Nešpory

Nešpory https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40656/nespory-40656.jpg 4 93 13

87. revír série

Drsný příběh začíná jednoho krásného májového večera, kdy je ve své zahradě brutálně zavražděn mladý katolický kněz. Kostel, kde se odehrávají vášnivé satanské mše, je nedaleko a kdosi nakreslil na vrátka farní zahrady rudé znamení Satana. Všude kolem panuje tvrdá rasová nenávist, bují obchod s drogami. Neuznávají se tu zákony, ztroskotávají veškeré naděje. Detektiv Steve Carella a jeho tým mají před sebou skutečně zapeklitý případ. Šest téměř dokonalých alibi, spoustu matoucích stop a město, kde je korupce, vydírání a smrt na denním pořádku. Snad poprvé ve své kariéře propadají beznaději. McBainovy Nešpory je nejen vynikající detekltivka, ale především věrný, byť nepříliš lichotivý obraz současné Ameriky. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Český spisovatel

Vespers , 1990

ThomasRuhe
07.03.2024 3 z 5

Nešpory mají dvě dějové linie. V první Carella vyšetřuje vraždu kněze a ve druhé se přítelkyně Hala Willise dostane do potíží, když ji dožene minulost.
Kniha se mi celkem líbila a beru ji jako McBainův solidní detektivní román.

SONP
05.02.2024 4 z 5

Na 87. revír dosti odvážné (drogy, obscénnost, satanisti, knězovo pokušení). Zkrátka raná devadesátá léta dospěla už i do Isoly a jakoby byla předzvěstí toho, kam se detektivní žánr bude ubírat dál za mocného přispění skandinávských autorů. U těchto klasických detektivek mám raději tu starou dobrou polohu z 50. a 60. let, tohle už na mě bylo přece jenom trochu moc. 70%

heavy66
21.01.2024 4 z 5

Nešpory = pravidelná římskokatolická podvečerní pobožnost.
V Isole jsme zvyklí na ledacos, ale tohle je skutečný black metal. V 87.revíru řádí satanistická sekta a někdo zavraždil katolického kněze! Detektivům se zdá být případ jasný, ale postupně zjišťují, že mezi morálkou satanistů a katolíků není před tváří boží žádný zásadní rozdíl! Pokračuje také příběh Marylin Hollisové, kterou dostihla její minulost. Ctím autorovo právo nakládat s románovými postavami podle svého, ale za mě, mohl dát Marylin ještě jednu šanci!

mi-380
09.04.2023 4 z 5

Isola/New York, jaro 1989. Uctívání Boha, uctívání Ďábla, uctívání Drog. Autor znovu nachází originální vypravěčský styl, kdy při vyšetřování vraždy kněze přímo čapkovsky relativizuje Pravdu a Lež. Co svědek, to úplně jiný pohled na událost. Násilí se stupňuje, lháři jsou stále drzejší, i na nezdolného Carellu padá beznaděj. V druhé linii sledujeme stejně napínavé pokračování dramatu kolem Willise a jeho tajuplné krásky (viz Ukolébavka).
85 % (zatím 88 hodnocení s průměrem 83 %).
...
To znamenal kdysi odznak.
Zákon.
Civilizaci.
Dnes už neznamenal nic. Dnes je zákon počmárán malůvkami, popsán krví policistů. Chtělo se jí zavolat prezidenta a říct mu, že Rusy ani nenapadne, aby napadli Ameriku, ale že nepřítel je tady a nejsou to Rusové. Nepřítel je tady, krmí naše děti drogami a zabíjí na ulicích policisty.
Dobrý den, pane prezidente, řekla by. Tady je Teddy Carellová. Kdy s tím něco uděláte?
Jen kdyby mohla mluvit!
A to ona ovšem nemohla.
...
Marcella Bella, řekl farář potěšené, když gestem odmítla lichotivou přezdívku, začala pro mě pracovat, když podzemní dráhy byly ještě čisté a když v nich po desáté večer nešlo o život.

LaCucaracha
12.03.2023 3 z 5

Pořád docela dobrý 87. revír, ale ve srovnání s jinými slabší. Opět se potvrzuje, že s přibývajícím věkem klesá spisovatelův um. Asi existují výjimky, ale já narážím spíš na ty případy, kdy si říkám, že spisovatel v seniorském věku by už raději psát neměl. Navíc zbytečně moc náboženských keců, obřadních proslovů a do toho nějaká ta obscénnost a do toho neuzavřené linky některých osob... Nic moc.

ddkk
20.09.2022 5 z 5

Skvěle vypointovaná mcbainovská detektivka, která se dá číst kdykoli. Nešpory, další z případů 87.revíru, patří mezi ty, které se trochu vymykají. Isola je tu symbolickým obrázkem Ameriky 80. a 90. let. Je plná zločinu, rasové nenávisti a úchyláckých satanistických sekt...

Doporučuji.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

87. revír je vlastně absolutně TOP!

Lady Jane
10.11.2018 4 z 5

Nenáročná oddechová krimi na dva večery,nic převratného,rozhodně ve svém žánru neurazí.

intelektuálka
25.08.2017 5 z 5

Po dlouhé době zase Steve Carella 87. revír. Ani tady čas nedokáže zničit poselství jeho knih - to zlo v lidech je tu stále.

moničina
11.06.2017 5 z 5

Výborná krimi.

Korzar
30.10.2014 2 z 5

dávam len 2*... toto nie je McBain, toto je niekto kto sa chce silou mocou prispôsobiť dobe a pritom zaprieť svoju dovtedajšiu tvorbu... satanistické obscénnosti mohol autor prenechať inému autorovi a inej knihe

vikina75
17.08.2014 3 z 5

McBainovi knihy se mi líbí, odsýpají, ale tahle mě prostě nepřitáhla, nějak to bylo překombinovaný. dávam jen 3 hvězdy, nakonec jsem jí přelouskala.

Eicherik
31.03.2013 5 z 5

Dobrá detektivka s částečně satanistickým pozadím. Závěr je naprosto skvělej. Takže, jak říká zootechnik z Vesničky mé střediskové: "Hlavně neodcházej před koncem. Konec je úplně nejlepší."

detektivní drsná škola

Ed McBain