Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě

Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404384/bmid_byla-jednou-jedna-zena-ktera-chtela-7G9-404384.jpg 4 21 6

Soubor povídek jedné z nejvýznamnějších autorek současného Ruska tvoří pohádky, strašidelné historky a mystické příběhy plné oživlých mrtvol, zjevení a zázraků. Klasické jednoduché hororové či pohádkové syžety Petruševská umně proplétá naturalistickými detaily všedního života. Věčné a archetypální se pojí s chvilkovým a konkrétním, jako třeba v antiutopických povídkách Noví robinsoni a Hygiena, kde se na pozadí vtíravě podrobné každodennosti blíží mytický konec světa, a z tohoto střetu protikladů vyrůstá nezaměnitelný autorčin rukopis. Na první pohled krutý a temný svět, jejž kritika Petruševské často vyčítá, je však i laskavý a mnohdy svou absurditou také velice vtipný. Ve Spojených státech amerických se kniha stala bestsellerem a v roce 2010 získala cenu World Fantasy Award.... celý text

Literatura světová Povídky Pohádky
Vydáno: , Větrné mlýny

Жила-была женщина, которая хотела убить соседского ребёнка (Žila-byla ženščina, katoraja chatela ubit‘ sosedskovo rebjon , 2009

Toffee
31.07.2020 4 z 5

U první povídky mi hlavou šlo jediné slovo: Erben. V tu chvíli mě kniha dostala a nepustila. Povídky jsou tajemné, někdy tísnivě hororové, u některých člověk cítí spíš smutek a lítost. Nejsou ale beznadějné, naopak, nad vším smutkem, neštěstím a strašidelností, je naděje a klid, podobně, jako se v rekviem střídá smutek s útěchou a smířením. Zvláštní je i určitá bezčasovost povídek - působí starodávně, někde až pohádkově, zároveň jsou ale současné, těžící ze současného světa. Moc mě čtení bavilo.

Vesmich
26.06.2020 5 z 5

A mě to bavilo! Bylo to božsky ruské! Vůbec se s tím nemazala, pokaždé rovnou šup a hup a už jsme v tom. Za mě super!

Elevant
25.06.2020 4 z 5

Zvláštní miniatury balancijící na pomezí moderního hororu, starších duchařských příběhů, klasických pohádek, magického realismu a ruského naturalismu. Autorka doslova překonává všechny hranice, mate čtenáře, používá mnohoznačné náznaky a komponuje složité a magické ze střípků.

boticelli
17.04.2020 4 z 5

Povídku ZDRAVOVĚDA si musíte přečíst v momentální korona-pandemii. Nebo v nějaké příští, to vás postaví na nohy!
Jinak mi příběhy atmosférou připomněly Jezero Biancy Bellové. Dusné, beznadějné, temné... Takové současně ruské.

EmiClare
16.01.2020 5 z 5

Chvíli jsem si zvykala na autorčin styl, ale pak už jsem byla jenom okouzlená.

Awapuhi
13.05.2019

Velmi postmoderní. Velmi ruské.

ruská literatura World Fantasy Award (cena)

Část díla

všech 26 částí díla

2020  68%Nezralé bobule angreštu
2018  81%Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě
2019  76%Čas noc
2011  76%V dome niekto je
1991  60%Syrová kýta

Kniha Byla jednou jedna žena, která chtěla zabít sousedovo dítě je v