Bakšiš

Bakšiš https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379564/mid_baksis-E0s-379564.jpg 4 16 4

Groteska Bakšiš se původně měla jmenovat Báj. Jakoby spisovatel chtěl naznačit čtenáři, že příběh, který nám vypráví, je dílem anonymního vypravěče. Toho, který si vybájil jejich život a vypráví nám ho. Dokonce ho vsadil přímo do děje jako manipulátora osudy svých hrdinů, čubky Daniely nesmírné krásy a mladičkého panice Jakoubka. Tím snovačem je skřet, který bydlí v dutině křemeláku, odkud vystrnadil sýčka, a žije ve vesnických báchorkách a povídačkách jako ratej anebo jinde zas kres, a kdoví, jak jinak. „Ti, kdo mě někdy potkali, anebo co jsem se jim přichomejtl do snu, považují mě omylem za zlou bytost. Ale já jsem ve skutečnosti mimo dobro a zlo. Jsem jediný skřet, který vám nikdy neublíží, ale taky nikdy neprospěje.“ Skřet si své vyprávění rozmarně užívá. Obrací osudy hrdinů jako krejčí svatební oblek panice Jakoubka, bere míru, stehuje, poopravuje, rozpáře a zase sešívá, vycpává ramena, zabírá a ubírá, občas přidá krajku, jindy trhne látkou, prodlužuje nohavice, šacuje kapsy nebo do nich vkládá další osudy a jiné příběhy, podšívá podšívku. A ona podšívka podšitá je sám Jiří Kratochvil. On je ten skřet v dutině stromu fascinován lidským pohlavím. Ústy skřetovými nám přiznává:„A mou největší žádostivostí je uvést do chodu nějaký rozmarný příběh. A s chutí si ho potom odvyprávět. Vždyť strojím příběhy jen proto, abych je pak mohl vyprávět.“ Slovo bakshish znamená v perštině dar. Jiří Kratochvil nám prostřednictvím svého skřeta vypravěče daroval originální variantu věčného příběhu muže a ženy.... celý text

Přidat komentář

iz67
05.04.2020 4 z 5

Celou dobu jsem měl pocit, ze jsem to uz cetl. A opravdu - predelany Siamsky pribeh, moje prvni kniha, kvuli ktere jsem Kratochvilovi propadl. Jak to shrnout - asi kniha pro ctenare, ktereho by Siamsky pribeh zaskocil a potrebuje pro zacatek neco vice strukturovaneho. Neni to zle, ale origos je nedostizny.

grillica
31.07.2019 3 z 5

Co to bylo?? Řádky mi ubíhaly trošku krkolomně. Čtení mě pokaždé uvrhlo do zvláštního rozpoložení, jako kdybych si dodala kuráž nějakou psychedelickou látkou. Fakt. Groteskní, hraniční a dost zvláštní podivno, občas hezká slova, do toho čubka, Jakoubek, magie, chemie, historie..? Divné!


Crimble
26.01.2019 3 z 5

Asi takhle: "Největším vkladem je autorova imaginace, která proměňuje banální milostný příběh na domácím historickém pozadí nějakých šedesáti let v ironickou metaforu pateticky velikých lidských vznětů a gest, zplanělých nakonec v ironickém souzvuku s vyčerpanou iluzí dokonalé beztřídní společnosti ve střízlivou rezignaci v pomíjejícnosti času i krásy." Tohle bych nevymyslel, ale asi na tom něco bude. Osobně mne příběh trochu míjel, práce s jazykem byla skvělá. Poslech na Vltavě s velmi dobrým Zdeňkem Junákem.

gersie
07.01.2019 5 z 5

"Obyčejný"příběh vyprávěný neobyčejným vypravěčem - to byl zřejmě dobrý tah šikovného pana spisovatele.
Vypravěč ( skřet bydlící v dutině křemeláku ) nejen příběhy rád vypráví , ale také popostrkuje události správným směrem , aby se příběh správně vyvíjel , čímž se (nejen pro něj) stává zajímavějším.
Nám čtenářům potom zbývá jen přemýšlet , zda občas sami nejsme obětí takového nenápadného, náhodného popostrkování nějakého našeho skřeta.