Ameriko, Ameriko

Ameriko, Ameriko https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26845/ameriko-ameriko-26845.jpg 4 12 3

Jsou romány, na něž se čeká desítky let, jestli se přece jen neobjeví. Jsou romány, na něž není čtenář nikdy připraven, neboť jejich síla a hloubka nejsou s ničím srovnatelné. Jsou romány, jež posouvají literaturu výš a dál. A právě takový je román amerického spisovatele AMERIKO, AMERIKO. Píše se počátek 70. let dvacátého století, prezidentem USA je Richard Nixon a lidé jsou již unaveni pokračující válkou ve Vietnamu. V této době se šestnáctiletý Corey Sifter stává pomocníkem na panství Liama Metareye, jemuž patří třetina okresu Carrol ve státě New York. Bystrý mladík zanedlouho uvízne nejen v předivu složitých vztahů panujících mezi členy rodiny Metareyových, ale je také čím dál více vtahován do zákulisního dění prezidentské nominační kampaně, když se jeho zaměstnavatel rozhodne vyslat do volebního klání svého vlastního kandidáta Henryho Bonwillera, charismatického demokrata poněkud pochybného charakteru. Ameriko, Ameriko! je vskutku velký americký román, příběh o pravdě a lži, skromnosti a aroganci, odvaze a zbabělosti, jenž podrobně mapuje jedno konkrétní období amerických dějin, ale zároveň zůstává zcela nadčasovým.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Romány
Vydáno: , Vyšehrad

America, America , 2008

Radek99
24.04.2024 5 z 5

Jenda z nejlepších knih o bazální esenci Ameriky, o její kapitalistické podstatě založené na nezměrné pracovitosti a protestantské etice, jak ji formuloval slavný sociolog Max Weber. V „Protestantské etice a duchu kapitalismu“ je odražen Weberův obdiv k anglosaskému světu s jeho hospodářským úspěchem a politickou převahou, kterou reflektuje i Ethan Canin, narozdíl od Maxe Webera přidává ovšem ke svému pohledu i kritický prvek, spojený jak s fungováním kapitalismu, tak i politiky, obé má v knize tak trochu hanlivý podtón. Životní příběh Coreyho Siftera je vlastně až čítankovým popisem amerického snu a autor v knize črtá zajímavou paralelu mezi ním a postavou magnáta Liama Metareye - to ryze protestantské oddání se manuální práci, která člověka jednak dovede k bohatství (jako jeho otce), ale zároveň vytváří jakousi kotvu se smyslem a podstatou života, kořeny, které člověka podrží v obtížnějších časech...to odráží životy většiny mužských postav tohoto originálního románu. Ameriko, Ameriko je skutečně zajímavá reflexe Spojených států amerických 70., ale i 80. a 90. let minulého století a té obrovské změny, která se mezitím udála - změny fungování celé společnosti, změny fungování politiky, změny lidskoprávní. Pod povrchem dříme nejen vláda prezidenta Nixona a ohlasy a dopady aféry Watergate, ale i války ve Vietnamu a na ní navázané reakce - vzestup sociálního cítění, levice, i mírových hnutí, hnutí hippies a odmítnutí konzumního způsobu života (zastoupené rodinou a rodiči stážistky Trieste), opakovaného selhávání politiků a deziluze s tím spojená...fiktivní postava senátora Bonwillera je ukázkovým prototypem politika, který v sobě kloubí nadějnou i ryze temnou stránku. Hrabivost. Opojení mocí. Politik je někdo, komu musí občan-volič především věřit a přitom je politik právě tím, komu se věřit rozhodně nedá. Tenhle rozpor známe dobře i do nás... Opravdu výjimečný a objevný román, který bylo radost číst!

boticelli
13.07.2021 4 z 5

Čtu rád romány na pozadí amerických (nebo jakýchkoli) dějin. Tady nakoukneme do období vlády prezidenta Nixona. Dozvíme se, že moc a politika kazí charakter. Nic objevného. Příběh jako takový mě moc neoslovil, pár (vedlejších) zajímavých postav si zasloužila určitě víc prostoru a napínavá linie románu až tak napínavá vlastně taky nebyla. 3,5*

miuk
02.10.2013 3 z 5

Perfektní kniha, čtivá, super děj. Po dlouhé době něco kvalitního, nadčasového.