Až na dno

Až na dno https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442420/bmid_az-na-dno-mYV-442420.jpg 5 2 2

Příběh Až na dno je vyprávěn Alicí. Ta se čtenáři celou dobu sdílí své nejniternější myšlenky a pocity vztahující se k Davidovi. Alice ho hluboce miluje, ale on už jednu holku má. Kniha zprvu zachycuje vývoj jejich zcela nestandardního vztahu od okamžitého a nezvratného poblouzení až po ty nejbolestnější okamžiky vzájemného odloučení. Později se poté soustředí na mentální rozklad hlavní hrdinky. Až na dno je románem o milostných i přátelských vztazích, který vznikl jako gesamtkunstwerk. Text je tudíž doplněn o fragmenty mých malířských děl, které příběh vizuálně dotváří.... celý text

izfnp
03.12.2020 5 z 5

Ťažko uveriť, že sa jedná o autorkinu prvotinu. V samotnej forme to možno občas postrehnúť, ale obsahovo je kniha osobitá, atypická a v tom, o čom hovorí, dokonale presná. V príbehu sú jasne prítomné osobné skúsenosti autorky, spolu s ktorou sa ponárame do hlbín jej vnútorných prežitkov (doslova až na ich dno), avšak v situáciách, myšlienkach a pocitoch, ktoré opisuje, sa spozná každý. Hrdinka nie je dobrá ani zlá osoba, je to skrátka postava dýchajúca životom. Je to vaša sestra, vaša kamarátka, vy. A už len preto jej je čitateľ naklonený a je extrémne ľahké sa s ňou stotožniť.

Autorka dokonale vie, čo jej hlavná postava v priebehu celej knižky cíti, a rovnako dokonale sa jej to darí vysvetliť aj čitateľovi. Zmieňuje pocity, ktoré som v literatúre videla zaznamené prvý raz, a sama som zostala prekvapená, o ako extrémne jednoduché a trefné veci ide. Nenadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása.

A taká je i celá kniha. Ten príbeh je vlastne extrémne obyčajný, nič "veľké" sa v ňom nestane - ale o to viac ide na dreň a o to viac je i reálny. To najdôležitejšie zo života sa predsa odohráva nie navonok, ale vo vnútri človeka. A najviac nás formujú práve veci, ktoré ľudia okolo ani nevidia. Knižka ma emocionálne zhltla, a predsa sa jedná o pomerne ľahké čítanie. Tlieskam a teším sa na ďalšie knihy autorky.

PS: Príbeh je doplnený správne umiestnenými maľbami samotnej Ševčík, ktoré ilustrujú jej vnútorné rozpoloženie v tej ktorej časti knihy. Autorka teda spojila dva svoje talenty do jedného a knižku tým posunula ešte ďalej.

PS2: Autorka má i blog, odporúčam navštíviť.

teretere
12.07.2020

Nadstandardně krásná kniha o nestandardním vztahu a jeho ničivém dopadu. Oceňuji autorčin osobitý jazyk i styl vyprávění skrze myšlenky hlavní hrdinky. Až na dno umí pracovat s emocemi - chvíli se smějete, chvíli pláčete, chvíli si připadáte zamilovaní až po uši. Rozhodně si přečtu znova.

milostné romány

Autorovy knížky