Camino mal: (takmer) 3000 km pešo naprieč Patagóniou

Camino mal: (takmer) 3000 km pešo naprieč Patagóniou https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486510/camino-mal-takmer-3000-km-peso-napr-yeD-.jpg 4 4 4

Na svete je veľa známych a dobre značených diaľkových turistických trás. Greater Patagonian Trail medzi ne nepatrí. Už manuál k prechodu vás v prvej vete upozorní, že oficiálne trasa neexistuje. Jej náročnosť sa odzrkadľuje aj v počte turistov. Zatiaľ čo na najznámejší americký trail, Pacifickú hrebeňovku, sa ich ročne zapíše okolo 8 000, do Patagónie sa ich pravidelne chystá len pár desiatok. Navyše ju zatiaľ v jednej sezóne neprešiel nik. Niekoho by to mohlo odstrašiť, no s manželkou sme hneď vedeli, že do toho musíme ísť. Zabudnite na všetky miesta, ktoré poznáte z katalógov cestovných kancelárií, a vydajte sa s nami na (takmer) 3 000 kilometrov dlhý prechod skutočnou Patagóniou. Naprieč púšťou, kde sú stále pánmi kovboji. Okolo aktívnych vulkánov, pod ktorými žijú posledné domorodé kmene Južnej Ameriky. Skrz nepriechodnú džungľu Valdivianského dažďového pralesa až po rozsiahle ľadovce na juhu krajiny. Kráčame pešo, bez podpory, stopovania či využívania akejkoľvek dopravy. Presúvame sa chodníkmi pre kone, starými cestami, cross-country cez otvorenú krajinu, ale aj naprieč nepriechodným bušom, kde sú aj 2 kilometre za deň skvelým výkonom. Pridajte sa k nám a zažite s nami Patagóniu tak, ako sa to doposiaľ nepodarilo nikomu.... celý text

viktorbQZI
02.04.2024 4 z 5

Tento přechod byl trošku extrém. Alespoň pro mě. A to jsem ho jen četl. Býci, psi, ploty. K představě, jak to na cestě vypadalo, pomáhají fotky nádherné horské krajiny a hustých lesů. Občas se v textu objeví i nějaká zajímavost či faktická informace o místě, kterým Matúš a Anna procházejí. Možná takového koření mohl Matúš nasypat do textu více.

Filco
04.03.2024 2 z 5

V prvom rade: klobúk dolu pred tým, čo Matúš s Annou dokázali, bol to obdivuhodný výkon, aký by dokázalo podať minimum ľudí. Fotky sú krásne, no podľa môjho názoru by sa dal text skrátiť na pár strán. Problém spočíva v tom, že drvivá väčšina kapitol, ktoré sú rozdelené na dni, je o tom istom: "Ráno sme vstali, najedli sa, kráčali, bolo pekne/škaredo, občas nejaké zviera, ideme spať." Problém bude asi v tom, že Matúš s Annou kráčali divočinou a nestretali iných ľudí, takže v konečnom dôsledku je kniha len suchým opisom monotónnych činností. V porovnaní so Ziburom či Viktorkou Hlaváčkovou, ktorých cestopisy sú plné života a zážitkov, je Camino Mal pomerne nudnou zbierkou stránok textu pretkanou peknými fotkami. Ak chcete zažiť atmosféru dlhého putovania, ktorá vám ale nezlepší fyzickú kondíciu a ani vás neoblaží krásou okolitej prírody, knihu si užijete. Inak ale radšej zamierte na blog Matúša Lašana, kde je trek opísaný oveľa kratšie, no v tomto prípade aj zaujímavejšie.

jana0338
02.04.2022 5 z 5

Zase jedna super knížka o tom , že sny se mají plnit . V kanclu se nasedíme ještě dost . Je čas někam vyrazit . Super inspirace a nádherné fotky .

Jižní Amerika pěší turistika

Matúš Lašan