Alexandra: Tragédie poslední carevny

Alexandra: Tragédie poslední carevny https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11635/bmid_alexandra-tragedie-posledni-carevny-OBb-11635.jpg 4 30 8

Životní příběh Alice Hesenské, vnučky královny Viktorie, která se provdala za cara Mikuláše II. a byla korunována v r. 1896 jako carevna Alexandra Fjodorovna.

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Knižní klub

Alexandra, Tragik und Ende der letzten Zarin , 1990

Elea
14.12.2020 4 z 5

Zajímavá kniha o carské rodině, možná jen trochu poplatná době svého vydání.

Jana283
22.03.2018 4 z 5

Lidsky napsaná biografie a spolu s knihou Vražda carské rodiny od této autorky mi doplnila bílé mapy mého vzdělání v socialistickém školství. Dnes jsou tyto informace již běžně dostupné, mnohokrát omílané a hlavně mi připadají mnohdy až nechutně "zbulvarizované". Tyto knihy se drží faktů a zároveň předkládají portréty skutečně živoucích hrdinů, kteří mnohdy nežili své životy, ale jen to, kam je rodinná tradice a povinnost poslaly bez možnosti volby.

Stoklaska
06.12.2017 3 z 5

Kniha je poměrně čtivě napsaná, text oživují fotografie rodiny. Naopak fotografie různých dopisů a dokumentů mě příliš nezaujaly. Osud rodiny dopadl dle předpokladu, inu literatura faktu....

Leonor
24.11.2017 5 z 5

První opravdová biografie, kterou jsem četla. Knížka čtivá, jen trochu staré informace vzhledem k datu vydání. Jinak skvělé.

AllyKumari
04.07.2016 4 z 5

Ačkoliv dnes již vím mnohem víc a kniha zdaleka nedostačuje a proto ji pravděpodobně nikdy nebudu číst znovu, vždycky bude "Alexandra" od Hereschové knihou, která změnila mé směřování od českého středověku k ruskému carskému dvoru. Setrvávám na něm již mnoho let a to všechno díky živému zájmu, který autorka svou prací podnítila. Skvělá kniha pro všechny, kteří se chtějí dozvědět alespoň něco málo o poslední carské rodině. (I když popravdě mne iritují ty české překlady cizích jmen jako "Ernst" - "Arnošt" nebo "Elisabeth" - "Alžběta").

Skawin
13.02.2014 5 z 5

Velice dobře zpracovaná kniha. Ukazuje nám zdánlivě všemocné až skoro božsky vnímané panovníky jako obyčejné lidi se svými slabostmi, které však mohou mít bohužel fatální následky jak pro ostatní lidi tak i pro ně. Carevna vše dělala vždy jak nejlépe uměla, ale bohužel důvěřovala zřejmě nesprávnému člověku (Rasputin), který v podstatě ji, celou její rodinu a potažmo Rusko přivedl k propasti, do níž se mnozí z nich zřítili..

Christina Marie
13.09.2012 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Smutná, dojemná...zvláště ten konec. Jen se mi nelíbila část, kde autorka pořád jen psala, kterého dalšího ministra se Alix chtěla zbavit.

irousek9
21.08.2012 5 z 5

Opět skvěle zpracovány osudy poslední carevny.Autorka se snažila carevnu zachytit ne jen jako neomezenou panovnici,ale především jako nešťastnou matku,která trpí vážnou nemocí svého syna a tomuto podřídila svůj život a své postoje,které bohužel nakonec také přispěly k pádu carské rodiny...Kdo zná osudy carské rodiny,tak ví...

Romanovci carské Rusko Alexandra Fjodorovna, carevna, 1872-1918

Elisabeth Heresch