V temnotě

V temnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41052/bmid_v-temnote-dYW-41052.jpg 4 214 38

Cal a Niko Leandrosovi série

Vítejte v New Yorku. Pod Brooklynským mostem žije trol, v podkrovním bytě na hlavní třídě bydlí nádherná upírka a v New Jersey prodává ojetiny satyr – a to je jen špička ledovce. Většina lidí si samozřejmě nadpřirozené hemžení kolem sebe neuvědomuje, ale Kal Leandros je člověk jen napůl. Temný rodokmen jeho otce překypuje děsivými nočními můrami – a on i celá jeho rasa z jiného světa po Kalovi nemilosrdně jdou. Proč? Kal se raději nezdržuje na jednom místě tak dlouho, aby to zjistil. Jemu a jeho nevlastnímu bratru Nikovi se čtyři roky dařilo být o krok napřed, ale teď je pronásledovatelé opět našli. A Kal se brzy dozví, proč po něm touží, proč jej vždycky chtěli dostat…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Nightlife , 2006

Zelený_Drak
13.09.2015 2 z 5

"V temnotě" jsem četla podruhé, abych si oživila, o čem to je, než se pustím do dalších 5 dílů (když už je mám doma). Proti knize trochu vypovídá to, že jsem úplně zapomněla, kdo byl hlavní záporák. Hodnotila jsem ji celkem tvrdě už když vyšla a další přečtení nic moc nezměnilo. Míň mě iritoval Kaliban a jeho ufňukanost, ale zato mě víc štval překlad "Robin Goodfellow" na "Robin Kamarád". Vtipálek bylo přeci jen o chlup lepší. Až na to, že v podání Thurman Goodfellow zas takový vtipálek není. Celkově mě víc iritovaly dialogy a Kalovy poznámky, které dělal v duchu, protože když si je představím v angličtině, zní mi to líp. To co mi v angličtině připadá normální mi v češtině zní poněkud připitoměle.

Je asi tak nějak jasné, že "ten sexy chlap" je tady Niko. Ale doma byste ho stejně nechtěly, protože je tak fixovaný na svého bratra, že by z toho asi nikdy nic dobrého nevzešlo. Ale autorka Nikovi přiřkla partnerku, takže jsem celkem zvědavá, jak si s tím v dalších dílech poradí. "Femme fatale" je ale jednoznačně Georgie, bude divné, jestli s ní nebude dál pracováno.

Děj je vlastně dobře vymyšlený. Ale... Ono to prostě nemá žádné napětí. Ani v závěru mě to nenutilo číst dál. Jediná napínavá část je podle mě ta s trolem.

Jinak se víceméně souhlasím s komentářem tsal, je tam moc Kalibana a málo toho ostatního. A při tom Kal nemá žádnou extra hloubku. Nesouhlasím ale s těmi, kteří nezkusí 2. díl. Zase člověk musí vzít v úvahu, že je to prvotina a kvalita prvotiny je dost závislá i na tom, jaké betování autorka sehnala.

Bižunk
11.02.2015 3 z 5

Dočetla jsem ji. Špatná nebyla, ale pro mě to byla docela nuda. Nedokázala mě vtáhnout do děje ani při čtení ve mě vzbudit nějaké emoce. Měla jsem v plánu si přečíst i druhý díl, ale nakonec jsem se do něj raději ani nepustila.

Alice Crowleyn
19.12.2014 5 z 5

Opravdu mě mrzí, že u nás knihy nejsou tolik oblíbené/známé. Série má další tři díly, které se zřejmě nedočkají překladu -.-
Jinak jedna z mých nejoblíbenějších sérií vůbec!

julliette
28.11.2014 2 z 5

Je to čtivý příběh, ale moc napětí a akce tam nebylo, jinak je to takový lepší průměr.

Lea239
27.10.2014 4 z 5

Po Anitě Blake jsem znovu sáhla po UF, tu Anitu jsem četla přibližně před rokem a půl. Po několika sériích knížek romantických a nějaké té románové fantasy (rozumějte dohromady k padesátce titulů) jsem si řekla, že bych zase mohla svůj apetit uspokojit nějakým jiným žánrem, protože, přiznejme si, když jíte stále dokola oblíbený smažený sýr, zatoužíte po rohlíku s máslem :) Zpočátku jsem z tohoto titulu byla trochu rozpačitá, nevěděla jsem, o co se jedná, připadalo mi to rozvláčné, po přečtení dvou třetin jsem přečetla půlku jiné knihy (která mě tak moc napínala, že jsem zbytek přeskákala mílovými skoky (tak stránečka po asi 80 stranách opakovaně až do konce), kterou jsem potom taky odložila na později, přečetla ještě dalších osm úplně jiných, a pak teprv se vrátila k Leandrosovic bratrům. Překvapilo mě, že jsem tu knížku odložila zrovna ve chvíli, kdy už se tam konečně začalo něco pořádného dít a spělo to k rozuzlení :D Takže jsem ji potom dočetla rychle a vzhledem k tomu, že mezi odložením a dočtením této knihy uběhlo asi 14 dnů, získala jsem si tím malinko střízlivější náhled. Ale abych se dostala k jádru pudla: podle mě je tento první díl takové intro, na které musíte mít náladu, co se týče rozvláčného děje. Rozhodně se mi líbil ten černý humor, autorka to vystihla velmi dobře, věty nejsou psané jako souvětí na tři rádky a myšlenkové pochody těch postav se vcelku omezují na krátké odstavečky k věci, místo na půlstránkové rozjímání "o sexy očích", jak jsem byla zvyklá u těch dnešních young adult knih. Takže kniha mě mile z tohoto pohledu překvapila a je to taková příjemná chlapská změna, když už nám po světě pobíhá ta Blakeová a její drsné kolegyně Thompsonová, Danielsová, Crawfieldová a jim podobné. Začala jsem číst druhý díl bratří L., tak jsem zvědavá, jak se příběh těch postav bude odvíjet dál :)

deedulka
24.08.2014 4 z 5

Nebylo to sice nijak úžasné, ale špatné rozhodně taky ne. Kal je potomek člověka a nepříliš přátelské bytosti, což ho psychicky hodně žere. Naštěstí má milujícího staršího bráchu, který ho nenechá ve štychu. Příběh je celkem čtivý a když si chcete oddechnout a přečíst něco, co tak nějak poklidně plyne, vezměte do ruky tuhle knihu. Nijak napjatá ani překvapená jsem však z této knihy nebyla. Takový lepší průměr.

Majdule
03.07.2014 4 z 5

První díl série nás vtáhne do rozjetého vlaku nebezpečného života obou bratrů na útěku. Nachází se přesně v bodě, kdy je záhodno se znovu zvednou z místa. Jenže tentokrát je to, co je honí, dostihlo. Oproti druhému dílu (který jsem četla jako první) se mi zdálo být malinko méně násilí (což je pro mě fajn), ale taky malinko méně okouzlení. Ale jen malinko. Kal je i na začátku sympaťák se sklony k sebedestrukci, je i zde vtipný tak, že se zasměji nahlas a přidalo se i dojetí. Ne moc, aby to bylo trapné, ale jako dobrého koření: pomálu v pravý čas. V každém případě se pustím i do dalších dílů.

Klíště
10.05.2014 5 z 5

Vůbec nejlepší kniha co jsem kdy četla. Vím že tohle lidé píši u spousty knížek, a neberou to vážně, ale já to myslím smrtelně vážně. Samozřejmě že někteří čtenáři prostě potřebují neustálý děj, a pocity a domněnky hlavních postav je nezajímají, ale lidé jako já kteří se do postavy vžijeme, a chceme co nejvíce informací, pro nás je tahle kniha dokonalá. Mě osobně se kniha líbí natolik že ji čtu už po třinácté, ale každý může mít svůj názor. Myslím si že rozvášněné popisování osob je vážně trochu přehnané, a je to otravné pro ten typ lidí, co nečtou knihu proto aby si ji užili. Já vám ji směle doporučuji, a doporučuji vám i ostatní díly, možná si říkáte, je to tak obsáhlá série, že ten zbytek už nemůže být zajímavý, a já připouštím že druhý a čtvrtý díl byl trochu slabší, ale autorka má tolik fantazie, že je všechny dokázala zajímavě napsat. Není tam žádné romantické vzdychání a láska, ale zato tam najdete spousty akce, občas i krve, a hlavně humoru, protože humor je důležitý.

weslio
22.09.2013 2 z 5

Nedočel jsem to, nedalo se to.
Pokusy o humor vycházejí trapně a celkově to byla nuda. Postavy jsou divný, hlavně starší brácha. Nedoporučuji.

psirena
09.05.2013 2 z 5

Postavy, zápletky, nadpřirozené bytosti, vše ok. Co se stylu vyprávění týče. Hmm.
Nechci se opakovat, ale asi budu muset. Je to strašně rozvláčné, chvílemi nudné. Někdo tu psal, že je to vtipné. Nejaký náznak humoru tam sice je, ale je tak pohřbený hromadou keců o ničem, že když sem tam vykoukne, tak ho snad člověk ani nepozná.
Nejvíc mě asi rozčilovalo to, jak autorka místo toho, aby stručně popsala nějakou novou postavu, která se objeví na scéně, tak tomu věnuje strašně moc pozornosti.
Příklad: Je tam jedno děvče, na scéně stráví zhruba tak jeden "odstavec", ale popis o ní je tam na 3 stránky.
Snad polovinu knihy jen poznáváte prostředí a "lidi". Poznáváte minulost, skoro pořád.
A říkáte si, o čem to vlastně je? Ten děj, zápletka, nějaká ta osnova, o čem, že ta kniha vlastně má být, tak se začnete chytat až v druhé polovině knižky.

DariDerek
24.04.2013 5 z 5

wow, wow, wow :-) Nerada bych se opakovala, ale WOW :D Pro mě něco úplně nového, ten styl psaní, ten děj, ty hlavní postavy... Žádné zamilované řečičky a dojáky, trocha hnusu, slizu... Překlad na jedničku, líbí se mi, že to nebylo až tak cenzurováno :D No, hurá na druhý díl, jelikož první předčil mé očekávání :D

Monisek.B
03.10.2012 2 z 5

Mám ráda takovýto typ knih.. Předpokládala jsem, že se mi i tato bude líbit. Bohužel mylně. Je to tak strašně rozvláčné, občas nesmyslné, no prostě nuda. Být to film, tak jsem u toho po pěti minutách usnula. Knížku jsem nakonec dočetla, a to jen proto, že někdy v polovině se tam začalo něco dít.. Druhý díl nejspíš do ruky nevezmu. Jednou stačilo!

tsal
30.12.2011 2 z 5

Kdybych měla tuto knihu popsat jedním slovem, bylo by to: "Užvaněná." Autorka chtěla být vtipná a sarkastická, chtěla nám příběh podat očima jednoho z hlavních hrdinů. Bohužel to dělala na úkor všeho ostatního. V záplavě naprosto zbytečných myšlenkových pochodů, které jsou ve svém množství spíše ubíjející než zábavné, musíte hledat příběh pomalu pinzetou, protože se k němu obrací jen z nutnosti a na nejmenší nutnou dobu, jakou zvládne. Tématem této knihy není příběh dvou bratrů, kteří se snaží přežít. Je jím duševní odpad jednoho z nich. Kdyby všechen ten nepodstatný bordel okrouhala, zůstal by materiál na velice dobrou povídku.

Rebarborka
17.11.2011 2 z 5

Tak trochu chápu, proč autorku odmítli téměř ve všech vydavatelstvích. Že by byl příběh nějak světoborný, se říct nedá, dal by se ale vyzdvihnout stylem vyprávění, jehož náznak tu je. Říkám velké ANO sarkasmu, cynismu a ironii, ale říkám velké NE stylu, jakým je podáván v téhle knížce. Autorka rve vtip skoro do každé věty, bohužel jí to však v drtivé většině nevychází. Do jaké míry za tím stojí český překlad nevím, ale určitě na tom má taky svou zásluhu.

Pěkně se povedlo načrtnout vztahy mezi dvěma bratry, tím je popis vztahů s dalšími postavami (a popis dalších postav) vyčerpán. Všechno jen v náznacích. Jakási gradace děje tu je, než se však čtenář dostane k něčemu zajímavému, musí se probrodit marastem "kruci" a "sakra" na každé stránce a šedí a nudou.

Nic moc. Další knížku si nekoupím.

kamise
14.04.2011 5 z 5

Urban fantasy, jak má být. Akční (a přiznejme si dost brutální) dějová linie je dovedně vyvážená vztahovou linií (vztah mezi oběma bratry, ale i dalšími postavami), to vše příjemně odlehčené černým humorem a (především Kalovými) vtipnými hláškami. Po tomto návykovém koktejlu vám nezbude nic jiného, než netrpělivě čekat na další díly. Čte se jedním dechem a je to nářez. Jen tak dál.

Domča
24.03.2011 5 z 5

Kaliban je naprostej sympaťák :-) Moc se mi líbily hlášky a přirovnání, které v knihách moc často nejsou. Vtipných pasáží bylo tak akorát a tím se to poněkud liší od jiných fantasy, které jsou vážné až to někdy bolí (tím ale neříkám, že jsou špatné nebo je nemám ráda). Jediné, co mě tam chvíli štvalo, bylo posednutí Kala Temníkem. Nebylo to moc dobře vysvětlený a tak mi chvíli trvalo, než sem pochopila o co jde. Bylo to ke konci až otravný (Temník ne a ne umřít) ale stejně to můj dojem knihy nijak závažně nezničilo. Myslím, že je to sarkastické osvěžení fantasy, které mi chybělo! Kal s Nikem prostě vyvažují houpačku na poli fantasy a já se houpu ráda :-) Já rozhodně s klidným svědomím doporučuji!

Boboking
05.01.2011 4 z 5

Z toho množství moderní fantasy (urban fantasy) je Thurmanová a celý tento její cyklus naprostou jedničkou. Jakoby Kulhánek a Žamboch v jedinečném mixu drsného humoru a hlášek.

Makiii
30.12.2010 5 z 5

V temnotě mě uchvátila již na prvních stránkách. Po příběhové stránce to není nijak mistrovské dílo, ale jednotlivé částečky do sebe postupně zapadnou. Co mě ovšem tak vzalo, byl způsob vypravování - nahlížíme do hlavy hlavnímu hrdinovy, Kalovi, díky němuž ze stránek občas až srší cynismus, sarkastické poznámky a trefné postřehy. Taky jsem ujetá na sourozenecké vztahy a bratrského jiskření jsem si užila dosyta - tak akorát. Postavy jsou povedené - líny, cynický Kal, jehož jedinou starostí je přežít, i když ho neustálý útěk už unavuje; jeho disciplinovaný a zdravou životosprávou posedlý bratr Niko, který se svého mladšího brášku snaží udržet naživu; a třeba nadržený, ukecaný a sebestředný, ale věrný a odvážný Robin.
Celkový dojem trošku kazil překlad, který se občas trochu zadrhnul a všimla jsem si pár trochu nepřirozeně postavených vět, ale nijak moc jsem to neřešila.
Rozhodně si budu muset přečíst i další díly:)