Bílá jako sníh, rudá jako krev

Bílá jako sníh, rudá jako krev https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202015/bmid_bila-jako-snih-ruda-jako-krev-202015.jpg 4 237 58

Leo je šestnáctiletý kluk jako každý jiný: rád se poflakuje s kamarády, hraje fotbal, prohání se na mopedu a žije v dokonalé symbióze se svým iPodem. Dlouhé školní hodiny by nejraději vymazal a učitele vidí jako živočišný druh, v jehož brzké vyhynutí nepřestává doufat. Takže když přijde nový supl na dějepis a filozofii, Leo ho přivítá pořádnou dávkou cynismu a nasliněných kuliček. Ale zdá se, že tenhle mladý profesor je mezi ostatními vyučujícími nečekanou raritou. Když přednáší, dokáže všechny strhnout, často zabrouzdá mimo osnovy a každým slovem nenápadně pobízí své žáky, aby žili naplno a šli za svými sny. A Leo jeden velký sen má – jmenuje se Beatrice, nejhezčí holka ve škole. Beatrice je ztělesněním vášně, její rudé vlasy září na miliony světelných let a jediný její pohled Leovi otevírá brány ráje… Ale než Beatrice vůbec zjistí, že ji někdo miluje tak, jak ani Dante Alighieri nemohl milovat, onemocní leukémií. Leo si poprvé v životě klade otázky, na které nenajde odpověď na internetu, ale musí se s nimi vypořádat sám, a vydává se bojovat za svůj sen. Pochopí nakonec, že sny neumírají, a najde sílu věřit v něco většího, než je on sám?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Bianca come il latte, rossa come il sangue , 2010

Tarrei
27.02.2015 5 z 5

Nádhera!
Řekla bych, jak pro teenagery, tak pro dospělé; každý si z toho odnese to své.

fany.fancy
17.02.2015 4 z 5

Podobných knih je v poslední době hodně - z pohledu středoškoláka, který v průběhu dospěje - a na každé něco je. Kniha se mi zalíbila až postupným čtením a na konci musím uznat, že mi něco dala. A jen v této knize si přečtete nejvíc přirovnání a metafor na bílou a rudou.

Katies
07.02.2015 3 z 5

Dle mého autor trošku přestřelil s inteligencí 16-ti letého.
Za mě byla kniha prostě dobrá, nezklame, neurazí.
Rozhodně to není nějaký propadák, jen je hodně knih na toto téma, na které tato prostě nemá.
Chtělo by to mnohem více takových učitelů do škol.

Verrrunka
06.01.2015 4 z 5

Velice jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Zpočátku mi to přišlo hrozně pubertální, jako by si Leo neuvědomoval, že je jeho láska platinická a všechno jen zveličoval. No ale ono to nakonec bylo pěkné. Asi není úplně uvěřitelné, že by takový puberťák začal najednou filozofovat o životě a smrti, ale nemusí být všechno reálné, né? Upřímně doufám, že tahle kniha vznikla nezávisle na Hvězdách, protože to srovnání tomu nedělá dobře. Bílá jako sníh je oproti tomu hrozně nevyzrálá a pubertální, ale když na ně budeme pohlížet jako na odlišné knihy, pak je to celkem v pohodě.

Knihomolka Rů
03.01.2015 3 z 5

Abych byla upřímná ze začátku mi hodně vadil styl psaní. Chápu, že mi to mělo přiblížit dospívajícího chlapce, který logicky takto mluvit bude, ale jeho osobnost mě chvílemi vytáčela do takové míry, že jsem měla chuť knihu odložit.
Jak jsem ale pokračovala ve čtení, můj názor na knihu se postupně měnil. Nemůžu říct, že by to byla jedna z knih, které zařadím mezi své nejoblíbenější, ale nakonec mne nezklamala. Je to něco jiného než jsem čekala, ale koneckonců, snad i lepšího.

Helena Lacková
27.11.2014 1 z 5

Pro mě velkým zklamáním

Candide
18.11.2014

Kniha se z dnešní produkce pro mládež originálně vymyká. Osobně už mi nějaký pátek není -náct, s protagonistou však máme společnou hlubokou přemýšlivost a schopnost obětavé lásky k nejbližším, neměla jsem tedy nejmenší problém vcítit se do něj a prožít s ním vše na vlastní kůži. Jen kdyby svět kolem nebyl tolik bílý...

Zpracování mě nadchlo, hrdina okouzlil, příběh oslovil. Nemohu tedy jinak než zařadit mezi oblíbence a ostatním čtenářům vřele doporučit.

Iveta Černá
06.11.2014 2 z 5

Citlivá myšlenka knihy, ale psaná takovým stylem, že mě osobně za srdce moc nechytla. Půlka knihy se věnuje jen myšlenkám a pocitům hlavního hrdiny Lea z toho, jak je šíleně zamilován do dívky ze školy, kterou přitom ze začátku skoro ani nezná, což mi přijde přehnané, absurdní a povrchní a půl knihy tudíž nemá žádný spád, musela jsem se nutit k tomu, abych knihu, která až teprve u samého konce čtenáře rozesmutní a probudí v něm emoce, dočetla do konce,

vaili
14.10.2014 4 z 5

Vážně dobrá a zajímavá kniha...jen jsem se občas ztrácela v přirovnáních bylo jich trochu moc.. jinak bych dala plný počet :)

Lenka.Vílka
11.10.2014 5 z 5

Odpusttte blahovemu ctenari uvodni slova, nejsou minena ve zlem.
Po seznaneni se vsim (postavy, souvislosti atd.), by jeden mohl knihu odlozit, protoze uz vic vedet nepotrebuje. V ten moment musi byt kazdemu ctenari jasne, jak to dopadne (s kazdym z nich). Jenze ono to neni tak snadne odlozit neco tak krasneho, dokonaleho a tak hrejiciho u srdce, ze kdyby pri cteni radku ono srdce nedostalo emocni infarkt, musel se by se clovek za svou vyprahlost stydet. Nebyla jsem dojata, protoze musim, aby to nevypadalo blbe. Proste jsem byla. Hodne to souviselo se stylem psani autora, ktery me moc zaujal a na vyslednem dile mel obrovsky podil...doporucuju...proste jo...

Bezantina
25.09.2014

Je to takový ten oddechový sladkobol, vhodný k tomu, když nechcete moc přemýšlet, ale chcete si přečíst něco oddychového, co vás vrátí zpět do období prvních lásek a zamilovanosti.. Nebo když se potřebujete vybrečet ale nějak ty slzy ne a ne spustit se samy.. - tak tohle je přesně ta pravá příčina hromady posmrkaných kapesníků.. A aby to nebylo tak sladce "kýčovité" autor zabrnká za citlivou "onkologickou" strunku.. Koho by to nechytilo za srdce, i ten největší tvrďas musí popotáhnout - vždyť hlavnímu hrdinovi umírá jeho láska.. No dobře, nejsem až takový cynik - poplakala jsem si taky a ano, dobře se to čte ;-) je to takové miloučké :-)

gossipavlina
03.09.2014 2 z 5

Možná dobrá myšlenka, ale styl autora mi vůbec nesedl. Dočetla jsem na 50. stránku a odložila.

Peace
25.07.2014 5 z 5

"Dospělost se nepozná podle toho, že jsi ochotný umřít pro něco vznešeného, ale podle toho, že jsi pro to ochotný pokorně žít."

Nezapírám, že mě před přečtením tato kniha zaujala především pro to, že je srovnávána s mou srdcovkou "Hvězdy nám nepřály". Po přečtení však s tímto názorem nemohu souhlasit. Ano, jsou obě o lásce, nemoci a mladých lidech. Ano, obě jsou krásné. ALE každá úplně jiným způsobem.
Leo je klasický puberťák a i když mě v mnoha ohledech štval, pod tou slupkou se naštěstí schovává i úžasný člověk.
Je to nádherná kniha, kterou určitě doporučuji - nejen pro ten příběh samotný, ale i pro myšlenky, které často vedou k zamyšlení.

maid
18.07.2014 5 z 5

Tato kniha není bílá, Alessandro D‘Avenia. A nikdy nebude, nikdy nevybledne.

Ach jo, je tady tolik pasáží, který bych si chtěla vypsat a někam zarámovat (možná, že to udělám) nebo vyrýt do stěny. Takové italské Hvězdy nám nepřály, ale s větší hloubkou a napsanou inteligencí s až filozofickým nebo psychologickým nádechem. Nádhera. Pět hvězdiček je sakra málo.

drbohlav
05.07.2014 3 z 5

tohle bylo už o něco lepší, hlavně díky konci. jako člověk, který si v dopívání prošel něčím podobným ale musím s příběhem nesouhlasit. autor se zase tak nezabýval leukémií, jak slibuje anotace, spíš nemoc i všechny pocity okolo jen načrtl. z tohoto pohledu pro mě zůstala kniha emočně hluchá. hlavní hrdina spíš zažívá jisté "dobrodružství". objevují se tam sice pocity, s kterými jsem souhlasila, ale takhle se k nim člověk nedostane. například Leo se rozhodl nenávidět, protože to je dobrý ochranný mechanismus. jenomže vy si ty pocity nevolíte, pohltí vás samy. samozřejmě se v průběhu měsíců mění, ale ne tak, jak to autor popsal. tahle nemoc je hodně aktuální a proto mě vždy rozladí, když o ní píší lidé, kteří s ní nemají vlastní zkušenost. autor sice možná odrecitoval pár dobrých úvah, ale nevložil do nich cit. alespoň já ho tam nenašla. popravdě mi ani nesedl styl psaní. na začátku je Leo klasický puberťák. s tím jsem souhlasila (ovšem v prvních kapitolách se nachází tolik odkazů na americké filmy a různá srovnání, že jsem z toho až úpěla. ta snaha psát vtipně byla až moc násilná. to samé platí o zbytku. Bylo jasné, že se Leo změní. Ale z puberťáka na věhlasného filozofa? možná tam byly krásné myšlenky, jenomže autor opět knihu doslova přesytil různými přirovnáními a úvahami, že jsem je ke konci už přeskakovala. ztratily se v tom množství. ale věřím, že někomu to naopak bude vyhovovat. já sama bych dala přednost větší pozornosti příběhu.

Alex.Barunka
30.06.2014 4 z 5

I když mi Leo ne ve všech směrech sedl, jeho příběh mě zcela pohltil. Kniha je plná pěkný myšlenek, nad kterými se člověk zamyslí.
Knihu vřele doporučuji :) ...

JanaDor
25.06.2014 5 z 5

Nádherná kniha o hledání životních pravd, překonávání strachu, srovnávání myšlenek o smyslu života. Čekala jsem slaďák z červené knihovny a dostala jsem moudrou knihu o životě, se svými radostmi i smutky. K této knize se budu ráda vracet. Je tam tolik, tolik hezkých myšlenek, že jsem je určitě na jedno čtení nepobrala. Doporučuji ji náctiletým i jejich rodičům. Je úžasná k pochopení zmatku co mladí lidé cítí, když se mění v dospělého člověka. Já ji vnímám jako krabičku plnou krásných slov o životě, které mě povzbuzují a já je do sebe vsakuji jak houba po dešti. Takové knihy miluji. Ano, mám v knihovničce další lásku.

kneslova
19.06.2014 5 z 5

K překvapení mne samotné, výborná kniha, skvělé myšlenky, bohatý jazyk, krásný příběh. Na to, že je to vyprávěno z pohledu 16letého chlapce je to velice zralé. Krásná postava učitele Snílka, ten je úžasný. NU, po nějaké době kniha vystupující z řady všednosti a průměrnosti.

zfilmováno první láska leukémie

Alessandro D´Avenia
italská, 1977
2014  77%Bílá jako sníh, rudá jako krev
2022  65%Veci, ktoré nikto nevie
2023  100%To, čím peklo nie je

Kniha Bílá jako sníh, rudá jako krev je v