Něžná pomsta

Něžná pomsta https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43377/mid_nezna-pomsta-gnf-43377.jpg 4 169 24

Brides of Legend série

Anglie, 1298. Jediným hodem kostky byl vykonán hrozný čin. Baron Fordyce hrál a prohrál - a jeho krásná dcera Rowena má za to zaplatit. Nevinná, ale temperamentní dívka je donucena odjet z rodného domu na starý hrad Caerleon a vstoupit do služeb temného a strach nahánějícího rytíře, který je navíc obviněn z vraždy. Sir Gareth z Caerleonu je podmanivý muž, ale v jeho povaze je i cosi děsivého. Roky čekal na tuto příležitost, a teď konečně nadešel čas pomsty. Rowena je totiž jediný člověk, jehož prostřednictvím může Gareth zničit mučivé vzpomínky na vlastní minulost. Zatím ale netuší, že si sám na sebe uchystal hedvábnou léčku, a že se stane zajatcem vlastní neuhasitelné touhy…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Domino

Shadows and lace , 1990

Senza Jenka
23.02.2024 3 z 5

Zdlouhavé, trochu temné, melancholické až smutné a svým způsobem dojemné. Kdyby to bylo trochu hlubší a méně natažené, byl by to velmi působivý příběh. Na červenou je to vlastně dost neobvyklý počin.
Kde se asi Rowena, při své nevzdělanosti, doslechla o Thorovi...?

Ivusak7
29.05.2022 4 z 5

Pěkný příběh.. děj se táhl jen malilinko, Gareth trochu panovačný,ale s dobrým srdcem. Rowena mi na svých 19 let přišla jako malé dítě i když pak začala postupně dospívat.Příběh i nápad se mi moc líbil. Příjemné čtení

Barbora H
13.05.2021 2 z 5

To byla ptákovina...

LilluLong
04.04.2021 4 z 5

Zdalo sa mi uz trosku zdĺhavé ale aj tak ma u mna 4*

kacenka6144
11.02.2021 4 z 5

Doba nebojácných rytířů a ještě nebojácnějších pannen, aneb zkrocení zlého muže.

NathalieVerdun
22.12.2020 5 z 5

Uf, to bola teda jazda. Ja fakt neviem čo povedať - nedokážem tú knihu príliš hodnotiť ako celok. Začína sa to tradičným spôbom, aspoň čo sa týka červenej knižnice a stredoveku - ťažký pijan barón Lindsey Fordyce zase prehrá v kartách a tentoraz je to služba jedného z jeho 8 detí Temnému pánovi Caerleonu, rytierovi Garethovi de Crecy, na 1 rok - trochu sa to ,,zvrtne" a do služby sa dostane Fordyceova jediná dcéra Rowena (vyrastajúca v diere = zničenom hrade Revelwood v absolútnej chudobe), takže tu máme typickú schému mocného tmavovlasého krásavca a zlatovlasého anjela/preludu; príde na to, že rytier vie byť ,,prekvapivo" nežný a veľkorysý chlap.
Lenže ono sa to potom ukáže, že to vlastne ani nie je taká jednoduchá stredoveká rozprávočka - na scénu pravidelne prichádza sir Blaine už od prvého stretnutia v jeho rozprávkovom hrade Ardedonne s vežičkami ako z cukru, pôvabnými arkádami a dlhým prístupovým mostom cez jazero (kde si síce Blaine za svoje necudné chovanie vyslúžil poriadnu ranu do brady, ale to je vedľajšie) - Blaine je tiež takou nevyhranenou postavou: požívačný, úlisný, pyšný pán oddávajúci sa iba radovánkam a vždy hostiaci nejakú bohatú spoločnosť, no občas sa dá tušiť, že je to vo vnútri vlastne čestný chlap a oddaný priateľ už od detstva, i keď trochu žiarlivý a rival - samostatnou kapitolou sú potom zase Blainove mäsožravé ryby-exotická atrakcia vo vodnej priekope :-)
Garethova sestra Marlys mi prišla trochu zvrátená, ona je vlastne tou najtemnejšou postavou príbehu - občas ju človek musí poľutovať, potom sa zase zachová vyslovene odporne, raz brata až sebecky miluje, vzápätí jej nevadí, že sa celé roky trápi..., no, neviem, je to také divné.
Rowena mi liezla na nervy - podľa uvedených rokov musí mať aspoň 19, no ona sa chová ako pojašené decko; nehovoriac o tom, že sa to mohlo už tisíckrát skončiť, keby ich autorka nechala navzájom si normálne pohovoriť, lenže Rowena nie a nie povedať tie slovká, takže potom dochádza k ďalším nelogickostiam.
Hlavnú drámu príbehu - zápletku s dávnou nevyjasnenou vraždou, prichyteným milencom a zmiznutým dieťaťom - nebudem prezrádzať, poviem len toľko, že ma to zas až tak neprekvapilo.
V príbehu sú celkovo mnohé nelogickosti - jednak v postupnosti činov ale i slov, a niekedy viazne i opis, že kto komu čo? - a v jednej scéne som za toho... nemohla prísť na to, či tam ide o medveďa ako skutočné zviera alebo obrazne človeka; nehovoriac o tom večnom rýpaní Roweny do Garetha - aký je starý, keď má 33 - nechápem, veď autorka tu mimo tohto obdobné veci písala úmerne dobe...
K žiadnej postave som si nedokázala nájsť úplne pozitívny vzťah; všetky predstavovali určitý jasne vyhranený typ osobnosti, hoc boli natoľko prepracované, že sa nedalo jednoznačne určiť, že tento človek je dobrý a ten zase zlý. Keď si k tomu zoberieme ešte niektoré pasáže, kde vidno, ako málo zavážil nevoľník a podobne (keď medzi osadenstvom (i rodinou - lebo ani Rowena nie je zase až taký anjelik) padnú navzájom dosť tvrdé rany hraničiace až s ľahkým násilím), tak sú z toho zase len zmiešané pocity - lebo autorke sa nedá uprieť, že to tam bolo zámerne vsadené pre realistickejšie zobrazenie vtedajšieho sveta, čo zas pre autentickosť nie je zlé, no v niekom by to mohlo potom vyvolať chvíľkové antipatie voči tej postave, takže je tam veľmi tenká hranica medzi tým čo ide pričítať chybám postave a čo zase dobe.
A neviem, ten záver mi tiež prišiel taký dosť useknutý - o hlavné postavy mi ani tak nejde, tých som už hodila za hlavu (jeden druhého si fakt zaslúžili), ale tak nejak som čakala, že by snáď mohlo niečo prebehnúť medzi Marlys a Blainom, náznaky by tu i pri ich vzájomnej nenávisti boli...
Celkovo som od autorky zvyknutá na iné spracovanie príbehu, ale zas nemôžem povedať, že by sa mi to vôbec nepáčilo, ba práve naopak - a musím podotknúť, že sa jej celkom bravúrne podarilo vykresliť stredovek ako drsné a temné obdobie plné násilia a neistoty - nie len pôvabné romantické hrady + krehké dámy vo vysokých henninoch a pastelových závojoch, dvorní a galantní rytieri, umní trubadúri a mocní, neohrození rytieri, ktorých ale ide ľahko skrotiť - nie, nie..., žiadne také tak trochu rozprávkové poňatie, na aké sme zvyknutí pri tomto žánri kníh... :-D

P.S.
*Už v úvode ma pobavilo, ako si Lindsey Fordyce večne pletie meno svojho najmladšieho a potom, keď to prestane baviť aj Garetha :-D ...: ,,Nedělejte si s tou mojí holkou starosti, sire Garethe. Je v dobrých rukou. Malý Roddy je rozumný chlapec." --- ,,Jmenuje se Malý Freddie, ty pitomče!"

Tak 4,5

Nikusscha
07.06.2020 3 z 5

Příběh se mi líbil, ale....
Občas byl příběh zmatený a já se v něm špatně orientovala. Občas jsem měla pocit, že je Roweně tak 10 let, občas že je dospělá. Nenadchne ani neurazí. Na jedno deštivé odpoledne dobré.

Lembac
15.05.2018 3 z 5

Temný středověký rytíř (Gareth) touží po pomstě, kterou hodlá vykonat prostřednictvám nevinné dcerunky (Rowena) mírně hňupoidního protivníka (Fordyce). Blbé je, že Fordycemu je dcerka celkem ukradená, a ani jejích sedm(!) bratrů a bratranec/snoubenec se do záchrany nebohé dívky nijak neženou. Snad jen nejmladší Malý Freddi má o sestru opravdové obavy. Celou knížku jsem si říkala, že Rowena měla vlastně velké štěstí, když se dostala do Garethových služeb. Měla dostatek jídla, dobré oblečení, teplo....a náklonnost černého rytíře.
V romanci mě jen trochu zarážely věty typu: "Rowena už vstávala, když ji Gareth popadl zezadu za krk." nebo "Škubl za okraje kožešin, až Rowena spadla na podlahu." nebo "Popadla ho za vlasy a jemně mu mlátila hlavou o podlahu, dokud nezakoulel očima." Milostný poměr v syrovém středověku má prostě svou vlastní dynamiku. :-)
Zajímavý byl taky popis živočišného lorda Blaina a jeho hříšného doupěte - hradu Ardedonne. Hlavně mě zaujaly masožravé ryby v hradním příkopu. Dost creepy. Stejně tak divná byla i Garethova sestra Marlys, tu jsem si zase představovala jako Samaru z filmu Kruh....
Shrnuto, podtrženo: Knížka má své mouchy, ale číst se dá. Dávam tři hvězdy.

vcielka
22.01.2018 5 z 5

Ked som citala knizku, mala som pocit akoby som videla jednotlive scenerie ci obrazy z mangy ci anime alebo proste z komixov. Tie su plne takych vyjavov ako kracajuci pokojny rytier cez krajinu a pred nim hopsajuce bezstarostne dievca alebo vlasata hlava z ktorej vidno len ceriace sa zuby a podobne veci ktorych bola knizka plna. No a mne sa to pacilo :)
Postavy boli vsetky zaujimave. Nezlievali sa, kazda mala svoj charakter z ktoreho nevybocovala alebo tak malo ze som si to ani neuvedomila ak sa tak stalo.
Treba ma brat ale s rezervou lebo ako fanusik Anime a komixov mozem mat na to skresleny pohlad :)

janqa410
21.11.2017 4 z 5

Gareth, záhadný vousáč, ale v hloubi srdce, chlap na správném místě. Rowena typická kráska s blond vlasy, která by si uměla omotat kolem prstu kohokoli, ale jelikož byla vychovaná kdesi v díře, je skromná a příjde mi, že si ani svoji moc neuvědomuje. Byl to pár, mezi kterým to svým způsobem fungovalo od začátku i přes to, že ze začátku šlo spíše o odpor než lásku. Nicméně, Marlys, tak ta mi trochu krkem lezla. Krásná, ale dosti nevychovaná potvora, neváhající nechat popravit i milovaného bratra? Potřebovala by pořádně dostat přes zadek.

Tiama
13.10.2017 1 z 5

Nelíbilo se mi to. Nic nemělo logiku, nikdo mi nepřipadal normální. Rowena je chvíli děsně otužilá a chodí ve sněhu venku jenom v košili, pak zase jektá zubama v posteli pod kožešinou. Strašně miluje svoje sourozence a vzpomíná na ně, ale pak zjistíte, že vzpomíná hlavně na to, jak jí brácha rozčesával vlasy. Osm borců, ale lovit chodila ona. No budiž, ale že asi budou mít větší hlad, když tam ona není a neloví, to ji nenapadne. A tak to bylo vlastně se vším. Pořád jsem čekala, jestli se to ke konci zlepší .... a nic. Ani tu romantiku jsem tam moc nenašla, je mi líto. Kdyby to aspoň bylo vtipný.. No snad aspoň ostatní si to čtení užijí líp než já, přála bych jim to.

shyrael
13.09.2017

Za mě nejlepší od autorky :)

Zirvith
16.05.2017 4 z 5

Kniha se mi celkem dost líbila, byla napínavá, zajímavá a dobře se četla, avšak přeci jen tam bylo pár věcí, které mi taky nesedly (proto dávám jen 4/5).
Postavu Garetha jsem měla hodně v oblibě, mám ráda tenhle typ lidí :) Rowena byla taky vcelku fajn, a i postava Marlys byla zajímavá a docela mi seděla :)

DUNIKO
06.01.2017 5 z 5

Pěkné čtení.

moudivlacek
19.06.2016 4 z 5

Je to docela hezký příběh, i když má nějaké menší nedostatky. Hlavní hrdinka musí zaplatit za otcovu prohru v kartách, ze začátku se k ní nový pán chová hrozně, ale zároveň nedopustí již od začátku, aby jí někdo ublížil. Opovrhuje chudobou v její rodině, ale chápe velkou sourozeneckou lásku. Jen není dořešen osud sestry hlavního hrdiny, konec je takový rychle useknutý. Ale aspoň to má dobrý konec.

LilianaFalcon
09.02.2016 odpad!

Nemůžu si pomoct, ale působilo to na mě lehce pedofilně.
A to se červené knihovně vůbec nevyhýbám a jsem zvyklá na kde co.

havrmoni
05.06.2015 3 z 5

Tak nějak nevím,beru tyhle knihy jako pohádky pro dospělé určené k relaxu a oddychu od všedních dní. A ano kniha tu a tam připomíná Drake,ale její knihy jsou propracovanější. Ne,že by mě zklamala,ale tady mi chyběl ucelený charakter hrdinky,jako by se spisovatalka nemohla rozhodnout mezi hloupou naivní husou nebo odvážnou naivkou. Na to,že jí bylo min. 19. let ( což jsem odhadovala podle roku v prologu do odhalení co je zač) se chovala dětinsky. Neustálé narážky na to,že ve 33. letech je starý a ona příliš mladá byli taky divné, obzvlášť v té době kdy se vdávali i před 15 rokem. Jako romatická pohádka ano, ale nic jiného nečekejte.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Jak někdo může prohrát svoje dítě to nechápu, njn alkoholik.
Ještě štěstí, že s dobrým koncem.
škoda, že se nedozvíme, jak to dopadlo s jeho sestrou.

malazluta
24.01.2014 4 z 5

Děj knihy je hezký a postavy sympatické, některé pasáže knihy jsou hodně nelogické ... je to červená knihovna, ale něco doopravdy bilo do očí.

gabca007
03.09.2013 2 z 5

Kniha se mi vůbec nelíbila, nemohla jsem se do ní začíst. Až od str.100 se začalo něco dít, no zkrátka mne tahle kniha nijak nezaujala.