Svůj svět si musíme zasloužit

Svůj svět si musíme zasloužit https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/8035/bmid_svuj-svet-si-musime-zaslouzit-dhZ-8035.png 4 81 9

Agent JFK série

Světů je mnoho a jen jeden je náš. Zkáza jednoho může znamenat spuštění dominového efektu, který vymaže miliardy nevinných. Proto vznikla Agentura Kovářů rovnováhy, která bdí nad dodržováním pravidel ochraňujících životy lidí, kteří netuší, že neexistuje jen jeden vesmír. Agenti však nebojují za fráze a hesla, bojují sami za sebe.... celý text

NemmamSlov
23.04.2023 3 z 5

Je to už nejaký čas, čo som čítal príbeh zo série JFK, a keďže som zbadal na obzore novú časť, rozhodol som sa dohnať nejaké resty a prečítať si konečne aj túto antológiu poviedok. Najlepšie poviedky boli od Jána Hlávku, ostatné si držali priemernú kvalitu, žiadna z nich nesklamala.

Příliš mnoho lilií (3*)
Poviedka od Jiřího W. Procházku. Stretávame sa tu skoro so všetkými hlavnými postavami, teda o ktorých vieme, že sú nažive. John sa stretáva na cintoríne so svojim otcom, no príde nečakaná návšteva X-Hawka. Poviedka ma dobrý štýl a nechýba humor.

Žiješ jenom jednou (5*)
Poviedka od Jána Hlávku.
Od autora som snáď zlé dielo ani nečítal. Výborne napísaný príbeh upírov a mágie, kde vystupuje upír Noel Dwaken, ktorý pracuje pre agentúru. Za úlohu má ochrániť výnimočné12 ročné dievča. Chcelo by to dlhší príbeh.

Hawkův vzkaz (3*)
Poviedka od Ondřeja Neffa.
Krátky príbeh pripomínajúci Dr. Strangea. Pokrútená realita a dvojník J.F.Kovářa. Zvláštne na tom je, že sa mali zabiť navzájom.

Taková malá mise (4*)
Poviedka od Vlada Ríšu.
Nadmieru spokojný. Dobrodružná missia postaršieho agenta Štěpánka. Je vyslaný zachrániť Dutchtoma, aby sa nenarušila rovnováha sveta. Celkom zaujímavý príbeh strelného prachu a divokej džungle.

Navěky (3*)
Poviedka od Karoliny Francovej.
Pokračovanie knižky Věk mloků. Je to príbeh Nikity a X-Hawka. Nikita sa vracia s X-Hawkom s planéty mlokov a zanechávajú tam Kovářa. Dozvedáme sa tu viac o zvláštnych schopnostiach Nikity.

Komando (3*)
Poviedka od Tomáša Bartoša.
Príbeh na štýl Ironmana. Skupina vojakov a vedcou majú za úlohu vyriešiť nevysvetlitelné javy v jednom paralelnom svete. Oblečený sú do super technologicky vyspelých oblekov. Poviedka má svoje chyby, hlavne čo sa týka oblekov, autor si vo veľa beciach protirečí. Poviedka je na štýl Turbuletného vesmíru.

Tichá noc, svatá noc (3*)
Poviedka od Františky Vrbenskej.
Neviem nejak mi nesadla. Asi sa najviac drží pri zemi. Nie je ani moc sci-fi ani moc fantasy, ale prostredie ma vôbec nenadchlo.

Kočičárna (5*)
Poviedka od Jána Hlávku.
Druhý príspevok v tejto antológii od tohto autora a znova nesklamala. Dobre sa to čítalo. Svet kde mačky dokážu komunikovať s ľuďmi. Agentúra sa v tomto svete snaží chytiť mocného démona Astsrotha.

Ustoupit není kam, za námi je Moskva (4*)
Poviedka Miroslava Žambocha.
Celkom sa mi to páčilo. John je v alternatívnom svete, kde prebieha 2. svetová vojna, konkrétne v ZSSR, kde sa Nemci snažia dobiť Moskvu. John pomáha obráncom vzdorovať nemeckým jednotkám, aby to dopadlo ako v jeho svete.

Poeta.kno
21.09.2022 1 z 5

Některé průměrné a některé spíš podprůměrné povídky. Poslední jsem ani nedočetl.

T800
01.03.2020 3 z 5

Velmi průměrná sbírka povídek ze světa Johna Francise Kováře. Ani se mi nechce komentovat samostatné povídky. Nebyl jsem z nich zas tak moc spokojen. Nejlepší jsou povídky od Jana Hlávky. Tento spisovatel prostě umí. U povídek "Žiješ jenom jednou" a "Kočičárna" to jasně dokazuje.
Spousta povídek je průměrem a nejhorší je "Komando" Tomáše Bartoše.

Ingenír
07.07.2018 3 z 5

Bohužel, spousty povídek nestojí snad ani za přečtení. Obrovským překvapením pak zůstává počin Františky Vrbenské. Já jsem snad zpočátku ani nevěřil, že to napsala ona. Její povídka "Tichá noc svatá noc" je jedna z nejlepších v této sbírce. Zklamáním pak je Tomáš Bartoš (Komando) a mistr mistrů Miroslav Žamboch, který svou povídku "Ustoupit není kam, za námi je Moskva " totálně odflákl. Ve svazku pak můžete najít i pár pěkných kreseb.

Terva
20.03.2018 3 z 5

Svůj
svět
si musíme
zasloužit.

Osmnáctý svazek série JFK v pořadí.
V tomto speciálu najdete všechny dosavadní autory, plus dva, kteří ještě pro JFK nenapsali žádnou knihu, v době vydání této sbírky (2009) a jsou zde i všichni ilustrátoři. V několika povídkách je totiž zakomponován nějaký ten obrázek, u kterého najdete kdo jej nakreslil a jak jej pojmenoval.

Seznam a hodnocení povídek:

6 – Komando (Tomáš Bartoš) *
7 – Tichá noc, svatá noc (Františka Vrbenská) *****
8 – Kočičárna (Jan Hlávka) *****
9 – Ustoupit není kam, za námi je Moskva (Miroslav Žamboch) *

Podle hvězdiček asi vidíte, co a jak. Největší přakvapení je povídka Tichá noc, svatá noc. Tohle bych do Františky Vrbenské neřekl. Svižná, nádherná povídka. Zklamání je Komanto Tomáše Bartoše a úplným zklamáním je Povídka Miroslava Žambocha.

Ke všem povídkám jsem napsal samostatný komentář a všechny jsem ohvězdičkoval. Pokud kliknete v mém profilu na „komentáře“ a pak kliknete na „povídky“ můžete zvesela číst. Nějaký ten palec je také vítán. Předem díky.

BONUS:

Strana 091 - Marek Hlavatý – Běžící krysa
Strana 165 - Tomáš Jedno – Před odletem
Strana 209 - Dana Haferová – Kdo netančí umírá
Strana 287 - Jan Doležálek – Ta nejhorší realita

Všude myši o dvou uších.

fmash
11.01.2016 3 z 5

Sbírka kvalitativně celkem nesourodých povídek, z nichž vyniká jako obvykle Hlávka a Žamboch. Ostatní je vata, někdy pouhá buničina.

OldaB
24.11.2013 4 z 5

Přečteno dokonce po x letech, a nakonec to nebylo tak špatné čtení. Především Hlávkovy povídky jsou výborné, nechápu, že nevydává knížky jako na běžícím pásu.

orson
19.04.2013 4 z 5

Povídky ze světa/světů cyklu JFK (ne vždy byl hlavní postavou Kovář). Musím ořiznat, že tento soubor povídek se mi líbil mnohem více než většina ucelených dílů JFK. Určitě si od několika autorů povídek dohledám jejich další tvorbu. Všechny povídky mi přišly nadprůměrné, snad jen s výjimkou té od Neffa (zpočátku vypada hodně zajímavě, ale ten její závěr byl prostě nedomyšlený a odbytý).

Sirius
02.01.2011 3 z 5

Svůj svět si musíme zasloužit obsahuje celkově čtyři nadprůměrné povídky - Žiješ jen jednou, Příliš mnoho lilií, Kočičárnu a Ustoupit není kam, za námi je Moskva. Dále se tu pak nalézají dobře napsané texty - Komando, , Tichá noc, svatá noc, Navěky a Taková malá mise, která už však skoro hraniční s nudou. Do vod šedavého podprůměru pak patří nepovedená povídka Hawkův vzkaz od Ondřeje Neffa. Nemohu si pomoct, Neffovy knihy mám rád, ale čekal jsem, že si tou povídkou napraví reputaci po odpadovém Jeruzalémském masakru. Bohužel nestalo se tak. Já se jen doufám, že už jej Jirka s Mirkem k projektu nepřipustí. Jeho další díl bych už nemusel přežít. Celkově hodnotím tento díl třemi hvězdičkami a těším se na další povídkový sborník, který snad vyleze do dvou let.