Vzkaz v láhvi

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělen... celý text

Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí...

Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132479/carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 4.71310

Carl Morck (3.)

Flaskepost fra P (2009)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

gonegirl

Myslela jsem, že už od autora nemůžu čekat víc, ale očividně jsem se spletla. Strhující!
Prokládání knihy pasážemi z pohledu vraha, retrospektiva, kdy se vrací do dětství, záhadný Asad a ještě záhadnější Rose a temná atmosféra těch nejtemnějších zločinů.
Úžasná myšlenka a ještě lépe zpracovaná.

Pichoval

Strhujici pribeh,ktery mne pohltil. Npinavy az do posledni chvile. Jsem rada,ze cela trilogie nemela stejny motiv. Postavy pomocniku Asada a Rose byli jako pomocnici celkem zvlastni,avsak velice schopni,skoda ze byl jejich pribeh jen nastinen. Tenti pribeh se mu libil ze vsech tri nejvic.

Helikp

Zatím nejlepší, co jsem od něj četla. Strhující děj, dobře propracované.....Krapet mě mátla Rose a její alter ego, o to byl celý příběh pikantnější. Bavilo - od prvního do posledního písmenka.

oskli

Carl Morck opět nezklamal! A já si zamilovala kombinaci audioknihy (namluvil úžasně Igor Bareš) při běhání a večer klasické čtení v knize. Hodně mě to bavilo, ale pachatel byl v tomto případě skutečně hodně těžký kalibr... i když na druhou stranu, to co jsme se dověděli o jeho dětství, bylo dostatečně děsivé k tomu, aby bylo zřejmé, že normální člověk z něj vyrůst nemohl. Dialogy Carla a Asada tentokrát nebyly až tak perlivé, ale zase jim solidně sekundovala Rose, takže i odlehčení z té hrůzy vždycky fungovalo dobře. Kniha má skvělý spád, napětí se stupňuje, představivost jede na 100 % a člověk úplně cítí ten chlad a vlhkost v loděnici, i auru zla toho padoucha. Jussi je prostě geniální vypravěč, klobouk dolů.

Vesmich

Třetí případ pro Zvláštní skupinu! Tentokrát ji obohatil Smažič hranolků z policejního bufetu a trochu se projasnilo kolem kolegyně Dva v jednom. Sestava akorát tak do sklepa, odkud také úřaduje. Hlavní pachatel je tentokrát Arcilotr, nic černého mu není cizí a napáchá zla na několik životů. Navíc nesnese, aby mu jen trochu dělal někdo něco z toho, co dělá všem kolem. Takže je celý špatný , když mu někdo lže a podvádí ho. To se nad sebou hned rozteskní. Jinak je to ovšem Drsoň jaksepatří mrazivý. Autor je rozhodně ve formě, neztrácí na originalitě a vypravěčském umu. Napínavé je to pořádně, detektiv je sympaťák, pomocník je jedno velké tajemství a příběh temný a studený.

denib

Nemůžu si pomoct, ale Carl Morck mi spíš než severskou krimi připomíná detektiva ze staré školy, což je super. Je hodný, ale věčně nabručený, se zálibou si za stolem zdřímnout, i když k tomu nemá moc příležitostí. Samozřejmě do čeho se pustí, to vyřeší. A jen tak bokem přitom pomůže vyřešit i případy jiných oddělení :-) A možná ještě o něco víc, než samotný případ, mě opravdu baví vztahy s jeho podřízenými - takový vyšetřovací tým se jen tak nevidí. Tato kniha, je podle mě zatím nejlepší ze série.

Veeris

Fakt skvělá detektivka, poutavá od začátku až do konce. Mám nejradši detektivky, kde je střídavě i život a pohled vraha, ne jen policajtů. Musím říct, že částečně jsem tohoto vraha chápala. Ne samozřejmě že by měl zabíjet, ale ten odpor k náboženství, ve kterém byl nucen žít. Náboženští fanatici fakt způsobují jen zlo.. Ještě, že jsem svobodomyslný ateista..
Jediné, co mi chybělo byla ještě jedna stránka navíc. Zajímalo by mě, jak měl podle autora dopadnout Benjamin.. Tyhle "otevřené "konce zrovna v oblibě nemám.

kikadoo

Zatím nejlepší čtení ze série. Zajímavé téma, propracováné do detailů.

Peťulka3

Zase jedna super detektivka

Misuri

Zápletka mi příšla fajn, případ byl promyšlený a zajímavý. I přes to všechno mě Vzkaz v láhvi trochu zklamal. Nemohla jsem se sžít s postavami, přišly mi pořád tak nějak cizí. Navíc mě nebavilo prokládání vyšetřování jiným případem. Měla jsem pocit, jako by vyšetřovatelé nevěnovali hlavnímu případu dostatečnou pozornost a proto jsem se na něj nemohla soustředit ani já. Nejlepší části byli, když se do případu zamotal někdo jiný, než oddělení Q.

ZuK1

Výborné .... přečetla jsem všechny vydané knihy oddělení Q a žádná mě nezklamala.

nokos

normalne detektivky moc nemusim, ale tahle me nejak dostala. libilo se mi i postupne odkryvani vsech skutecnosti preskakovanim v case. a tak jeden nejen sleduje zrudne skutky, ale i zrozeni zrudy a jeji konec.

Aliii

Vzkaz v láhvi se mi zatím ze 3 knih líbil nejvíc - autor je čím dál lepší a doufám, že ani další případy oddělení Q nezklamou.

TipsyChipsy

Krvavá detektivka. Jakoby všechny ty knížky skandinávských autorů byly přes kopírák. Vraždami a násilím se nešetří. Zlý padouch je opravdu zlý. Proč to čteme? Asi chceme, tak jako malé děti v pohádkách, aby dobro zvítězilo.

ArwenAragorn

Miluju oddělení Q a jejich nový případ stojí určitě za přečtení! Je jako všechny ostatní jedinečný. Mně už zbývá od autora jen Marco a moc mě to mrzí. Jussi Adler-Olsen patří podle mě k nejlepším autorům detektivek. Proč nejde dát víc než 5 hvězdiček? Zatím jsem měla knihy jen půjčené, ale případy oddělení Q už si postupně kupuji, aby v mé knihovně nechyběly.

jity54

Kniha opět nezklamala, napínavé čtení

Aleen

Už jsem si zvykla, že detektivky od Adler Olsena jsou na vysoké úrovni ve své kategorii. Takže spád, napětí, jemná komika a vysoké vypravěčské schopnosti. Víc bych k tomu asi neřekla.

Ajinka126

Jussi je můj oblíbený autor, co se "severského krimi" žánru týče. Čela jsem i předchozí dva díly a tady v tom se ukazuje, jak vypiloval svůj přednes. Je mnnohem citlivější k detajlům. Věnuje se rozvoji charakterů postav a gradaci děje. Jen mě mrzí, že po dočtení Vzkazu v lahci jsem okamžitě skočila po dalším díle, kterého neustále odkládám. A to vůbec není horší. Jen trochu ochladla moje touha po tomhle "progresivní" severském krimi boomu. Nicméně kniha se čte sama. Hlavní hrdinové jsou skvělými protiklady. Oddělení Q odložených případů je skvělé i proto, že máte pocit, že ta tajemství prostě musíte konečně odhalit! :)

Vera Silent

Citat maminky, ktera takhle tluste knihy jinak nikdy necte: " Teda tu tvoji knihu jsem precetla za tri dny. Prvni den jsem precetla skoro dve ste stranek a treti den jsem ani nemohla usnout a cetla to do peti do rana. Byla jsem z toho vynervovana, hruza.... No, ale asi si od nej zase neco prectu."

Eremites

Výborná detektivka se vším co k ní patří - napětí, neochota odložit knihu ani na chvilku, propracovaná zápletka, trošku podivný vyšetřovatel a jeho ještě podivnější tým.

allebra

Sérii z oddělení Q Carla Morcka čtu postupně a pokaždé jsem spokojenější. Už Žena v kleci ode mně dostala plné hodnocení a teď mi začíná chybět další hvězdička. Svérázná vyšetřovací skupina nemá chybu a výborně se doplňuje. Přestože kniha není zrovna nejútlejší, klidně bych brala i další stránky navíc. Dějově byla kniha velmi bohatá, měla spád, udržovala napětí až do konce a nechyběl ani příjemný humor sympatické vyšetřovací party. Knihy Jussiho Adlera-Olsena mají skvělou atmosféru, těším se na další díl.

melonka

Na tuto knihu jsem narazila náhodou. Super kniha, každý večer jsem ji doslova hltala, abych ji měla dočtenou a dozvěděla se, jak to nakonec dopadne :) Mohu ji jenom doporučit. Po přečtení knihy jsem si pustila film a myslím, že v tomto případě je kniha opravdu o dost lepší.

oli.rock

Další skvělá kniha severského autora! Jeho styl psaní do mě padá bravurním sešupem... na polici čeká následující díl :)

BlackBlade

Třetí díl vrchního detektiva Carla Morcka má dobrou a především uvěřitelnou zápletku. Lehce poodhaluje, kam až může zajít náboženský fanatismus, a jak se toho dá využít a zneužít.
Opět se mi líbil konec (podobně, jako v Zabijácích), že se vše vyřešilo kladivem. A opět nebudu více psát, abych nespoiloval. Kdo četl, ví, co myslím.
A hlášky mezi Carlem a Asadem nebo trefné přirovnání a způsob, jakým detektiv myslí, mi dost často vykouzlil úsměv, smích až řehot :D
Rozhodně doporučuji k přečtení a opět doporučuji číst to pěkně postupně.

Jankulik

Kniha je pěkná a napínavá :-) Prostě mě Carl, Asad a Rous baví :-).
Měla jsem i možnost podívat se na film a bohužel to bylo strašné zklamání :-(. Film rozhodně nedoporučuji !! Kniha je daleko lepší a záživnější. Navíc to ve filmu popsali úplně jinak.
Hned se vrhnu na další díl :-).

berydana

Dobrá kniha,ale nějak jsem čekala něco víc.

AndyK

Moje třetí kniha od autora a rozhodně ta nejlepší! Jednu dějovou linku bych klidně úplně vynechala, ale jinak opravdu skvělé čtení. Moc mě bavilo střídání vypravěčů, i díky němu knížka měla svižné tempo - 552 stran není zrovna málo, ale stejně jsem ji měla přečtenou celkem rychle. Ona vás totiž jen tak nepustí... Nemůžu jinak než chválit a doporučit!

Janetka711

Naprosto skvělá a napínavá kniha, u které jsem se často i bála číst dál! Ale nešlo přestat. Byl to opravdu velmi intenzivní zážitek a všem knížku vřele doporučuji!

trudoš
22.12.2016

Jak mě Zabijáci zklamali, tak Vzkaz v láhvi vrátil mé nadšení ze série zpátky do hry. Podobně jako u Ženy v kleci i zde sledujeme vývoj vyšetřování komisaře Carla Mørcka a jeho oddělení Q, společně s osudy obětí jednoho vážně odporného únosu (tedy ne že by existoval nějaký pěkný únos). Ovšem průběh děje a celkové vyznění jsou už naprosto rozdílné. Jussi Adler-Olsen fantasticky udržuje napětí celých pět set šedesát stran, kdy jako čtenář v jednu chvíli trnete napětím a v druhou se nekontrolovatelně smějete. Autor dokáže skvěle smečovat na obě strany, aniž by přitom sklouzával k neumělé komedii nebo podřadnému dramatu.
Přestože uznávám, že minimálně čtvrtina románu je nastavovanou kaší, stále se mi ta směs tvořená špičkováním mezi kolegy, osobními problémy hrdiny a vrahovým psychologickým formováním, četla jedním dechem. Když k tomu připočtu vynikající a zároveň hrozivě prostou zápletku, vyjde ukázkový adept na thriller roku 2012. Nebýt Divochů a Černé nenávisti, šlo by o jasného vítěze.

kratochwilova
15.12.2016

Měla jsem velká očekávání....Zkraje jsem se nemohla začíst a vadilo mi několik dějových rovin.Pak to bylo lepší, i když mi to občas přišlo jako sci-fi. Třeba když se vrah maskuje šminky, dělá si vrásky,barví si vlasy, obočí a nikdo to nepozná....Moc překombinované.