Zimní palác

Zimní palác https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195761/bmid_zimni-palac-p6e-195761.jpg 4 97 36

Carevna série

Román o mládí carevny Kateřiny II. Veliké (1762–1796), jedné z nejvýznačnějších postav nejen ruských, ale i světových dějin. Její příběh vypráví dívka polského původu Barbara, v Rusku nazývaná Varvara, která se jako sirotek dostane k carskému dvoru. Povšimne si jí ruský kancléř Bestužev, šéf carských špionů a donašečů, a z bystré dívky učiní dvorní dámu, jejímž úkolem je mít oči otevřené a uši nastražené a donášet informace kancléři i samotné carevně. Varvara se posléze stane důvěrnicí mladinké Sofie (pozdější Kateřiny) a díky tomu může čtenář sledovat příběh nešťastného Kateřinina manželství s infantilním Petrem, dědicem trůnu. Detailně tak poznáváme těžký Kateřinin život na carském dvoře, život ženy toužící po lásce a štěstí, která však postupně získává politické ambice… Současně můžeme sledovat i nelehký životní příběh Varvary, která je z rozhodnutí královny a proti své vůli provdána za carského důstojníka Jegora Malikina, jenž nakonec nalézá smrt v sedmileté válce. Z anglického originálu přeložil Stanislav Pavlíček.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brána

The Winter Palace , 2012

Len2očka
19.11.2017 5 z 5

Skvělý historický román,dobře se mi četl,každá stránka mě bavila.Řadím si knihu ve svém seznamu do předních řad.

VroniF
14.10.2017 5 z 5

Román to byl bezesporu nádherný, ale co nechápu, je nezanedbatelné množství pravopisných chyb a překlepů. Někde to vytvářelo i jiný význam dané věty. Čekala bych, že v nakladatelství mají někoho, kdo na toto dohlíží. Já jsem na to hodně citlivá, nicméně přiměřenou míru dokážu unést, ale tohle bylo vážně moc...třeba i dvě chyby na jedné stránce.

Dani3
29.09.2017 4 z 5

Vidět to, co je skryté. Hledat to, co jiné ani nenapadne. Odhalit pravdu mezi náznaky a pomluvami, to bylo úkolem jazyků na carském dvoře.

I přes to, co Varvara skoro celý její život dělala, mi přišla na konci hrozně naivní. Strašně dlouho viděla Kateřinu v těch nejlepších barvách. Ale asi to tak autorka zamýšlela….

EvaEmma
24.01.2017 4 z 5

Zajímavá a velmi čtivá kniha. Doporučuji.

Freedomova
31.10.2016 5 z 5

Zajímavý popis života na carském dvoře, barvité líčení, které rozhodně nenudí a seznámí čtenáře nejen se životním příběhem hlavní hrdinky, ale také s mnoha historickými reáliemi. Atmosféra dvorských intrik, neustálého špehování a falešného pozlátka v kontrastu s bídou a utrpením chudých lidí. Kniha mne rychle vtáhla do děje a nezklamala.

domov
16.10.2016 5 z 5

Výborně psaný román z prostředí carské Ruska.

aktak1203
12.10.2016 4 z 5

Příjemné, lehké čtení spíše pro dámy.

rosalindaaa
13.09.2016 5 z 5

Knížka je velice tlustá ,ale velice dobře se četla - barvité a detailní líčení

helenkan
09.07.2016 4 z 5

Docela zajímavé čtení a rozhodně ne nudné.

modranka
06.06.2016

Príbeh je písaný v prvej osobe, rozprávania úplne obyčajnej osoby zamestnanej na cárskom dvore. Bola to tak obyčajná osoba, že jej špehovanie nemalo žiaden rozmer intríg a politickej drámy, ktorú som od tohto románu očakávala. Boli to len klebety, nič viac... za to som stiahla 1*... Ale, možno to tak autorka chcela. Čo mi však vadilo, boli situácie, o ktorých Varvara vôbec nemohla vedieť. Ako napríklad scéna, kde autorka poslala Varvaru do miestnosti kde cárovná rokovala s vyslancom cudzej krajiny. Len tak si vošla do miestnosti. Taká HLÚPOSŤ ... obyčajná slúžka by nemala prístup ani do krídla, kde sú rokovacie miestnosti. Aby mohla špehovať súkromné rozhovory v spálni cisárovnej, tak ju autorka poslala na povalu, kde v prachu a cez dierku medzi trámami sledovala, čo sa robí a hovorí v spodnej miestnosti... ďalšia HLÚPOSŤ... už chcem vidieť, že by v spálni cisárovnej bola diera v plafóne... navyše by absolútne nič nepočula, cez nejakú dierku. Za to som stiahla ďalšiu hviezdičku.
Zostali mi tri hviezdičky, tie už nechám, lebo musím uznať, že napísať takýto román nie je hračka. Autorka má moje plné uznanie.
MIERNY SPOILER:
Páčilo sa mi, že zrada (lebo donášanie nie je nič iné) bolo nakoniec potrestané Varvariným vyhnanstvom - hoci to nakoniec vyznelo, že to Varvare tak vyhovuje.
Obálka je elegantná a ak by som jej mohla dať hviezdičky, dostala by plný počet.

lapagerie
15.04.2016 4 z 5

Příjemná, čtivá kniha o životě na dvoře carevny Alžběty a následně Kateřiny Veliké. Špioni, politikaření, tajné lásky, smluvená manželství, války, smrti. Není to ale kniha, kterou bych musela číst dvakrát.

Veronika7
29.03.2016 4 z 5

ze začátku mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale pak už to šlo samo. Doporučuji přečíst

orinka3
29.09.2015 5 z 5

Dala jsem plný počet hvězdiček. Nikdy jsem nečetla nic podobného. Co všechno může vydržet žena, aby obhájila svůj život? Teď mluvím o hlavní hrdince, špionce. Stejně tak by to ale mohlo platit o mladé Kateřině. Kolik toho musela kvůli politickému zájmu snést, to by dnes asi těžko kdo vydržel. Volit správná slova, volit správné známosti, přitom nešlo o nic menšího, než o život. Poměry v paláci carevny vší Rusi jsou rovněž zajímavé, na jedné straně přepych, na druhé straně nejhorší bída a strádání. Výborně napsáno, čtivé a zajímavé. Kateřinu Velikou známe z historie jako zralou ženu vyššího věku, kolem níž panují různé pověsti. Dovědět se o jejích začátcích je určitě poučné a možná i překvapivé. Rozhodně jí ale nikdo nebude závidět.

wilsonka
11.05.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak mě děj pohltil. Krásná knížka, už se těším na pokračování Carevna noci.

Ranuncul
16.04.2015 2 z 5

No nic moc,zklamání.

alexis818
28.12.2014 5 z 5

Vynikající román,jsem naprosto nadšena.Autorka se drží historických faktů a přitom čtenáře nenudí přílišným politikařením.Autorka napsala ještě pokračování osudů Kateřiny II Veliké s názvem Carevna noci,na tuto knihu až vyjde se moc těším.

Rusko 18. století královny Kateřina II., ruská carevna, 1729-1796

Eva Stachniak