Bludy z nudy

Bludy z nudy https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60325/bmid_bludy-z-nudy-Oyf-60325.jpg 3 141 29

Vypravěčem debutového románu je čtrnáctiletý Saša, který pochází z bohaté rodiny, vyrostl v dobré pařížské čtvrti a na prázdniny jezdil do Maroka. Nyní chodí do 3. ročníku lycea: prožívá věk, kdy se hraje o všechno, kdy člověk neví, k čemu tu je a co by chtěl dělat. Saša je ztracený, neorientuje se ve svém životě – jakoby čeká na nějaký signál nebo událost, která ho někam nasměruje. Takový signál pro něj představuje trochu bláznivý a provokativní kamarád Augustin, který je mladíkem činu. Společně experimentují až na hranici smrti – jen aby se přesvědčili, že žijí. Mezi oběma se postupně zrodí vztah (zahrnující i vztah fyzický), který trvá jeden školní rok. Mladíci zahánějí nudu drogami a alkoholem, nočními dobrodružstvími… Nebezpečí a vášeň reprezentuje reálný život. Sugestivní román o první lásce, dospívání, (sebe)zničení, o společnosti, a o životě teď a zde.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Mes illusions donnent sur la cour , 2009

Dandys
29.06.2013 5 z 5

Na to, že autor napsal knihu v 18 letech je to opravdu slušné. Zajímavý je také způsob, kterým je kniha napsaná. Určitě doporučuji.

SuperFrankie
12.06.2013 3 z 5

Skvělá knížka o nemoci dnešní doby, když mladí lidé cítí prázdnotu a nudu a útěchu nalézají v hektolitrech alkoholu a drogách, ALE je to jedno velké ale, které mi tuto knihu zkazilo a to je ten tajemný, homesexuální a až přehnaně romantický prvek, který sperling do románu dosti zbytečně zařadil.

tibby
16.03.2013 5 z 5

Mě se teda knížka hodně líbila, i když teda po dočtení (přečetla jsem jí za den) jsem měla, dost depresivní náladu...Myslim, že v osmnácti napsat takovouhle knihu je hoodně velkej úspěch. Augustin mi z nějakýho důvodu ze začátku připomínal postavu lorda Henryho v Obrazu Doriana Greye... Příběh samotný mi často připomínal Cunninghamovy postavy a zápletky... Přesně tenhle styl mám ráda a zároveň na mě hodně působí... Skvělý, za mě pět hvězd.

janha
04.03.2013 3 z 5

Formálně zajímavě napsaný román, který mě ale obsahově spíše nudil.

Adrianam
24.01.2013 2 z 5

Neurazilo, ale nic ve mně nezanechalo. Na 18 let docela dobrý. 50%

mischinka
22.08.2012 3 z 5

celkem nudné..velké očekávání a příběh dá se říct o ničem, velké zklamání..

sachista
17.01.2012 4 z 5

Stejně jako je uvedeno v doslovu, při čtení této knihy jsem si vzpomněl na další mladé autory - Děněžkinovou, Kanehari, Maslowskou, případně na prvotinu Rjú Murakamiho. Celá kniha je jeden dlouhý večírek dvou čtrnáctiletých chlapců, kteří nouzí o hmotné zajištění rozhodně netrpí. Hlavní hrdina působí mnohdy hodně bezradně, ale občas z něho promluví citlivá a romantická duše. Pro mě je mírně šokující věk obou hrdinů, ale nezavrhuji vše jako nesmyslné a nereálné, doba jde hrozně kupředu, internet boří veškeré hranice a přístupy. Líbily se mi i některé náražky, které můžeme považovat za "společenskou kritiku" současné Francie. Potěšilo mě zdůraznění atmosféry Paříže, byť se tato romantická metropole mění den ode dne možná k horšímu. Rozhodně oceňuji, že v osmnácti Sperling napsal tolik solidní knihu.

bosorka
02.12.2011 2 z 5

Taková rychlovka, příběh sviští, psáno zkratkovitým rychlým stylem, takže nenudí, ale zase se po chvíli vypaří z hlavy.

misssicccka
19.09.2011 3 z 5

Jsem na tohle už asi stará, nic moc.