Doporučuji :-)

babsi66
12.02.2016 3 z 5

Začalo to dobře. Když se objevila postava Serenity, říkala jsem si, že je trochu ujetý, aby po zmizelé matce pátrala její dcera spolu s vědmou, ale vlastně proč ne. Bohužel překvapivé rozuzlení bylo z jiného světa (doslova) mi celou knížku, která do té doby byla zajímavá a čtivá totálně zkazilo.

Zřejmě jsem příliš přízemní pragmatická na to, abych se s něčím takovým dokázala vyrovnat, ale tohle prostě autorce odpustit nedokážu. Tím spíš, že se celou knihou prolíná rovina vědeckého pozorování slonů a jejich výzkumu (mimochodem pasáže z deníku Alice jsou zřejmě nejlepší částí z knížky), což je tedy podle mě čistě exaktní záležitost a motat do toho spiritualismus mi přijde jako nepovedený úlet. Jako kdyby autorka rozehrála příběh, vymyslela postavy a od jistého bodu nevěděla jak dál. No a vyšlo z toho tohle.

Rade
29.01.2016 5 z 5

Moje čtvrtá od Jodi.
Velkou část knihy jsem si říkala, no, taková detektivka pro mládež, a ještě se spoustou nelogičností…
Pointa byla ale opravdu nečekaná, nejdřív jsem si říkala, no to snad ne – jenže ono to nakonec do sebe zapadalo, i s těmi předchozími nelogičnostmi.
Nakonec dávám pět (samotnou mě to překvapuje), za tu naprostou originalitu a samozřejmě za úžasný sloní příběh, příběh sloní i lidské mámy a taky za ten lobbing pro ochranu slonů.
A rada těm, kdo se chystají číst: Nečtěte komentáře, pak to nebude ono.

Ronfi
29.01.2016 4 z 5

Silný příběh ženy, lidskost náhradních rodičů i nepochopitelná byrokracie úřadů bránící umírající ženě v klidu a dle svých představ zajistit šťastný budoucí život svých dětí.

Ywonek
24.01.2016 5 z 5

Úžasná knížka. Ten konec mě tedy neskutečně. Překvapil. Doporučuji.

Daenerys
21.01.2016 5 z 5

Ach. Právě dočteno. Jedním slovem: nádhera! Ty střípky ze života slonů dělají knihu nezapomenutelnou a velmi dojemnou. Tleskám a určitě se v někdy v budoucnu ke knize ráda vrátím.

Lenka.Vílka
20.01.2016 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst kvůli třem slovům, která jsem o ní věděla. Jody+slon+Picoult. Kniha byla krásná od začátku do konce, pointa mě dostala a byla jsem dojatá, ale chybělo mi to "něco", co udělá z knihy klenot. A opět mi vadila stejná věc. Změna písma podle pohledu vypravěčů. Ale to beru jako detail.

Miška.Miška
06.01.2016 4 z 5

Od začatku knihy jsem si v hlavě dělala vlastní závěry jak by kniha mohla skonči. Upřímně závěr mě dost šokoval !! Toto jsem opravdu nečekala ale zklamaná jsem určitě nebyla.
Kniha je skvělá. Příběh vás upoutá hned od začatku a čte se jedním dechem. Některé pasáže tam tedy podle mě byli zbytečné ale měli svou logiku.
Knihu rozhodně doporučuji, je to skvělé oddichové čtení. Citlivější povahy si možná i zapláčí jako já. :-)

zuzana029
02.01.2016 4 z 5

Kniha je krásná. Někdo by řekl, "příliš rozvláčný rozjezd", ale já jsem si povídání o slonech zejména v její první polovině moc užívala. Druhá polovina knihy pak začíná nabírat spád, co se samotného příběhu týká, a jak už mnoho hodnotících přede mnou naznačilo, konec je opět (jak je u Jodi Picoult asi dobrým zvykem) velmi překvapivý. Kniha je členěna do kapitol podle toho, kdo je zrovna vypravěčem. Mám-li srovnávat, Vypravěčka mne pohltila o něco více, tato kniha byla na druhou stranu o něco více oddychová. Dávám čisté 4*, maximum ode mne dostávají opravdu jen "top" tituly, kterých je velmi málo... Všem ale moc doporučuji přečíst.

adelaska
02.01.2016 5 z 5

Opravdu jsem nečekala, že Nový rok začnu s takovou úžasnou, doslova neuvěřitelnou knihou. Dneska ráno dočtena a doteď nemůžu myslet na nic jiného. Mělo to všechno, zahrnutou veškerou lásku jak k lidem, tak ke zvířatům, detektivní zápletku, plus mysteriózní nádech ... Musím říct, že mi to celkem připomíná Stříbrnou zátoku. A i celkově styl psaní Jodi Picoult mi chvilkově připomíná styl Jojo Moyes. Jak moc mě ve Stříbrné zátoce bavilo číst o velrybách, tak tady o slonech. Je tak nádherně popsané jejich chování snad ve všech situacích a dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem nevěděla. Nejen že kniha byla neskutečně dojemná, ale místy i vtipná, především hlavní trojka Jenna, Serenity a Virgil. Zápletka a pointa mě překvapila, toto jsem opravdu nečekala. Myslela jsem si, že to dopadne úplně, ale úplně jinak. Dopadlo to doslova neuvěřitelně, ale líbilo se mi to moc.
Předtím jsem od Jodi přečetla jen Vypravěčku, která byla sice krásná, ale že bych si na ni teď vzpomněla se říct nedá. Ale z tohoto příběhu jsem si fakt sedla na zadek. Mělo to prostě všechno, co od knihy očekávám. Zařazuji mezi mé nej.

Sobotikova
01.01.2016 3 z 5

Rozporuplné pocity...místy jsem se od knihy nemohla odtrhnout, ale taky sem tam mi děj přišel zdlouhavý. Části o slonech super, ta duchařina budiž, ale nadšená jsem z ní nebyla...

Melanka
01.01.2016 3 z 5

Kniha se mi četla báječně, ale pak přišlo veliké zklamání. Tak levný a obehraný konec mě naštval. Promarněná šance na skvělou knihu.