Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích

Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416070/bmid_adam-a-eva-hra-o-ctyrech-dejstvich-NJN-416070.png 4 16 7

Sci-fi divadelní hra o čtyřech dějstvích. V Adamově bytě v Leningradě se náhodně setkají právě sezdaní Adam s Evou, letec, spisovatel, povaleč a trochu zmatený vědec, který právě vynalezl přístroj, který dokáže svými paprsky ochránit před účinky smrticího bojového plynu a přemýšlí, komu jej věnovat. Tou dobou se město ocitá pod útokem nepřátelských vzdušných sil v právě probíhající válce. Hra v mnoha vtipných replikách glosuje současné poměry, tj. sovětskou realitu počátku 30. let, kolektivizaci zemědělství, komunistické ideje atd. Hra byla napsána v roce 1931 a vydána až o 40 později, v roce 1971.... celý text

Literatura světová Divadelní hry Sci-fi
Vydáno: , Dilia

Адам и Ева (Adam i Jeva) , 1971

Alethea_k
11.03.2023 2 z 5

Chápu, že hra reaguje na komunismus, snaží se dělat si z věcí legraci. Ale přijde mi, že někdo vzal kvalitního Čapka, hodil ho do ruského prostředí a zesměšnil téma. Tato hra mi nesedla, možná ji čtu pouze ve špatném období.
Nejde ohodnotit jinak než: ruský bizár.

Any26
29.01.2023 5 z 5

Velmi povedená divadelní hra. A další skvělé dílo od MISTRA Bulgakova!
Tady už snad nic víc psát nelze - v podstatě stačí: Adam a Eva -- sci-fi divadelní hra -- 30. léta, SSSR, ideje komunismu
P.S. navíc mi to přišlo jako mix mých 2 oblíbených knížek: Bílé nemoci a částečně i Den Trifidů.

meluzena
06.07.2022 4 z 5

Divadelní hra, která ve své době musela být bomba a i po 91 letech má co říct; některé repliky jsou (bohužel) stále platné resp. už zase platné.

Dílo mi silně připomínalo Čapkovo Bílou nemoc - smrtícím plynem, proti němuž má protilék jen jediný vědec, střetem pacifistického idealismu s ideologickým fanatismem, bezbranností ženy a koneckonců i formou divadelní hry...
Bulgakov do téhle hry navíc včlenil velikánské téma absurdity bolševického Sovětského svazu, protože té se asi prostě nemohl nevěnovat. V SSSR hra samozřejmě nesměla vyjít, protože to, co napsal (v roce 1931!), se rovnalo v lepším případě jednosměrné jízdence na Sibiř. Poprvé vyšla tiskem v roce 1971 v Paříži, v SSSR až v roce 1987. To mluví samo za sebe. Přečtěte si.
---
„Osud odvážlivců, kteří se domnívali, že není důvod obávat se plynu, byl vždycky stejný - smrt.“
---
„Lituju jen jednoho: že tuhle sodomu nevidí naše vláda. Ukázal bych jí, s jakým materiálem se chystá vybudovat beztřídní společnost.“
---
„[o aktuální politicko společenské situaci] Pod kotlem hoří plamen, na vodě vyskakují bubliny. Jenom slepý by si mohl myslet, že se to nezačne vařit.“

Set123
15.09.2020 4 z 5

Po ohromení Mistrem a Markétkou jsem cítil potřebu co nejdříve vyzkoušet další Bulgakovovo dílo. Bylo mi jasné, že lepší než Mistr a Markétka to být nemůže. A dokonce jsem počítal, že kvůli vysoko nasazené laťce budu zklamaný. Ale ne. Opravdu toto dílo ani zdaleka nedosahuje kvality i té nejhorší části Mistra a Markétky, ale pořád je to sakra dobré drama.

Děj, i forma mi tak trošičku připomínaly Čapka – dobře spíš hodně, než trošičku – a konkrétně potom Bílou nemoc. Bílá nemoc to sice není, Čapek byl prostě až moc geniální dramatik, ale člověk se u toho určitě s potěšením zabaví.

V době autorova života vládl v matičce Rusi těžký komunismus a napsat tak slovní spojení „Zatracený komunismus!“, bylo sakra odvážné. A to je jenom jeden ždibec kritiky komunismu, jakou lze v knize najít. To chtělo s prominutím „koule“.

Maličký spoiler!

Postavy jsou velice zajímavé. Citlivá Eva, oddaný, fanatický teoretik komunismu Adam, oddaný, fanatický praktik komunismu Daragan, pacifistický mudrc, zjevně nejprotagonističtější postava dramatu Jefrosimov – sakra odvážné! – a další. Peripetie šesti lidí v kolonii naprosto nádherně ztvárňují společnost s mnoha jejími problémy; boří ideály.

Větší spoiler

A konec? No, dneska bych se já bál vydat knihu, na jejímž konci se nachází cosi jako Deus ex machina, v podobě „všesvětové vlády“. To by to dneska ten Bulgakov schytal od „moudrých“ uživatelů internetu… Do té míry je vlastně dobře, že je toto drama tak neznámé…

MilanCFC
05.05.2020 4 z 5

Samotné téma je dost dobré a zajímavé, a k tomu je docela dost odvážně zpracováno. Několik zcela jasných narážek nebo popisů, nad kterými musela soudruhům spadnout brada. K tomu nějaký ten humorný prvek či dialog. Celkově, s odstupem času, velice solidní jednohubka.

Ronnie68
14.03.2020 3 z 5

Protikomunistické drama ... nebylo to špatné čtení ... alespoň zase trochu jiný pohled ...

sika444
28.07.2019 5 z 5

Jako drama je to dramaturgicky trochu neobratné, ale ze všech Bulgakovových her nejodvážnější v zaměření proti komunistickému režimu. Už to, že velká část Sovětského svazu je vymazána z mapy světa (včetně Leningradu a Moskvy) je skandální. Je zde spousta "podvratných řečí", za něž by byli lidé pronásledováni (psáno v roce 1931, kdy autor požádal Stalina o možnost vystěhování z vlasti). Komunista je vylíčen jako neschopný fanatik, román ve stylu socialistického realismu je zesměšněn jako blábol. Závěrečný přílet generálního tajemníka je doslova výsměch. Za tu odvahu hodnotím nejvyšším počtem hvězd.