Boží blud

Boží blud https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21520/bmid_bozi-blud-21520.jpg 4 281 281

Přináší náboženství útěchu, nebo bolest? Kniha britského evolučního biologa R. Dawkinse odmítá náboženský fundamentalismus a kritizuje všechny ostatní i umírněné podoby náboženství. Považuje je za nebezpečný jev, který omezuje svobodné myšlení lidí. Být o něčem přesvědčen na základě víry je podle Dawkinse v ostrém rozporu s přesvědčením na základě racionálních argumentů. Náboženský dogmatismus pak stojí v jádru dalších problémů – od vyučování zjevných nepravd o původu světa a lidstva až po teroristické útoky. Cílem Dawkinsovy knihy je zvýšit sebevědomí ateistů, jejichž pozice např. v USA je podle autora na úrovni homosexuálů před 50 lety. Dále je kniha určena všem, kteří by chtěli odvrhnout náboženství, ale mají obavy, zda i bez něj je možné žít plnohodnotný, šťastný a mravný život.... celý text

Náboženství Filozofie Věda
Vydáno: , Academia

The God Delusion , 2006

Otto von Pluto
09.12.2012 3 z 5

Jistou dobu byla tato kniha vodou na můj mlýn, ale postupem času jsem si uvědomil, že v některých otázkách má Dawkins obrovské mezery, neřkuli že se dopouští intelektuální nepoctivosti. Mám na mysli převážně jeho filosofické argumenty proti Bohu, které jsou teda dosti chatrné. Už tak nějak z principu nelze popřít Akvinského důkazy boží existence na pouhé jedné stránce, tak jak to Dawkins udělal. Nicméně uznávám, že některé autorovy myšlenky jsou životaschopné.

P.S. Možná by stálo za zamyšlení, zdali příchozí informace nefiltrujeme tak, aby podporovaly naše názory (na cokoliv) a informace, které by našimi názory mohly otřást, přehlížíme. Pro zájemce o kritiku Božího bludu doporučuju knížku Dawkins pod mikroskopem, jež je k nalezení na této databázi.

Gimli
13.03.2012 5 z 5

Dawkins v Božím bludu dokázal zformulovat myšlenky, které se mnozí lidé bojí říct nahlas. Asi nejzásadnější, co jsem si z knihy odnesl, je prosté uvědomění, že náboženství a víra nejsou žádná privilegia, natož pak něco, k čemu by se mělo přistupovat s bázlivou úctou, a že k nim lze zcela legitimně přistupovat stejně kriticky jako například k politickému názoru. Přistupovat kriticky však neznamená dohadovat se např. o existenci Ježíše Krista, ale spíše zpochybňovat práva a nároky založené na něčí víře. Není absurdní, že někteří indiáni v USA mohou brát drogy, protože je to součást jejich náboženství, zatímco ostatní jsou za užití stejných drog stíháni? Potom napadají člověka podobné otázky, např. jaký je vlastně rozdíl mezi tím, když si muslim v zaměstnání na pár minut rozbalí kobereček, nebo pauzou na cigaretu? Myslím si, že Boží blud má co nabídnout všem, věřícím i nevěřícím, protože otvírá dveře, které byly dlouho zamčené, a všichni se tvářili, že klíč je ztracený, byť většina tušila, kde je. (čteno v originále)

Jack Bauer
30.12.2011 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý křesťan a která mě posílila v ateismu. Výborné čtení do vánoční atmosféry. Číst knihu o tom, že žádný Bůh neexistuje což vím už od ranného dětsví a jsem si tím tak jist jako věřící, že existuje, pro mně nemá smysl. Nevím, proč jsem vůbec po téhle knize sáhl, abych si dokazoval to, co už dávno vím? Že veškeré náboženství je největší zlo páchané na lidstvu, vymívání mozků? Knihu by si měli přečíst především věřící, aby se už konečně probudili. Nejlepší dárek k vánocům, který můžete křesťanovi dát. Na náboženství mám naprosto stejný názor jako Richard Dawkins. Kniha, ve které nemá smysl nic zatrhávat, jelikož byste museli zatrhnout slovo od slova. Jako příklad uvedu pár ukázek z knihy:
- Spousta lidí by se náboženství ráda zřekla, jste-li jedním z nich tato kniha je určena právě pro vás. Jejím úkolem je zvyšovat povědomí o skutečnosti, že rozhodnutí stát se ateistou je realistické. Ateista se za to, že je ateista nemusí nikomu omlouvat. Právě naopak, všichni ateisté by na to měli být pyšní, jelikož ateismus téměř vždycky vypovídá o zdravém, nezávislém myšlení a vlastně o zdravém myšlení jako takovém.
- Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství.
- Křesťanství je nejzvrhlejší systém, který kdy spatřil světlo světa.
- Když se mě někdo zeptá, jestli jsem ateista, odpovím, že i on je ateista, jde-li o Dia, Apollona, Amón-Rea, Mithru, Baala, Odina, zlaté tele nebo létající špagetové monstrum. Já jen jdu o jednoho boha dál.
- Čím vyšší má člověk inteligenci či dosažené vzdělání, tím méně často vyznává jakoukoli víru.
- Ti, kdo mají pod kontrolou to, co se mladí lidé učí a co zakoušejí - co vidí, slyší, myslí si a v co věří - rozhodují o budoucnosti národa.
- Martin Luther King si byl dobře vědom toho, že úhlavním nepřítelem náboženství je rozum.
- Jak řekl nositel Nobelovy ceny, fyzik Steven Weiberg: Náboženství je urážka lidské důstojnosti.
- Náboženské přesvědčení je nebezpečné v tom, že jinak normální lidské bytosti mohou sklízet plody šílenství a považovat je za svaté.
- Když vás někdo přinutí věřit v nesmysly, dokáže vás také přinutit páchat zvěrstva. Voltaire.
atd. Už toho raději nechám nebo bych musel opsat celou knihu.

guru
18.12.2011 4 z 5

Výborná kniha. Pekne zhrnuté snáď všetky argumenty proti existencii boha. Po prečítaní ma nenapadlo, čo by som dodal.

nakladatelství
13.12.2011 5 z 5

Aneb jak za pomocí obyčejné verifikace a falzifikace bez pocitu vinny popřít pomocí čistého rozumu Boha - rozhodně doporučuji .)