Arktické sny: Krajina Severu v představách a přáních

Arktické sny: Krajina Severu v představách a přáních https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481381/bmid_arkticke-sny-krajina-severu-v-preds-FBm-481381.jpg 3 2 2

Barry Lopez (1945–2020) cestovatel, esejista a reportér, shrnuje ve sbírce reportáží z Arktidy dojmy ze svých četných cest po Arktidě v 70. a 80. letech, doplněné o vhledy do jejích dějin. Jeho reportáže se v různé míře věnují hlavně třem motivům. Především je to krajina, její historie, život a dynamika. Druhým motivem jsou lidé, kteří ji obývají – ti domorodí i nově osídlení: píše o předpokladech života v krajině, o tradicích, o souboru materiální i duchovní kultury. Třetím okruhem jeho pozornosti je moderní doba, kdy se stále rychlejším tempem mění jak krajina, tak její obyvatelé, před očima mizí jejich vzájemné historické vazby. To vše je doplněno o dějiny lidského osídlování od nejstarších dob podnes, a také o dějiny nejdůležitějších objevných cest a potýkání se Evropanů s krajinou. Čtenář získá i představu o počátcích intenzivního průmyslového využívání Arktidy (těžba ropy a rud) a může je konfrontovat se současným stavem krajiny a jejího soužití s novými poměry. Sbírka Arktické sny (Arctic dreams) z r. 1986 obdržela v USA Národní cenu za literaturu faktu (National Book Award for Nonfiction); od té doby získal za své knihy řadu dalších ocenění. Barry Lopez byl před svou smrtí v roce 2020 považován, jak se domníval jiný slavný poutník Robert Macfarlane, za největšího žijícího spisovatele divočiny. Jeho kniha o Arktických snech patří mezi klasické, neustále dotiskované tituly a to nejenom pro sílu a hloubku svého prožitku, ale také že největší změny prostředí se dnes odehrávají v Arktidě, která zřejmě v rukách drží hned několik klíčů i k naší klimatické budoucnosti.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: , Pavel Mervart
Originální název:

Arctic Dreams: Imagination and Desire in a Northern Landscape , 1986


více info...

Přidat komentář

soukroma
29.01.2022 3 z 5

Arktida, jak ji autor viděl, vnímal a posuzoval zhruba před padesáti lety. Už tehdy bylo jasné, že změny i v těchto odlehlých oblastech jsou vlivem člověka nejen nevyhnutelné, ale již na postupu (zejména s objevením zdrojů ropy a kovů). Dnes k tomu přibylo ještě oteplování, které má dramatické až drastické dopady už nyní.
Autor poukazuje i na historii, včetně velrybářského průmyslu, což jsem celé přeskočila, věnuje se zajímavým obyvatelům končin, nejen Inuitům (pod všemi dalšími lokálními názvy), ale i pižmoňům, ledním medvědům či lumíkům.
Vyprávění (po mnoha předmluvách a dlouhém prologu) je trochu zmatečné, jak co do míst a času, tak tématu, velmi mi chyběla pořádná mapa Arktidy a mapy doprovázející jednotlivá putování, protože ručně malované velmi rámcové mapičky u některých kapitol jsou nanic.
A namíchnul mě i překladatel, který s nadšením knihu vyzdvihuje, jak ji chtěl na náš knižní trh ve svém překladu prosadit již dávno ... a hned v první kapitole tu najednou máme "Beringův průplav" !?! - hrůza hrůz.
Kniha nejen postrádá mapy, ale nemá ani foto přílohu, žádného obrázku z popisovaných končin se čtenář nedočká. 50%

Štítky knihy

Arktida

Autorovy knížky

Barry Holstun Lopez
americká, 1945 - 2020
2021  50%Arktické sny: Krajina Severu v představách a přáních