Bílé noci

Bílé noci https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149427/bile-noci-149427.jpg 4 5 2

Chudý islandský chlapec Valur vypravil se kdysi do světa, aby nabyl jmění a vrátil se pak jako zámožný a vážený člověk ke své, bez mála ještě dětské lásce, rybářskému děvčeti Margaretě, jíž slíbil věrnost. Po letech se vrací na rodný Island jako věhlasný universitní profesor. Byla by to opravdu pohádka, kdyby se byl jinde život zastavil... ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plzákovo nakladatelství

Hvite netter , 1934

ZÓNA
01.03.2024 4 z 5

Vlastně velice smutné.
Působící poeticky, s převládající lyričností v textu.
Příběh krutý a v mnoha směrech morálně nesprávný.
Chvílemi si myslíte, že cítíte správně, postavy jsou dobře vykreslené a vedlejší dějové linky obohacují jednotvárně zaměřený děj. Popisnost přírodních krás Islandu dodává knize půvab.
Ale ne. Valur, ani Margareta, natož Linda, nejsou lidmi s kreditem kladných hrdinů a výsledek připomíná spíše pokřivenost charakterů, nežli zdárný happy-end.
Myslím si, že Gudmundsson chtěl upozornit na přílišnou vulgaritu tehdejší doby prostředky dobře ukrytými v povahách všech zúčastněných.
Hlavním motivem knihy je láska. Ale z lásky se stane co, pokud nemáme srdce natolik pevné, aby odolalo svodům úspěchu, ale i jiné náruči ženy či muže...

pajaroh
18.12.2019 3 z 5

Vždy jednou za čas mám chuť přečíst si starou islandskou knihu a v tom případě raději sáhnu po K. Gudmudssonovi než po známějším H. Laxnessovi. Líbí se mi jeho vnímání přírody, která je i v této uzounké knize vystižena především barvami.
Starý příběh o návratu, útěku, hledání a sobeckosti na pozadí romantického propletence.

islandská literatura

Kristmann Gudmundsson
islandská, 1901 - 1983
1971  75%Mínos Devátý (Bohyně a býk)
1941  86%Děti země
1942  77%Modré pobřeží