Bitva v Otrantské úžině

Bitva v Otrantské úžině https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150122/bitva-v-otrantske-uzine-150122.jpg 5 8 2

Tato publikace měla být podle původního úmyslu autorů pouze důkladným a co možná nejpřesnějším popisem jedné (i když největší) námořní bitvy, k níž došlo za první světové války na Jadranu. Během dlouhých desetiletí se totiž popis průběhu zmíněného střetnutí, které se odehrálo v Otrantském průlivu 15. května 1917, v podání různých historiků pozoruhodně měnil. Z drobných omylů a nepřesností se stálým opakováním stávala „historická pravda“, k níž si občas někdo cosi přidal, jiný pro změnu zapomněl uvést důležité informace a další prostě bez prověřování opsal či mizerně obkreslil, co mu přišlo pod ruku. Neradostný výsledek takových postupů je možno nejsnáze rozpoznat na při různých příležitostech uveřejňovaných orientačních mapkách, kde se dokázaly záhadně ztratit, nebo plout odjinud a jinam celé skupiny lodí. Nezbývalo proto než se vrátit k nejstarším pramenům, hlášením velitelů, lodním deníkům i dalším písemnostem a pečlivě srovnávat jednotlivé údaje. Autoři pevně doufají, že se jim podařilo dostat se tak blízko tehdejší skutečnosti, jak to dnes ještě jde. ... celý text

hoesch
15.01.2021 5 z 5

Výborně napsané. Spousta doprovodných fotografií, nákresů a kreseb. Díky za to že takovéto knihy vycházejí.

jakub87
24.02.2013 5 z 5

Tato kniha velmi podrobně popisuje střet lehkých hladinových lodí Rakouska-Uherska, který se odehrál v r. 1917 a ze kterého vyšli vítězně Rakušani (chcete-li naši). Kniha popisuje události před i po střetu, včetně organizace rakousko-uherské flotily.