Boží dřívka

Boží dřívka https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91942/bmid_bozi-drivka-tyo-91942.jpg 4 5 1

Tento román považuje většina kritiků za autorův nejlepší. Vychází ze skutečné železniční stávky na trati Dakar-Niger a počtem vykreslených postav je přirovnáván k Zolově Germinalu.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Les bouts de bois de Dieu , 1960

honajz
29.10.2019 3 z 5

Trochu mne to zklamalo. Ne že by autor nevykreslil plasticky místní poměry, ale těch postav je skutečně moc a chybí ústředí postava a vlastně i ústředí příběh. Na tématu připravované a posléze realizované stávky na železnici proti francouzským majitelům poukazuje autor na situaci daného afrického regionu a různé názory různých lidí na situaci. Zajímavou je myšlenka, že železnice z Afričanů dělá jiné lidi. V tom je také podaný onen rozpor - žít nadále podle tradic prvobytně pospolné společnosti, nebo si nechat nutit moderní vynálezy západní civilizace? Autor otevřeně neposuzuje, i když je zřejmé, na kterou stranu se přiklání, a nechá dokonce zaznít i argumenty protistrany (Schválit jim přídavky na děti? Víte, kolik mají a budou mít dětí? --- Makat se jim nechce, jen stávkovat, to jediné umí.) Poté, co jsem viděl dokument Pod sluncem tma, asi víc chápu právě názory protistrany, protože v afrických zemích jsou zvyklí jen natahovat ruku, ale sami moc dělat nechtějí.

stávky muslimské ženy odbory kolonialismus ženy v islámu odborové hnutí senegalská literatura

Ousmane Sembène
senegalská, 1923 - 2007