Bosou nohou - naši, Alka, mí bráchové a já

Bosou nohou - naši, Alka, mí bráchové a já https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343899/mid_bosou-nohou-nasi-alka-mi-brachove-a-DNF-343899.png 4 1 1

Kniha vzpomínek autora z malého moravského města na vlastní dětství v rodině se šesti dětmi. Svérázná postava otce s uměleckými sklony ozvláštňuje život rodiny a nejbližších sousedů. 2.světová válka se zprvu promítá jen nedostatky v zásobování, později ústupem Němců a následným příchodem Rudé armády. Zcela neorganicky je připojena závěrečná kapitola o osudech místního podnikatele. Je to velmi slušný tradiční pohled zhruba 10-ti letého kluka na každodenní příhody, osvěžovaný sem tam místními dialektovými výrazy.... celý text

LuccBizon
13.12.2023 4 z 5

Jsa ze Židlochovic a z dětských střevíců již odrostlý, odhodlal jsem se otevřít knihu od nás a o nás. Tedy o nás... o těch, co mne o 2 generace předešli, zase taková paprika nejsem. Byl jsem skeptický, to nepopírám. Čekal jsem lokální rádobykvalitu, ale nakonec jsem příjemně překvapen nadstandardním vzpomínkovým textem. Ivan Remunda píše o věcech obyčejných, humorných, ale i vážných až tragických, jak je život do jeho dětství na konci 2. sv. války přinášel. Popisuje divadelničení v rodině, dětské strachy i bezcílné bloumání, rodinné hašteření, skutky hloupé až sobecké odvahy (chleba, uhlí) jako i skutky odvahy opravdové.
Zajímavé je také dobové zasazení vyjití knihy - ranná devadesátá léta. To s sebou nese sponzory, poděkování až podkuřování. V této knize je dokonce poslední kapitola věnována životu a dílu dalo by se říci mecenáši knihy, původnímu majiteli židlochovické chemičky Avion. Její výrobky pamatuji i já. I její konec. Snad proto je kniha viděna optikou roku 2023 úsměvná spíše v hořkých tónech a v těch dalších nepokrytě smutná. Za přečtení ale, obzvláště pro místní, rozhodně stojí.

Autoři knihy

Ivan Remunda