Asia Bibi: Konečne na slobode!

Asia Bibi: Konečne na slobode! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459976/bmid_asia-bibi-konecne-na-slobode-65240e7a37f1a.jpg 4 1 1

„Nemám dobrú pamäť na dátumy, no sú dni, na ktoré nikdy nezabudnem. Tak ako na piatok 19. júna 2009. Pred západom slnka som prišla po prvýkrát do cely predbežného zadržania v Sheikhupure. Strávila som tu nasledujúce tri roky, kým som ju nevymenila za väzenie, tak ako iní menia starý dom za novší.“ Kresťanku Asiu Bibi odsúdili v Pakistanskej islamskej republike na smrť za to, že sa napila vody zo studne, ktorá patrila moslimom. Čakalo ju deväť rokov väzenia. Deväť rokov znášala ponižovanie a týranie za údajné rúhanie. Prečítajte si svedectvo obyčajnej ženy, matky, ktorá sa stala celosvetovým symbolom boja proti náboženskému extrémizmu. „V médiách ste o mne určite počuli… Predstavili ste si moju kalváriu, pravdepodobne ste sa aj pokúsili vžiť do mojej kože a mohli ste tak lepšie porozumieť utrpeniu. Ale isto nepoznáte celý príbeh, preto mi dovoľte, aby som vám ho rozpovedala.“ V roku 2020 kniha získala Literárnu cenu za ľudské práva, ktorú udeľuje francúzska organizácia NOUVEAUX Droits de l ́Homme.... celý text

Literatura faktu Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: , Zachej

Enfin libre!

Starmoon
23.03.2023 4 z 5

Paradoxne, viac ako príbeh Asie Bibi ma v tejto knihe zaujali marginálne príbehy iných ľudí v okolí Asie Bibi. Napríklad príbeh Asiinej spoluväzenkyne Bouguiny, ktorá sedela za to, že ju znásilnili, pričom agresor ostal bez trestu a ona bola odsúdená za spáchanie cudzoložstva. Alebo príbeh inej ženy, ktorá zavraždila svojho tyranského manžela, za čo dostala vyše dvadsať rokov a Asii tvrdila, že vo väzení sa jej život oveľa zlepšil. Alebo príbeh Shahbaza, ktorý mal tú smolu, že bol synom vplyvného človeka pomáhajúceho Asii; Shahbaza za to uniesli, päť rokov mučili, rodine posielali otrasné sadistické videá a jeho presviedčali, že ho nikto nehľadá a nikomu na ňom nezáleží. Napriek tomu si aj po tom, čo sa dostal opäť na slobodu, zachoval ľudskosť a dokonca humor; napríklad na otázku, čo sa najviac zmenilo po jeho príchode späť do reality, odpovedal, že účes jeho ženy. Mimochodom, všetci títo ľudia boli moslimovia, čo ma len utvrdilo v názore (o.k., možno predsudku), že v krajinách ako Pakistan je ťažké byť nielen kresťanom, ale celkovo človekom.

Keď som rozmýšľala, čo si z čítania tejto knihy odnášam, prvá myšlienka bola, že pocit vďaky. Vďaka za to, že obývam iný svetadiel, že v našej krajine ma nikto neodsúdi na trest smrti za to, že by som sa napila z moslimskej studne, a pod. Potom som si však uvedomila, že to by bolo málo. Jasné, možno ostať pri zlom pocite z toho, čo sa deje vo svete a v dobrom z toho, že sa to nedeje nám, mne. V skutočnosti však je posolstvo tejto knihy iné, inde. Dokazuje, že ak človek chce, môže a vie pomôcť inému človeku. Veď aj Asia Bibi bola obyčajná roľníčka na druhom konci sveta; a predsa, koľko ľudí sa zmobilizovalo, aby jej pomohlo. Od dvoch pápežov cez francúzsku novinárku, ktorá o nej vydala dva knihy, až po širokú verejnosť naprieč kontinentmi, ktorí podpisovali petície za Asiino prepustenie či napríklad sa fotili s pohárom vody (a áno, s vlasteneckou hrdosťou dodávam, že v tom kolorite podporovateľov bol aj europoslanec Ján Fígeľ, ktorý napokon dotiahol Asiin prípad do úspešného konca).

Čiže okrem informácií o jednej konkrétnej žene či živote náboženskej menšiny vo fundamentalisticky nastavenej spoločnosti si chcem z tejto knihy odniesť aj pripomenutie, že ak sa ľudia zaktivizujú namiesto toho, aby len ľahostajne mykli plecami, môžu sa diať veľké až neuveriteľné veci; napríklad, že sa zachráni jeden malý, naoko nepodstatný človek. Ale to už vieme, že kto zachráni jedného človeka, zachráni celý svet... A možno aj našu vieru v ľudí a ľudskosť.

Takže hoci kniha, téma ani hlavná hrdinka neboli celkom podľa môjho gusta, čas strávený čítaním tohto počinu neľutujem; dokonca celkom odporúčam.

vězení, věznice náboženský fanatismus náboženská svoboda osudy žen týrané ženy svědectví víry

2012  77%Rouhání?
2020  80%Asia Bibi: Konečne na slobode!

Kniha Asia Bibi: Konečne na slobode! je v