Bílé mraky, černá mračna

Bílé mraky, černá mračna https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224937/bmid_bile-mraky-cerna-mracna-658cd08f7e13b.jpg 4 7 4

Z ukrajinských a ruských originálů vybral a přeložil, životopisné kalendárium napsal a obrazový materiál shromáždil Jaroslav Kabíček. Edičně připravili J. Kabíček a Václav Židlický, který také napsal úvodní esej Ševčenkovské paradoxy. Publikace přináší ve třech částech (Mladý básník-mladý malíř, Ve stepích bez konce za Uralem, Svoboda na řetěze) lyrickou i odbojnou poezii národního pěvce Ukrajiny v nových překladech, prolíná ji úryvky z jeho deníků a korespondence, svědectvím jeho přátel a představuje ho nejen jako básníka, ale i jako malíře. Ke knize je přibalena gramofonová deska - básně recituje Radovan Lukavský.... celý text

Marla
11.11.2023 4 z 5

Autorovo jméno znám už dlouho, teď poprvé jsem si přečetla knihu od něj. Zajímavá kniha, básně dost depresivní.

Ignis
17.09.2023 4 z 5

Teda tu gramofonovou desku mi v knihovně zatloukli, to si budu stěžovat :-) no dobře nebudu, beztak současné knihovnice určitě nemají ani potuchy, že něco takového existovalo :-)
Ale jsem ráda, že jsem knížku nechala vyhrabat z toho depozitáře, kde se jinak většinu času válí, je ideální na seznámení se dílem a životem T. Ševčenka, jméno jsem už slyšela, ale vlastně až doteď o něm nic nevěděla, a tady je to pěkně zpracované.
Básně samy jsou pěkné, jen povětšinou dost depresivní jako sám život v tom místě a čase.

Marcela52
22.05.2023 4 z 5

Výbor z poezie jednoho z nejznámějších ukrajinských básníků vyšel v 70. letech minulého století. Je zde vidět vliv normalizace, která z tohoto barda Ukrajiny udělala především symbol odporu proti carskému útlaku. Když vyšla v roce 1840 jeho první básnická sbírka Kobzar, měla novodobá ukrajinská literatura za sebou teprve první nesmělé krůčky. Ševčenko byl tehdy tak trochu zjevením, stejně jako u nás Karel Hynek Mácha. Zvláště v dnešní době je dobré si tuto osobnost ukrajinské literatury připomenout, pokud tedy máte rádi poezii...

Ladis777
20.03.2023 2 z 5

Přečíst si něco od Ševčenka jsem si slíbil před dvaceti lety, když jsem byl poprvé v Kyjevě a kdeco tam bylo Ševčenka (bulvár, ulice, ulička...). Nakonec se podařilo a jsem rád, i když ty básně mě zase až tak moc nenadchly. Je z nich cítit inspirace folklorem i anglickou romantickou poezií, ale celkově jsou mnohé takové nedotažené - pokulhává rytmus, pravidelnost, zejm. tam, kde jde evidentně o písně. Možná je to ale horším překladem. A doba vydání této antologie určitě ovlivnila výběr některých textů. Každopádně jeho osud je taky zajímavý a rozhodně se přes něj trochu seznámit s ukrajinským romantismem stojí za to.

ukrajinská literatura

Taras Ševčenko
ukrajinská, 1814 - 1861
2001  80%Tvé šedé oči se mnou všady jdou
1953  100%Kobzar
1977  77%Bílé mraky, černá mračna
1964  80%Víno milencov
1951  80%Hajdamáci

Kniha Bílé mraky, černá mračna je v