Báje, mýty, dějiny

Báje, mýty, dějiny https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139210/bmid_baje-myty-dejiny-Hl3-139210.jpg 4 8 3

Zmiu
28.01.2022 5 z 5

Jsem ráda za originální myšlení, a i když jsem někdy skeptická k autorovým zdrojům (zvláště když cituje severskou mytologii), tak jeho přístup mě baví a hlavně mi dává smysl. Nemusí mít ve všem pravdu, ale rozhodně ve mně vzbudil zájem o hlubší studium. Což se mnohým těm, co jdou s proudem, nepovedlo.

GavinMilarrr
22.11.2021

Vzpomínám si, jak tato kniha málem Dušanu Třeštíkovi předčasně zkrátila život... Ono je dobré si občas pustit mozek na špacír, ale není dobré si něco vymyslet a pak pro to hledat důkazy. Nějaké se najdou vždycky, viz Däniken. Nicméně je to dílo, které přibližuje komparatistiku obyčejnému čtenáři a to je nesmírně důležité. Konečně zas takový úlet to není, Kalandra s mýtickými knížaty zacházel daleko svévolněji. Podstatný je přínos k očištění našich nejstarších dějin od skutečných nesmyslů a vazeb na falza, stejně jako jejich rozšněrování z ideologických schémat (kniha byla napsána v době, kdy se o Nejedlého marxleninském výkladu vzniku českého národa nepochybovalo, včetně pitomostí typu "dívčí válka je odrazem matriarchátu"). Beru závěry, tedy předpoklad existence ztraceného eposu "o smrti Vlastislavově" a především výklad posloupnosti mýtických knížat jako koruptely jako významný příspěvek k protohistorii Čechů.

Sandik
03.01.2019 2 z 5

Místy zajímavé postřehy, ale vcelku je to úlet plný sice zajímavých, ovšem nepodložených a nedoložitelných spekulací.

české pověsti literární náměty

Vladimír Karbusický
česká, 1925 - 2002
1966  82%Nejstarší pověsti české
1964  80%Ruské byliny
1995  75%Báje, mýty, dějiny
1966  70%Písně lidu pražského
1968  0%Mezi lidovou písní a šlágrem

Kniha Báje, mýty, dějiny je v