Breviář pozitivní anarchie

Breviář pozitivní anarchie

I když by asi přesnější název pro tuhle knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechci být konjunkturální a podbízet se bulvárně laděným titulem. Snažil jsem se, aby kniha byla v maximální míře objektivní. Jde totiž o hodně, i když si to možná neuvědomujeme. Snesl jsem – jak doufám – věrohodná fakta o tom, že cesta, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakuje fatální chyby našich předků. Mnohé z toho se nám samozřejmě líbit nemusí, ale Adam a Eva byli kdysi vyhnáni z ráje a od té doby se nikomu nepodařilo tam vrátit. A rozhodně se to nepovede ani smrští nesmyslných kroků, impotentních nařízení a amatérských rozhodnutí současných vládců. Naše momentální směřování nevede do ráje, ale do pekla. Přesto tahle kniha nešíří poplašné zprávy, ale je pouhou historickou analýzou. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/310045/breviar-pozitivni-anarchie-NjG-310045.jpg 424
Literatura naučná, Politologie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
Více informací...

Peršanka
dnesodpad!

Čekala jsem vtipně podané postřehy, snad i nějaká nová moudra, ale jsou to jen kecy.

pagac17

Vynikající publikace autora dějinných románů. Tentokrát dle samotného autora se jedná o jeho historickou analýzu. Dle mého názoru je kniha určena především pro vzdělané psychology nebo ekonomy. Já jsem se do ní zahloubal, některé pasáže jsem vynechal. Nejvíce mě zaujal autorův výklad demokracie a pak závěrečná část o migraci.

ChrisSparrow

No... historická část velmi dobrá, autor píše dobře, čtivě, není to nudné a tak dále... Nicméně velmi mě mrzí, že takhle vzdělaný člověk může mít tak zaostalé názory... Kde proboha vzal tu urputnou myšlenku, že aktivisté jsou placeni státem?? Část o migrační krizi je celkem vzato rozumná, byť si myslím, že trochu nešťastně podaná - ne jen v té poslední kapitole, ale nelíbí se mi jízlivé poznámky prostupující téměř celou knihu... Dále mě velmi mrzí názor na ženy a genderová studia... Jsem na své ženství velmi hrdá, nicméně opravdu nepotřebuji, aby mě někdo ochraňoval a zacházel se mnou jako s květinkou, když na druhou stranu budu na stejné pozici jako muž dostávat o 20 procent nižší plat za stejně odvedenou práci, případně mě do té práce vůbec nepřijmou, protože jsem žena a za chvíli stejně odejdu na mateřskou... A to je další věc... opravdu se mi nechce souhlasit s tím, že by bylo mým účelem a povinností jen porodit dítě a zachovat tak svůj rod, národ, historii a tak dále, jak to prezentuje autor. Dále respektuji názor pana Vondrušky na politiku a EU... ale v knize mi trochu chybí řešení... nespokojený umí být každý (žádnou jinou autorovu knihu jsem nečetla, takže pokud se k tomuto tématu blíže vyjadřuje jinde, tak se omlouvám).
Ale co je vlastně platný můj názor... je mi jen něco málo přes dvacet, nemám ještě tolik životních zkušeností a jsem vlastně jen feministická pohlavně neurčitá sluníčkářská aktivistka ;).

harena
19.12.2016

Výborná kniha, skvělá, pan Vondruška, vynikající český spisovatel a historik, na základě hluboké znalosti dějin dokazuje, že cesta, kterou Evropa kráčí, je jen opakováním chyb našich předků, což opravdu nemusí dopadnout dobře. Jedna část se věnuje současné migrační krizi a uvádí zajímavé historické souvislosti. A ano, bylo by fajn, kdyby byla povinnou četbou a hlavně, aby si ji přečetlo co nejvíc lidí. 100% doporučuji.

Viděla jsem, že někdo hodnotil knihu jako odpad. Ale to vlastně hodnotil sám sebe, svoji netoleranci.

venkov4ever
10.12.2016

V knize jsem nenašel nic, s čím bych vyloženě nesouhlasil. Poučné, velmi aktuální, skoro bych řekl - akutní.

jiri1408
28.11.2016

Výborná knížka, která až nepřirozeně (ve srovnání s médii) nazývá věci, chování lidí i události pravými jmény. Celoživotní znalosti, zkušenosti a názory tak vzdělaného spisovatele shrnuté v jedné knížce. Navíc založené na jasných historických analýzách, přístupných svým jazykem i stylem komukoliv. Doporučuji jako povinnou četbu na střední škole.

Macek58
10.11.2016

Zase autor nezklamal, tato kniha by měla být povinnou četbou a jistě každý uhodne pro koho.

Finn123
10.11.2016

Skvělé! Výborná kniha. Pan Vondruška mi přímo hovoří z duše. Je prostě moje krevní skupina ( lehce bych nesouhlasil jen s některými pasážemi o kouření, ale to je detail). Doporučuji, aby si Breviář přečetl co nejširší okruh čtenářů.

vitavita
03.11.2016

Vynikající kniha, lepší o problémech dnešní doby neznám.

dalia1769
02.11.2016

Výborná esej nebo spíše soubor esejů na téma cykličnosti dějin a vzorců, které se v průběhu historie opakují a jsou paralelou i dnešního dění. Mnoho zajímavých i originálních námětů k zamyšlení. Je osvěžující číst i názory neodpovídající současnému standardu politicky korektních vyjádření. Výtku bych měla ke kapitolce o kouření, kde myslím autor ve snaze o maximální liberalismus opomíjí skutečnost, že kouření ovlivňuje nejen kouřícího jedince, ale i jeho okolí, což už je na veřejných místech zásah zase do jejich práv (navíc názor, že zdravotní škodlivost kouření nebyla dosud jednoznačně vědecky prokázána, je myslím v dnešní době již neudržitelný). Také v otázce EU bych šla spíše cestou reformy než úplného zatracení, ale jinak v naprosté většině otázek s autorem musím souhlasit.