Až na ten konec dobrý

Až na ten konec dobrý https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481900/bmid_az-na-ten-konec-dobry-dwc-481900.png 4 354 108

Humorný román o smrti. A je v tom všechno. Láska, smrt, sranda, vesmír, sex i zázrak. Slovy jedné z postav, je to prostě „háelpéčko* jako prase“. (*háelpéčko (HLP) –Hluboký Lidský Příběh v novinářském žargonu) Pavel Tomeš je stand-up komik, kterého můžete znát z TV pořadů Comedy club a Na stojáka. Vydal sbírky fejetonů Tohle lidi hodně berou, Zápisky malého tyranosaura a Facky z Marsu.... celý text

biairicia
02.04.2023 2 z 5

Knihu jsem začala číst, ale šlo to hrozně pomalu a vůbec se mi do toho nechtělo. Skončila jsem na straně 160, pak jsem to musela doposlechnout jako audio. Ano, občas jsem se zasmála. Ale na mě tam byla až moc vidět snaha o to být cynický, sarkastický a rádoby rozesmát každým druhým slovem. Takže to na mě působilo trochu lacině a otravně. U audio verze ovšem oceňuji skvěle vybrané hlasy, které propůjčila Jana Stryková, Dušan Sitek a Coco Rafajová.

tami1
30.03.2023 5 z 5

Vážně jsem se smála nahlas.

Skvěle napsané, úžasný černý humor, ironie, absurdita a tři naprosto odlišní vypravěči, kteří mě svým pohledem na věc většinou totálně rozsekali. Nejlepší je pohled Luny.

Doporučuji!

Kryštofka
06.03.2023

Příliš mnoho slov - užvaněné, vnitřní monology postav nepřesvědčivé (Luna nejlepší). Nemelodický jazyk. Hrne se to, hrne. Občas záblesk niternosti, občas zajímavý nápad.
Když už jsem si po několikáté řekla, že opravdu nemusím číst všechno, knihu jsem odložila a nedočetla. Proto ji ani nehodnotím.

galadrielin
02.03.2023 5 z 5

Hned na začátek - česká próza je podle mě dost opomíjená scéna. Nepřestává mě překvapovat, kolik kvalitních autorů tu máme! A rozhodně nemám na mysli ty nejprofláklejší! Ano, ty mají nejvíce pozornosti, nejlepší propagaci a tím pádem i nejvíc čtenářů. Ale vyplatí se sáhnout i po knize od autorů méně známých. V tomto případě jasnou záruku poskytuje i Magnesia litera od čtenářů!

Až na ten konec dobrý. Už jen ten název je zajímavý! A nepravdivý. Protože tady to bylo dobrý celý. I ten konec. Příběh vypráví 3 vypravěči - malá holka Luna, její děda a redaktorka černé kroniky místních novin. Každý mají svůj styl (a autor je dokázal skvěle odlišit). Luna je trochu divná. Děda dost sprostej a dost na ženský. A redaktorka se plácá v osobní krizi tak mocně, že mě z toho mrazí (jsme totiž ve stejném věku). Děda se snaží Lunu vychovávat, Luna dává na dědu pozor, aby jí moc brzo neumřel. Jak do toho zapadá redaktorka? Jako prdel na hrnec. Pardon. Těžko se prozrazuje víc, protože bych tím vyzradila hodně vtipných situací. Vážně, smála jsem se nahlas, naprosto bravurně vyeskalované situace! To vše na pozadí dávné návštěvy Valentiny Těreškovové, první ženy ve vesmíru.

Doporučuju k přečtení asi úplně všem, pokud nejste citliví na sprostá slova a popis sexuálních situací všeho druhu. Bavila jsem se královsky, přečteno raz dva. Jo a prosím vás, ta obálka ve tmě svítí, a je to úplná nádhera!

silhavaA
02.03.2023 5 z 5

Překvakvapivě kvakvalitní kniha. Styl vyprávění mi opravdu sedl. Odlehčená a zábavná kniha, ale se zajímavými myšlenkami. Doporučuji.

JitkaSatavova
27.02.2023 5 z 5

Moc se mi líbila. Překvapila. Je svěží, má spád, má v sobě všechno možné. Povedená. Závěr je překvapující, ale skvělý!

lencin
22.02.2023 3 z 5

Bylo to milé a četlo se to dobře. Moc se mi líbil černý humor a cynické poznámky hrdinů a hrdinek. Vadila mi ovšem ta předvídatelnost.

Latimer
15.02.2023 5 z 5

Kniha pobaví a naopak ten konec je nejlepší :). Na podobnou knihu jsem v Česku nenarazila, o to více ji oceňuji. Cynismus, nadsazky a výborný humor. Kniha je velmi čtivá a doporučuji ji každému, kdo si potřebuje zvednout náladu, nebo si užít příjemné chvíle, prostřídáné výbuchy smíchu.

Trinity18
10.02.2023 5 z 5

Teď jsem knihu dočetla.. Přišla jsem k ní jak slepá k houslím a jak jsem za to ráda. Tímto zdravím pana Tomeše (protože vím, že si tyhle komentáře občas přečtěte), který nás s přítelem loni odchytil na Světě knihy, když jsme šli kolem jeho stánku a svým humorným projevem a autorským čtením zapříčinil, že jsem si tuhle jeho knihu musela hned v ten moment koupit. Zeptal se mě, jestli chci napsat věnování, tak jsem řekla, ať tam napíše cokoli.. a on na to: Tak Vám tam nakreslim kočku, ale víc už po mně nemůžete chtít. Tak mám svůj originální výtisk, s podpisem autora a mou vlastní, jedinečnou kočkou. Děkuju :)

Knihu jsem četla na dvě části, protože to je přeci jen docela tlusťoška. Styl psaní mi vyhovoval a nemohla jsem se dočkat, kdy se příběhy tří postav protnou. Od určitého okamžiku, člověk tak nějak ví, jak to dopadne. No vlastně to ví už od chvíle, kdy si přečte název knížky. :D To ale vůbec nezpůsobí to, že by to člověk chtěl přestat číst. Naopak se těší na to, za jakých okolností k tomu všemu dojde. Postavy jsou hezky vykreslené a je těžké si vybrat, ke které člověk přilnul nejvíce. A TEN NÁZEV JE LEŽ! Skoro bych i řekla, že posledních 100 stran je nejlepších. :)

Runinka
09.02.2023 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a celkem vtipné.

ela1972
07.02.2023 5 z 5

Moc se mi kniha líbila. Dost jiná než všechny ostatní, ale moc dobrá.

Petass
29.01.2023 5 z 5

Skvěle jsem se bavila! Tohle nebylo dobrý... To bylo perfektní! ...i ten konec :) Autor mě mile překvapil. Bylo to o smrti, i když ne tak docela. Hlavně to byl příběh o třech generacích a zcela rozdílných životních zkušenostech. Většinou se u podobných knih stává, že autor nedokáže odlišit stylizaci jazyka různých věkových skupin, ale tady to autor zvládl na 10 hvězd! Smála jsem se nahlas a předčítala citace muži, který se smál ještě víc a to měl věty vytržené z kontextu. Knížku mám z knihovny, ale musím si ji koupit a taky ji nejspíš spoustě přátel daruji. A drobnost na konec... Děj se odehrává v Brně, i když to autor nikde vyloženě nepřizná, Brňák ale svoje město pozná. Historii si autor upravil, ale moc hezky. Hvězdárnu si vygooglete a taky ji navštivte. Ten šikovnej Čeněk tam stále je :) Doporučuji!

P.s. všimli jste si, že obálka ve tmě svítí?! Pecka! :)

Akťavs
18.01.2023 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se docela těšila , dříve jsem četla od autora krátké fejetony a ty se mi líbily . Nevím ale , jak ji hodnotit . Začátek byl hodně zdlouhavý , to , že se odehrávaly 3 příběhy paralelně , dávalo tušit , že se v určitou chvíli protnou , což se také stalo. Potom se děj trochu rozběhl , ale spíše pozvolna . Žádné velké rozuzlení. Snad největším plusem jsou právě náhledy na příběh ze 3 stran účastníků( odlišných výrazně věkem) a to , že konec není velký happyend a je spíš otevřený. Na 420 stranách jsem čekala něco víc

Dela111
12.01.2023 5 z 5

Ačkoli se děj v této knize často dotýká smrti, rozhodně to není román o umírání. Na smrt je tu pohlíženo optikou humoru a nadsázky a celé je to, jak říkají novináři, hluboký lidský příběh.
Ve vyprávění se střídají tři hlavní postavy - jedenáctiletá Luna, která má zvláštní zálibu ve sbírání a tvoření úmrtních oznámení, její dědeček zvaný Dědek a mladá novinářka. Nedokážu říct čí vyprávění mě bavilo více, kupodivu všechna byla pro mne stejně poutavá. Kniha je občas vážná, místy úsměvná až humorná - scéna, kdy si chce děda zapálit s kanystrem benzínu v ruce, mě rozesmála pořádně, ale hlavně je to celé takové lidsky hřejivé.
Nevím jak by na mne působila četba, ale stejně jako mnoho komentujících přede mnou, i já jsem poslouchala rozhlasové zpracování a to je tak vynikající, že hodnotím 5*.

ZuzanaK.
14.12.2022

Slyšeno skvěle obsazeno, na ČRo, kde upozorňují, že se jedná o zkrácenou verzi, která mi bohatě stačila jak s mírou vulgarismů, tak humoru i hlubokých myšlenek. Pohodová, oddychovka.

666Jitka
14.12.2022 5 z 5

Úplnou náhodou jsem na tuto knihu narazila na Českém rozhlasu a řekla jsem si, tak to tedy zkusím. Páni a vůbec nelituji - naopak. Výborně načtená komická kniha o radostech a strastech života a smrti, prodchnutá lehkým cynismem, neotřelým humorem a nadsázkou, ve mně místy vyvolávala záchvaty smíchu až k slzám. Autor nám prostřednictvím tří hlavních hrdinů, kteří zastupují každý jinou generaci, naservíruje skvělou českou kuchyni, která opravdu stojí za to. Mohu jenom doporučit, abyste též ochutnali :-)

IHT
12.12.2022 5 z 5

Poslechnuto na Ceskem rozhlasu - naprosta lahudka. Smekam pred protagonisty (Jana Stryková, Dušan Sitek a Coco Rafajová). Stylem vypraveni (stridani osob s typickou poetikou - ocenuji kvalitni literarni praci!!), humorem i smutkem mi to hodne pripomina Fredrika Backmana a jeho Úzkosti a jejich lidé. Akorat ten pribeh je takovy "cestejsi", bez zasadnich prekvapeni a rozuzleni. Presto autorovi moc dekuji a jdu si sehnat nejakou jeho dalsi knihu ;)

Fuksinka
11.12.2022 4 z 5

Začátek nám vtipnym způsobem představí všechny 3 hlavní postavy. Mladou novinářku, dědka, který se stará o svoji vnučku. Příběh vyprávějí na střídačku všichni 3. Po začátku ale začne kniha stagnovat a musela jsem se trochu nutit číst dál. Pak se ale začne něco dít a já se už neodtrhla. Příběh je milý, dojemný a podaný s humorem. Za mě dobrý i s tím koncem.
"S ženskejma je kříž. Chvíli nedáváš pozor a máš nasraný v kompostu."

jaroiva
09.12.2022 5 z 5

Tohle bylo vážně dobrý... Samozřejmě až na ten konec. :)
Bavila jsem se. Asi nejvíc v okamžiku, kdy si chtěl děda zapálit nebo když Luna četla kalendář... a nebo..., nebo... prostě ty vícesmysly mě bavily.
Mám s tím jeden problém. Tohle by bylo lepší číst (poslouchat) aspoň ve dvou. Cítila jsem potřebu některé hlášky s někým sdílet, a potvrdit si, že to fakt je tak vtipné, jak mi to připadá. Něco jako "vidíš to, co já?!" Chyběl mi trochu ten sdílený smích. V tomhle je stand-up comedy dobrá, že je poznat, že jsou i ostatní na stejné vlně.
Doporučuji na projasnění pošmourných zimních večerů.

š.m.i.k
09.12.2022 5 z 5

Celé mě to velmi bavilo mimo úplný začátek s novinářkou. A to asi jen kvůli tomu, že mi byla jako postava vyloženě nesympatická. Naopak se mi hrozně líbily postřehy Luny a celková pointa příběhu. Nasmála jsem se ;) a jako oddechovku doporučuji.