Čáry života

Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323522/cary-zivota-zny-323522.jpg 4186

Čáry života (1.)

Carve The Mark (2017)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

parvitas

Páčilo sa mi to (a hodnotím to tak na 3,5 hviezdy).
Je tam cítiť inšpirácie z viacerých kníh, či filmov, ale nie je to na škodu. Zaujala ma myšlienka prepojených planét, rôzne dary, rozdiely a zameranie ako jednotlivcov, tak aj spoločenstiev. Niekedy sú trošičku schematické a zjednodušené, ale tak je to kniha pre mládež, tak čo, nebudem sa v tom zbytočne rýpať. :) Približne od polovičky som sa do deja zažrala a bavilo ma to. Príbehu výrazne pomohlo, keď sa objavili aj ďalšie osoby, trošku inak sa premiešali osudy, ako som myslela na začiatku. Cyru som si obľúbila, v podstate aj Akosa. Fajn je, že sa striedajú ich pohľady. Ako sa píše na obale, ide o dilógiu, takže sa na pokračovanie celkom teším. Nechcem porovnávať so sériou Divergencia, ale kvitujem, že namiesto troch dielov, kde dvojka tvorí len vatu, sa tu plánuje len dvojdielna séria. Snáď to tak aj bude aj v slovenskom vydaní.

MerMinGwendol

čtyři hvězdičky a dala bych jich pět jen ten konec .skončilo to sice dobře ale akosův bratr zahráního ? či co .a cyrin bratr zabijeho podle mně by měla i když neví odpovědi na nějaké své otázky . je to jako kdyby knihu přethl uprostřed

Danielle22

Čáry života je pěkná kniha, ale nejhorší na konci je, že je na pokračování. To pro mě bylo zklamáním..

pink_unicorn

Já nevím, ale z téhle knížky mám vážně divné pocity... Nějak jsem se do ní nedokázala začíst a celkově mě její děj nějak neuchvátil. Myšlenka knihy není špatná, ale podle mě autorkou špatně uchopená... Vše je zbytečně složité, málo je toho pro uspokojení čtenáře vysvětleno... A když už se konečně začne něco dít, zjistíte, že jste na konci a máte čekat (asi) na další díl? No nevím, jestli se přesvědčím číst další případné díly...

ManujuSeElis

Z této knihy mám smíšené pocity. Kvůli přebytku postav jsem se v příběhu snadno ztratila. Občas jsem se u knihy nudila tolik, že jsem ji chtěla odložit. Občas mi přišla čtivá občas ne. Hodnotím ji jako průměr. 3 hvězdičky

SeverusSnape

4 hvězdičky,protože mi trvalo asi 120 stránek,než jsem se začetla do děje,těch 120 stran jsem v tom měla dost guláš.Pak se to ale rozjelo a WOW...Paráda,úplně něco jiného než jsem kdy četla.Skvěle promyšlený svět a bytosti.Bylo to první dílo,které jsem od autorky četla a myslím,že nebude poslední.Skončilo to velmi napínavě a těším se na další díl

vterinka

Další zajímavá a velice povedena kniha od Veronicy, ve které nechybí napětí, boj ani láska a nenávist. :-) Těším se na pokračování. :-)
"Těžko říct, co je v životě správné. Děláme, co můžeme, ale co opravdu potřebujeme, to je slitování."

EngliTer

Prostě miluju fantasy žánr, a tahle kniha mě v tom ještě více utvrdila. Uchvátil mě nový svět, nové bytosti, nové technologie ... Tohle se fakt povedlo, autorka má úžasnou fantazii, skvělé popisy, kniha se velmi dobře čte .... Prostě jednička. Už se těším na další díl.

Brambu

Mám z této knížky velice rozporuplné pocity. Jednak mi strašně dlouho trvalo než jsem se vlastně do příběhu vůbec "začetla" a navíc mi to přišlo celé zbytečně zdlouhavé. Samotný příběh byl výborně promyšlený a nic mu nechybělo, ale uvidíme co vlastně přinese pokračování.

JanaDor

Autorka má obrovskou fantazii, čtivý styl a dokázala vykreslit hlavní hrdiny tak dobře, že jsem si je oblíbila od samého začátku. Bavilo mě to. Ve vyprávění se střídal Akos s Cyrou, takže jsem dobře vnímala jejich pocity a myšlenky.
Doufám, že další díl bude brzy. Je to skvělá fantasy na vlnách napětí, lehké romance a osudů, které jsou předurčeny.

julythreemosen

Kniha se mi moc líbila. Stejně jako série Divergence ubíhala příjemným tempem a velice rychlý začátek pak nebyl zadusán zdlouhavým dějem, spíše naopak. Líbily se mi popisy jiných planet a kultur, líbila se mi Cyra a už se zkrátka nemůžu dočkat dalšího dílu. Negativního humbuku okolo knihy jsem si byla vědoma, naštěstí jsem mu nepřikládala význam a nakonec se ukázalo, že nebyl pravdivý. (Jak to vůbec vzniklo? To je mi záhadou.) Moc fajn čtení.

natalie2171

Nápad to mělo, děj byl zajímavý nebýt toho podání. Knihu bych si možná víc užila s myšlenkou, že jde pouze o jediný díl. Když ale vím, že to má být trilogie a já se dokopávala v poslední stovce stránek knihu dočíst, tak si neumím představit, o čem budou další dva díly. Bojím se, že to skončí jako Divergence, kdy jsem si ostatní dva díly přečetla, jen abych věděla, jak to všechno skončí.

Postavy mi ale sympatické byly, líbila se mi jejich hluboká minulost. Také mě ze začátku nadchnul nápad s "osudy", ale uvědomuji si, že postavy sice nějaké ty osudy mají, ale nejspíš si na ně musíme počkat až na druhou (ba dokonce třetí?) knížku. I když tedy z celé knížky vím, že (mini spoiler) se oba díky sobě vzepřeli autoritám, utekli a došlo k jakémusi vývoji postavy, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že s přečtením druhého dílu budu váhat. Ale z té pozitivní stránky: třeba se autorka překoná a dá nám lepší přečtenou než díl první? Ale ten je, jak se zdá, zatím v nedohlednu.

limitkaa

kkaajkkaa: ty jsi ale ošklivý spammer pro ty co ještě nečetli Povstaleckou trilogii...

kkaajkkaa

Dějem mi trochu připomínala Divergenci, ale nakonec se mi líbila mnohem více, jenom doufám, že autorka nenechá opět hlavní postavu zemřít!!

Barbara182

Na začátku mi sice trochu trvalo, než se mi podařilo zorientovat se ve smyšleném sci-fi světě, ale pak jsem se začetla a kniha se mi líbila. Příběh o lásce dvou dětí ze znepřátelených rodin sice není nic převratného a lehce to zavání podobnými "rodinnými" klišé jako autorčina předchozí série, ale je to čtivé a takové drsňácké :-) Jsem zvědavá na další pokračování.

Sarah11

Nepouštěla jsem se do téhle knížky s moc velkým očekáváním, protože upřednostňuji trošku menší sci-fi, vlastně jsem původně ani neplánovala, že si ji přečtu, ale jelikož miluji autorčinu Divergenci, chtěla jsem od ní zkusit i něco dalšího. Podle očekávání - Divergence nastavila laťku moc vysoko a Čarám se ji nepodařilo překonat. Kdybych už dopředu nepočítala s tím, že Divergence u mě zůstane na prvním místě, asi bych byla dost zklamaná, ale takhle jsem si příběh Cyry a Akose docela užila.
Světu, který spisovatelka vytvořila, se určitě nedá upřít nápaditost a originalita, ale ve finále to nebylo nic, z čeho bych si sedla na zadek. Přišlo mi to zbytečně roztahané, myslím si, že kdyby autorka některá místa vynechala a příběh trochu víc zhustila, dostalo by to ten správný spád a bylo by to napínavější. Ani hlavní hrdinové mi příliš nepřirostli k srdci (s tím mám poslední dobou problém), ale na druhou stranu se mi líbilo, že nic nebylo černobílé a nikdo nebyl jednoznačně hodný, nebo zlý, ale každý měl své světlé a tmavé stránky. Myšlenka s "dary" mi zas až tak originální nepřišla, hodně mi to připomínalo Roztříštěnou od Tahereh Mafi (kdo četl, pochopí), ale přišlo mi skvělé, že schopnosti, které hrdinové měli, nebyly náhodné, ale nějak souvisely s jejich majitelem a jeho povahou. Co se mi úplně nepozdávalo, bylo to, že Akos zabíjel lidi jak na běžícím páse a neměl s tím sebemenší problém, vlastně ho to ve výsledku ani netrápilo, nebo aspoň tak to na mě z vyprávění působilo.
Abych to shrnula. Nebylo to špatné čtení, ale zároveň to nebylo nic závratného, každopádně podle množství nezodpovězených otázek to vypadá, že autorka si připravila dobrou půdu pro druhý díl, o kterém si myslím, že by mohl tento překonat.
PS: Jsem jediná, kdo tam viděl inspiraci ve Star Wars?

Nejene

Za mně lepší než Divergence, celý svět se mi opravdu líbil, ale doufám že v příštím díle se děj trochu rozjede

zuzlina

Ja ji radim k mym nejoblibenejsim kniham. S hlavni postavou cyrou jsem splynula. A pribehem doslova zila. Krasny pribeh, uzasny dej. A skvele postavy. Ich ani er forma me nerusila. Naopak ja uprednostnuju ich formu. Za me skvela kniha pro me jedna z nejlepsich!!!!!

elisnovotna

Tato kniha byla úžasná.... .
Pokud se vám líbí série loď mezi hvezdami, tak si rozhodně přečtěte tuto knihu.
Ze začátku jsem se ztrácela, ale pak když jsem se vžila do osob bomba.......
Rozhodně plný počet

kyslikova

Tak to byl hodně plytký děj, zápletka i vykreslení postav:-( - jejich chování bylo tak předvídatelné, že nějaký dějový zvrat či rozkrytí postav bylo přímo nezbytné.... naznačeno bylo ovšem v jedné větě na konci a to je na tak rozsáhlou knihu dost málo. Další díl si nechám v klidu ujít:-/

martina2704

Mám z Čar takový rozporuplný dojem. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, dělalo mi problém zapamatovat si, kdo je kdo a tak nějak pochopit, v jakém prostředí se vlastně nacházíme. A i potom, co mě příběh začal bavit, byla místa, která mi přišla zbytečně zdlouhavá a která mě nudila. Naštval mě konec, doufala jsem, že z toho nebude další série, a ono jo. Chvílemi jsem se nemohla zbavit pocitu, že některé prvky jsou možná až moc inspirovaný StarWars. Jakože do vlaku dobrý, další díl si přečtu, ale jinak hodnotím průměrně. Divergence se mi líbila mnohem víc.

kalinkacz

Nejsem příznivec autorčiny trilogie "Divergence", to rozhodně ne... Jenže mě prostě napadlo, že by tohle mohlo být trošku jiné... Možná lepší.... Pak jsem viděla pozitivní ohlasy a knihu si koupila, v ten moment se ale začaly šířit negativní ohlasy a já znejistěla... Výsledek? Mnohem lepší než "Divergence" a chci další díl! Svět je vymyšlen dobře a originálně, až na pár nudných pasáží skvělé čtení...

Shanib

Souhlasím s tím, že přes začátek se člověk musel prokousat, ale pak mě to chytlo. Střídání stylu vyprávění mi tak moc nevadilo, ale ačkoliv jsem knížku přečetla během dvou dnů, něco mi tam chybělo....možná některé pasáže chtěly více prostoru. Postavy byly dobře a detailně vykreslené, nicméně třeba to, jak má každý nějakou schopnost a znepřátelené národy, mi připomínalo sérii Rudá královna.

Alex.rrr

Absolutní blbost. Ať mám tento žánr ráda sebevíc, kniha mě nezaujala. Nápad je dobrý, ale je to takové nedotažené. Pořád jsem si říkala, že to přijde, jen se začíst...Jenže jsem byla na konci knížky a nebyl tam ani děj ani nic.. Evidentně je zaděláno na další díl, protože knížka nekončí nějak vyhraněně. Za mě tedy velké zklamání.

wildavk

Musím přiznat, že kniha na mě zapůsobila. A byla to pro mě zvláštní kniha. Trvalo mi dlouho než jsem se do tohoto nového světa dostal a začal se orientovat. První půlka knihy neměla pro mě spád a už jsem se chystal , že ji odložím. Ale pak se něco stalo a začala mě bavit. A určitě dám i další díl. Komentář píšu po pár týdnech po přečtení a musím říct, že i po tomto čase ve mě zanechala spoustu myšlenek. Líbí se mi, že postavy nejsou černobílé. Že si čtenář mění v průběhu knihy názor na jednotlivé postavy. Ještě čekám jakou roli bude mít matka hlavního hrdiny - orákulum. Zná budoucnost a zatím my nevidíme co rozpletla aby budoucnost ovlivnila "správným směrem"

jana9347

Knížka se mi moc líbila

anic8340

Kniha mě zaujala a dokonce se mi i líbila, ale furt mám pocit, že podobný příběh jsem četla. O bolesti, kterou lze předat dotykem a o hrdinovi, který se může dotknout té osoby a že jejich otec není mrtvý. A tak jsem o tom přemýšlela a začala hledat. A našla. Tato kniha mi připomíná sérii Roztříštěna(Jsem zlomena, jsem roztříštěná a jsem rozohněná). Nevím jestli jsem to jenom já a nebo to, taky někomu připadá podobné?

Dragita

Nakonec se mi příběh dostal pod kůži a líbil se mi. Ale pořád si stojím za tím, že víc jak polovina knihy nemá pořádnou gradaci v místech, kde je to potřeba. Jako by to všechno bylo jen popsané - skvěle vytříbeným jazykem - ale stále jen popsané. Nepůsobilo to na emoce, jak mělo. Dokonce i interakce postav se mi zdály křečovité. Jen ten svět, galaxie,zvyky, bylinky, to bylo parádní.
Pak se to postupně změnilo, postavy mi přirostly k srdci a já dočítala knihu napjatá a s mrazením v zádech. Na další díl se těším!

Lokina

Já se přiznám, mě se to líbilo. Nejen střídání stylů psaní, které bylo neobvyklé, ale i propracovaný děj, postavy, prostředí. Cyru i Akose jsem si oblíbila, byli jako oheň a voda, ale i přesto je to k sobě táhlo a vy jste věděli, že prostě k sobě patří. A s radostí budu očekávat další díl. Doufám. že autorka nás seznámí s dalšími světy i s jejich obyvateli, zvyky a libě zvučnými slovy, kterými popisovala Thuve.

Andy0892

Upřímně musím říct, že si nejsem jistá, co k této knize psát. Jak už bylo řečeno níže... střídání stylů psaní bylo zvláštní, děje tam ve skutečnosti také moc nebylo, předpokládám, že je to spíše nástin budoucích událostí. Postavy jsou však příjemné, prostředí také, takže kde je háček? Sama nevím... Začátek mě zklamal, postupně se kniha rozjela, ale stále mám pocit, že vše mohlo být mnohem lepší. Někde stačilo snížit rychlosti, příběh rozvinout, někde přidat pár detailů, jinde zase ubrat. Tři hvězdy - za obálku, za postavy a naději, že další díl bude lepší!