Ako som strieľal slona a iné eseje

Ako som strieľal slona a iné eseje

Eseje Georga Orwella patria v anglickej esejistike k najlepším. Výber obsahuje práce z rokov 1939 - 1949, väčšinou z obdobia druhej svetovej vojny, pôvodne publikované v časopisoch. Eseje sú svojím zameraním veľmi rôznorodé. Vo výbere nájdeme politické eseje - napr. Poznámky o nacionalizme, Ako prekaziť literatúru, ďalej známe eseje o litera...celý text

Eseje sú svojím zameraním veľmi rôznorodé. Vo výbere nájdeme politické eseje - napr. Poznámky o nacionalizme, Ako prekaziť literatúru, ďalej známe eseje o literatúre - Politika versus literatúra, Lear, Tolstoj a šašo. V eseji Raffles a slečna Blandishová Orwell vyjadruje svoje názory na populárnu kultúru.
méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33364/ako-som-strielal-slona-a-ine-eseje-33364.jpg 3.915

The Collected Essays, Journalism and Letters of George Orwell

Literatura světová
Vydáno:, Ikar (SK)
Více informací...

Flipper
02.10.2014

Vilikovského výber esejí zobrazuje rôznorodosť literárnej formy tohto žánru. Niečo pôsobí ako jemná poviedka s morálnym poučením, iné sú prísne odborné pohľady na svet vojnového Anglicka a niektoré rozoberajú literárne diela širokého záberu (Tolstého traktíty až po Swiftové Guliverové cesty). Všetky však spája svojská subjektívnosť, determinovaná hľadaním pravdy a jej odhaľovaním. Literárne eseje možno nebudú pre širokú verejnosť zaujímavé, no v jeho politických možno krásne vycítiť a vychutnať formovanie toho revolučného Orwella analyzujúceho ľudskú podstatu či jeho hnacie sily, ktore pretvoril do 1984.

George Orwell

George Orwell