Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias Čachtická paní

Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias Čachtická paní https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54906/bmid_bosorka-alzbeta-nadasdyova-rozena-b-xy7-54906.jpg 3 23 23

Příběhy této knihy se skutečně staly. Činy čachtické paní jsou spíše námětem pro fantastický horor než pro historický příběh. Vylíčil jsem je v podrobnostech, protože jsem se snažil pochopit nejen co se stalo, nýbrž i proč se tak stalo a jak to bylo možné. A také, i když se to může zdát podivné, v čem byla ona a její doba tak blízká dnešku...... celý text

hanka24
14.03.2023 1 z 5

Myslím, že autor do celého textu promítá svůj názor, že čarodějnice jsou sexuálně frustrované, sadistické satanistky. O Bathory a její době občas jen pár stránek, názor na ni opět neobjektivní. Spíše mi to přišlo jako historie sexu a násilí, ovšem pořád narážíme na to, sex a násilí je Satan. Knížku jsem chtěla několikrát odložit, ale vzhledem k tomu, že nemá ani 200 str, jsem to kousla, a víc jak jednu hvězdu dát nemůžu.

veronika5179
11.08.2016 2 z 5

Upřímně nechápu, jak tato kniha mohla vyjít v nakladatelství Naše Vojsko.
Nelze ji upřít spoustu zajímavých a snad i nových informací, ale i tak se nemůžu zbavit pocitu, že je to vše nějaký bulvár. Spousta vykřičníků, nesmyslných perverzních erotických vsuvek, které nemají s hlavní postavou ani životem kolem ní nic společného. Kapitoly o ďáblu, Satanovi završila věta, že Báthoryčka je Ďáblem v lidské podobě. Pokud má kniha v podtitulu "fakta a svědectví", pak bych také očekávala více ověřených fakt a ne subjektivní výkřiky...

černárůže
30.09.2015 3 z 5

zajímavá kniha, která asi není pro každého

Sisi11
01.04.2013 5 z 5

Velmi zdařilá kniha, která rozebírá osobu a charakter Alžbety Báthoryové-Nádašdyové z hlediska psychologie. Řeší, proč se šlechtična chovala tak zvráceně a kde mají její podněty prameny. Velmi se mi líbí citace pana dr. Kočiše, jehož knihu jsem také četla. Líbí se mi i seznamování s nepříčetnými psychickými stavy a jejich objasňování a vysvětlování. Velmi vkusné jsou i průvodní příběhy o podobných psychických zvrhlostech u jiných šlechticů stejné doby.

Do knihy jsem se začetla naprosto náhodně, když jsem ji našla při uklízení. Mohu doporučit všem, co se zabývají Alžbetou Báthoryovou nebo psychologií okolo sadismu, masochismu a objasňování nejasností :)

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Zdařilý pokus o psychologický profil čachtické paní. Autor se snažil využít veškeré dostupné historické materiály a pokusil se vysvětlit, proč byla hraběnka, jaká byla a proč se o ní dodnes mluví jako o největší vražedkyni všech dob.