A

A https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313351/bmid_a-oK8-313351.JPG 5 155 38

Kniha beze slov, kniha mnoha lidských příběhů, komiks, jehož obrázky poskytují mnoho příležitostí ke kladení otázek i hledání odpovědí. Kniha, jejíž příběh je napínavý a končí happy endem, kniha o diktatuře písmene A. Příběh chlapce s číslem 21868 na rádiovce se odehrává ve městě, v němž jediné správné názory symbolizuje písmeno A. AAAA zní z amplionů, A je ve znaku města, na praporech, i praporcích, jimiž mávají děti, je na transparentech, ale i na každé knížce za výlohou knihkupectví, na stravenkách,…. Jenom písmeno A se učí ve školách, A proniká do moderní architektury, lidé jej skandují, jsou ho plné noviny, i vyšetření zraku probíhá pouze na velikosti písmene A. Je to vtip, hrozba, minulost, nadsázka, absurdita a hlavně všechno dohromady. Hrdina knihy žije v podivné (v detailech nevraživé) atmosféře šedivého města každý den stejně. Pracuje v továrně, v níž je jediným světlejším okamžikem dne přestávka na svačinku. To se mladík s krajícem chleba posadí ven, za tovární komín. Vysoko na nebi svobodně létají rorýsi. Chlapec snící o létání vyleze na komín. V dálce, za hranicemi města obestavěného zdí vidíme spolu s ním docela jinou krajinu, barevný svět. Co asi to zjištění s chlapcem udělá? Víme, že si doma sestavuje kolo s křídly a vrtulí. Co autorovi poslouží k rozvinutí tohoto motivu, co dá příběhu spád? P řišel čas sledovat dějovou linku příběhu: Chlapec pozoruje domovní prohlídku u souseda odnaproti, zlobou zkřivené obličeje strážců pořádku, papírovou vlaštovku, kterou soused v posledním okamžiku před zatčením vyhodí z okna. Chlapec ji – jaká to (ne)šťastná náhoda – druhého dne najde a papír rozbalí. Je na něm napsáno písmeno B. Nic víc, a přesto je to mnoho. Kluk se svěří s událostí kolegovi v montovně. To neměl dělat. Strážcům pořádku díky změti odposlouchávacích zařízení, drátů a kamer nic neunikne. Hrdina ví, že teď jde o život...... celý text

norrasun
21.05.2020 5 z 5

Další skvost z dílny pana Čecha. Tentokrát hraje roli totalitní režim, ve kterém pouze vyjadřovat AAA je to správné a jediné.
Svět A je pochmurný a temný, přísný, policejní. Hlavní hrdina s rádiovkou není příliš šťastný, rád si sní - a nejen to, potajmu si vyrábí létající kolo....
Výstižně a beze slov, dá se listovat a prohlížet zas a znova..

roman9739
03.05.2020 5 z 5

Když napíšu, že kniha zabodovala u obou našich dětí, šest a tři roky, bude to pro ní to nejlepší hodnocení.

IVANA0123
14.03.2020 5 z 5

"Přečteno" za chvilinku a znovu prohlíženo několikrát. Je neuvěřitelné, jak výmluvná dokáže být kniha i s použitím pouze jednoho písmena, tedy skoro jednoho. Další krásná a hlavně poučná kniha mého oblíbeného autora.
(3/20)

Lacerta.j
18.02.2020 3 z 5

Knizku jsem nasla v oddeleni detskeho ctenare v sekci 6 -9 let. Ale jo, uz deti by meli vedet, co tu bylo a co je spatne.
Jinak ale nic originalniho, noveho.

Coucouha
04.12.2019 5 z 5

Krásné, emotivní, nadějeplné...přečteno za pár chvil, ale ten pocit zůstává dlouho :)

Osice
15.09.2019 5 z 5

Takový český kreslený Orwell beze slov s alternativním koncem:-D

Skvělá knížka!

šmerdžito
21.04.2019 5 z 5

Tento komiks dokazuje to, že i bez velkých slov lze zdělit velké myšlenky. Samotná výtvarná podoba je úžasná, lze to číst znovu a stále dokola.

LuckyVagabond
05.01.2019 5 z 5

..... B .....

(Kdo četl, chápe.)

katerina9455
05.01.2019 5 z 5

Kniha pro děti i dospělé beze slov, ale přitom tolik poví! Jedním slovem GENIÁLNÍ dílo! :-)

azzies
05.01.2019 4 z 5

Ano, Pavel Čech krásně maluje. A umí hezky vyprávět. Pokud je to barevně platí to dvojnásob. Tady tedy až na konci knihy.
Nemyslím si, že život v diktatuře je černobílý (ať už je náš pohled na něj jakýkoliv). Opodstatnění pro takovou kresbu tady je, pro mě to bylo takové malé zklamání, protože v barvách bych si "A" užil patrně o něco víc.

triatlet
29.09.2018 5 z 5

Samotné a jediné uznávané A je automatizace, nesvoboda.
B znamená barevnost.
Příběhy Pavla Čecha jsou pestrobarevné. I když jsou bez slov. I když jsou ze 2/3 černobílé.

anetka.repova
29.04.2018 5 z 5

Ty jeho knihy jsou zkrátka boží. Ať už jsou bez textu, či s textem vždy mě dokážou překvapit. Jeho ilustrace jsou překrásné a vytvoříte si zkrátka tolik příběhů, kolik jen váš mozek ukrývá kreativity a nápaditosti.

K jeho knihám se vracím už po několikáté a vždy v nich objevím něco nového.

Miluji tohoto autora.

Všem doporučuji.

Taive
11.04.2018 5 z 5

A jsem četla dvakrát se značným odstupem. Napoprvé mě tak nějak zklamalo, že jsem se nedočkala ničeho originálního. Vždyť tenhle příběh jsme všichni už tolikrát četli. Jenže pak mi došlo, že právě jeho známost a univerzálnost je jeho síla. Na dětskou knihu je to opravdu temné a dramatické. Že dokáží písmenka v abecedě přinést tolik naděje je malý a přitom úplně přirozený zázrak. Vždyť přesně to přece písmena (a obrázky) dělají.

HanKasp
15.10.2017 5 z 5

Velice silný příběh pro dospělé a děti vyprávěný bez jediného písmene. Vlastně ne, písmena v příběhu hrají velikou roli.

Pokud chcete svým dětem přiblížit dobu, kdy nebylo samozřejmé, že lidé mají možnost mít své vlastní názory, určitě sáhněte po této knize.

Mercatino
29.04.2017 5 z 5

Nejtemnější a zatím nejodvážnější kniha Pavla Čecha. Hlubokocituplná :) Pocit mrazení v zádech. Pocit hlubokého nadechnutí a prokrvení mozku. Pocit úžasu nad krásnými ilustracemi. Pocity soucitu s hlavním hrdinou, kterého doprovází šílené autoritářské A na každém jeho kroku k osvobozujícímu písmenku B.

martinstefko
30.12.2016 5 z 5

Ono se to nezdá, přece jen máte Pavla spojeného s dětskými čtenáři, ale on ukazuje, že v sobě má mnohem více a že je schopen vytvořit komiks, který je určený jak dětem, tak i dospělému čtenáři. Ten si může vzít z komiksu hodně. A měl by si vzít hodně, protože myšlenky zde prezentované jsou platné v podstatě v jakékoli době, dnešní nevyjímaje.

kattyV
26.11.2016 5 z 5

Příběh bez jediného slova a přesto s tolika významy. Užívala jsem si každou stranu, každý obrázek, každý detail. Myslím, že s ní strávím ještě mnohé chvíle, kdy budu uchváceně hledat všechny významy, které se v knize skrývají.

bibi.r
03.11.2016 5 z 5

Mnohé příběhy nepotřebují slova a tohle je jeden z nich. :)