Barva času je žlutá

Barva času je žlutá https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85014/bmid_barva-casu-je-zluta-GX6-85014.jpg 4 21 7

Miroslav Fišmeister (*1976) je moravský básník s řadou básnických knížek na svém literárním kontě. Deklaruje se rovněž jako „amatérský přírodovědec“. Žádná vyskokoškolská studia nedokončil, jako by se řídil moudrou radou Bohuslava Reynka, který takto za opuštění školských duchamoren pochválil svého času jiného básníka (jehož kritické stati a eseje vyšly rovněž v nakladatelství Vetus Via, pod názvem Ztracené kuře, nedlouho před autorovou smrtí roku 1999) – Karla Křepelku. Psaní Miroslava Fišmeistera je zvláštním způsobem citlivé a bezbranné, s intuitivními záchvěvy skutečné poézie, která dovede „ničeho nežádat“, „nikam nejít“, po ničem dychtivě neprahnout, jen naslouchat a lehkým perem, samozřejmým jako mávnutí motýlího křídla, slovy zachycovat svět svého snění. Je plachá, niterná, důvěrná a vstřícná k čistému vidění dětí a Božích bláznů, kteří jakoby jediní věděli, kdo je poslal, co vlastně v tom světě praktičnosti a vyprahlého „rozumu“ skutečně činit, čím opravdově žít. Knížka Barva času je žlutá rozhodně představuje pro naši „jazykovou oblast“ jeden ze zdařilých pokusů o důsledný soubor haiku. – Jaroslav Erik Frič. – – Typografie František Štorm... celý text

Poezie
Vydáno: , Vetus Via

NikolSeven
04.04.2023 4 z 5

Útlá sbírka Barva času je žlutá vám přinese do života trochu imprese. Sestává z veršů, jež by mohly evokovat haiku. Jsou plné pocitů, zaznamenávají okamžiky života, přesto jsou dosti intimní. Máte-li rádi tenhle druh poezie, doporučuji se po sbírce podívat. Příjemná žlutá obálka ve vás ještě více podnítí pocit domova a pohody. Volné místo na stránkách pod každou básní dává navíc čtenáři prostor nechat na sebe slova působit a třeba se i sami vyjádřit.

jana4084
26.01.2023 1 z 5

Tohle prostě není můj šálek kávy. Ani moc neoceňuji styl, že autor napíše tři řádky a zbytek stránky ponechá prázdnou. Asi umění. Toto neumím ohodnotit.

Acamar
24.06.2018

Rorschachovy karty ve slovní podobě...

Damato
13.11.2016 5 z 5

Jupí...vánoční dárek schovaný předem mnou na dně skříně....od jara doma žadoním a škemrám a konečně jsem ho nechtěně vyšmejdila :-), to neva rodino, od pana Fišmeistery je ještě móóóře dalších sbírek , ale tenhle dnešní nedělní podvečer se s touhle knížečkou povedl. Doma nikdo, venku je tma tmoucí a chumelí a já s hrnkem čaje s medem četla tuhle báječnou, pohodovou sbírku. Povedlo se mi s M.Fišmeistrem v životě "potkat" , díky jeho sbírce o mém rodném městě ho zná celá naše rodina a o to větší mám radost, když vidím a čtu jak se lidem jeho výtvory líbí. Je to na velikou pohodu a pokud chcete ulevit alespoň na chvíli uhoněné dušičce, zkuste tuhle knihu. Určitě nebudete litovat, je to veliký relax :-)

moni.ka
21.11.2015 4 z 5

Do knih se nemaluje. Básně běžně nečtu. Při každém dalším čtení nové překvapení. Jako výtvarnici mě těší i to, že pod každou hříčkou je prostor...pro výtvarno. Návykové. Kdy se dá kniha básní vlastně považovat za přečtenou?

herdekfilek
15.03.2014 5 z 5

má mě ráda

nemá mě ráda

má mě ráda!

To není z mistrova pera.
Sekám poklony.
Jen tak si jdu a najednou sekám poklony. Tý vo!

nightlybird
26.05.2012 5 z 5

Barva času je žlutá, tvrdí Mirek Fišmeister ve své předposlední vydané knize. Nevím, nejsem básník a pokud jde o název sbírky, zvolil bych tak trochu přesmyčku – Žlutá je barva času, což by mému uchu neznělo tak kategoricky jako postulát. Každopádně knížka veršů tohoto brněnského autora je žlutá (a příjemný odstín), malá – takřka kapesní formát – a útlá rozsahem. Narazil jsem na pár veršů z této sbírky porůznu na netu a získal jsem z tohoto letmého pohledu klamný dojem, že jde o jakousi moravskou variantu haiku, který ve mně vyvolala jednak forma trojverší, jednak úvodní kresba, evokující kandži, součást japonského písma. Ostatně k haiku ty verše přirovnávala řada jiných čtenářů. Je to především dáno skutečností, že kniha má celkem 64 stran a na 54 z nich je vždy jedno trojverší a to holt k takové úvaze svádí.
Houbeles, žádné haiku. Nemá to formu haiku ani náhodou a to jak z hlediska formy, tak i vlastního obsahu – přijel ke mně poštovský panáček a knihu mi přivezl ( heč, i s dedikací) a tak jsem se s ní mohl seznámit v její celistvosti. Už jsem se tady někde zmínil o mém systému čtení poezie, takže je jasné, že nemohu prohlásit, že jsem ji už přečetl.
Přesto mohu opakovat – houbeles, žádné haiku – čistokrevný a plnokrevný Mirek Fišmeister (který dozajista ví, že má haiku rytmus 5-7-5 a zná jeho obsahovou náplň, takže kdyby chtěl spáchat haiku, bylo by to haiku se vším všudy), Mirek Fišmeister se svým specifickým a osobitým vnímáním světa okolo sebe, hračička žonglující se slovy, kterým dodává často jiný než zaběhaný význam, který si slovo vymyslí, když nemá vhodné po ruce a který slovy vrství pojmy a obrazy a překrývá jimi myšlenky ve verších zakleté a to vše s doslova úpornou úsporností. Ta trojverší jsou kondenzátem básně, vytváří tím prostor pro čtenáře a nechává na něm a na jeho fantazii a představivosti, jak si je dokáže přebrat a vstřebat. Jsou to opravdu jen útržky času, okamžiky, pohledy na svět za zrcadlem.
Bývá tady zvykem opsat z knihy něco zajímavého, něco co zaujalo – do háje, to bych musel opisovat pomalu půl knížky a navíc - vždyť já ji vlastně přečtenou nemám a ještě hezky dlouho mít nebudu - mohl bych tedy něco podstatného opomenout. Takže nic, přečtete si to sami, pokud se k tomu dostanete. Navíc vás třeba osloví, co nepřišlo interesting mně oslovi.
Abych taky něco pohaněl – vadila mi typografie – trojverší přilepené nahoře na stránce a zbytek prázdný bílý papír. Pak jsem ale pochopil. Někdy se mi něco obtížně čte – slova textu na mne působí jako jakási ladička (nebo spíš neladička) a rozkmitávají moji mysl, vyvolávají ve mně pocity, dojmy, obrazy (začasté bez souvislosti se čteným). A já bych tedy mohl tu bílou prázdnotu vyplnit - večmárat na ni co ve mně čtené vyvolalo (místa je tam dost) a pak by měla smysl. Jak jsem ale řekl úvodem, nejsem básník a nejsem tedy zvyklý otevírat své nitro dokořán a navíc pokládám za barbarské čmárat do knih. A navíc ani netuším důvody, jež vedou orla k jeho systému vyměšování, snad hamižnost (chce mít všechny výměšky na hromadě), či zlomyslnost (pokud tady nějaký debil horolezec na skálu poleze, tak ať si pořádně šáhne). Holt, nejsem básník. Básník je Mirek.

haiku česká poezie

2013  90%Míjím se s měsícem
2011  81%Barva času je žlutá
2012  90%Co to je toto?
2010  96%Šel jsem tím městem...
2006  100%To okno je malé!

Kniha Barva času je žlutá je v