Caesar

Caesar https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90725/caesar-90725.jpg 4 60 7

Ceasar je společná divadelní hra českých herců a dramatiků Jana Wericha a Jiřího Voskovce z roku 1932. Hra představuje Caesara jako přihlouplého a stárnoucího muže, který touží po válce. V postavě Caesara jsou patrné rysy italského diktátora Benita Mussoliniho. Od této hry je Osvobozené divadlo považováno za politické divadlo.

RonnieSmithx
25.12.2023 5 z 5

„Až jednoho dne jsem si na pláži kreslil do písku rybu. To bylo naše tajné znamení. Přijde ke mně civilní pretorián a povídá mi: 'Co tu maluješ, dědku?' Povídám mu: 'To bys byl rád, kdybys věděl, že je to naše tajné křesťanské znamení.' On nějak z toho vystihl, že jsem křesťan, jal mne a uvěznil. Byl jsem pak ještě s několika kamarády upálen."

kykiryki28
19.06.2022 3 z 5

Hra je velmi vtipná. Ještě aby ne, když ji napsal Werich s Voskovcem! Ale spíše bych Caesara docenila v divadle při představení než v písemné podobě. Divadelní hra obsahuje plno písniček a lepší zážitek by tedy byl naživo...

los
13.12.2021 4 z 5

vždycky aktuální

Kuža007
07.12.2019 5 z 5

Pravý vzor politické parodie. Nádherné zpodobnění Mussoliniho.

aardvarka
06.06.2018 5 z 5

A pak průvod půjde od Patheonu dolů a přes most legií a tam sbor učitelů zapěje "Hej, Římané"... Krom toho, že to je taková úžasná švanda, tak to také byla nejčtenější kniha v našem maturitním ročníku, a mám sentimentální vzpomínky, jak na ni člověk čekal frontu. A místy je teda aktuální, až to bolí.

Hwaelos
21.10.2016 4 z 5

"Ty máš nejmíň, co mluvit. Jsi členem čtyřiceti správních rad." - "V devětatřiceti jsme spolu." - "Prosím, aby bylo konstatováno, že Brutus a Flavius se vzájemně obviňují z prospěchářství, ale žádný z nich svoji vinu nepopírá." - "Mlč, ty kradeš taky!" - "A ty snad ne? Máš tři velkostatky." - "Já nemám nic!" - "Protože jsi je přepsal na svoji ženu." - "Ale nedal jsem si je odepsat z daně jako ty."
"Zbavíte-li Caesara vojska a rozpustíte-li jeho legie, co si počnete s legionáři?" - "Dáme jim trafiky!" - "Bude tedy armáda mrzutých trafikantů."
Je neuvěřitelné, jak je ta hra dneska aktuální...

B.V.
12.03.2016 5 z 5

Chytré, čtivé a zábavné drama V+W - těžko vymyslet příjemnemjší kratochvíli na dlouhé cesty či deštivá odpoledne. Rozpravy senátorů, Kleopatřina vypočítavost, lidská přetvářka a korupce - vše ze starého Říma a vše aktuální, což nám ostatně autoři sami demonstrují v poslední scéně. Prvotřídní humor a známé písničky k tomu (nejkrásnější je závěrečná Evropa volá). Co víc si přát!

klasická literatura

Autoři knihy