100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska

100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410858/bmid_100-zajimavych-archeologickych-loka-cru-410858.png 5 3 2

Publikace 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska je určena zejména nejširší veřejnosti. V standardizovaném zápise, zvoucím k turistické návštěvě, představuje stovku archeologických nalezišť na území Moravy a Slezska. Jedná se o místa se zajímavými příběhy a mnohdy také viditelnými stopami historie, které jsou otisknuty do naší krajiny. Někdy však takové stopy, alespoň zdánlivě chybí. Někdy např. jen letecká archeologie, nebo laserové skenování zemského povrchu ukážou jejich pozůstatky. Mnohdy jsou na první pohled nezajímavé, tvoří ale součást historické krajiny, její paměti a jako takové je dobré je poznat a chránit. Kniha je kolektivním dílem řady odborníků, obsahuje obecný úvod, včetně tabulky použitých mapových značek, následuje zásadní oddíl knihy, nazvaný Krajinou Moravy a Slezska. Knihu uzavírají vysvětlivky odborných pojmů, přehledná mapa s rejstříkem lokalit a konečně soupis použité literatury a pramenů.... celý text

witiko
16.06.2022 4 z 5

V porovnání se skvostným Archeologickým atlasem Čech, který nemá chybu, trošku zklamání – jednak výběrem lokalit (mnohé nejvýznamnější tu záměrně chybí, aby udělaly místo zcela novodobým, naopak je tu až zbytečně moc hradních zřícenin), ale také celková přehlednost a názornost tu není až tak uživatelsky přívětivá, chybí např. kategorie "Rizika", "Přístup" nezahrnuje možnost nejbližšího zaparkování a kilometrově nepočítá cestu tam i zpět s prohlídku lokality, v závěrečné mapě jsou abecedně jen jména katastrů, ale nikoli samotných lokalit, což ztěžuje vyhledávání atd. Konečně i samotný text je sušší, chybí tomu nadšení pro popularizaci, jež bylo typické pro český atlas. Je skvělé, že tenhle počin existuje i pro Moravu a Slezsko, ale když dva dělají totéž, není to holt úplně totéž. I tak je to ale výborná kniha, abych jen nehaněl, a určitě doporučuji.

PastorMal13
12.02.2021 5 z 5

Krásná kniha/průvodce nabytá zajímavými fakty známých či neznámých archeologických lokalit. Dozvíte se zde, kde jsou staré mohyly, pohřebiště, hradiště nebo hrady a jaká se k nim poutá minulost. Velmi prospěšná mi taky přijde tabulka s archeo. obdobími a různými kultury, obývající Moravu a Slezsko. Vřele doporučuji všem, které zajímá naše historie.

archeologie příroda přírodní zajímavosti

Kniha 100 zajímavých archeologických lokalit Moravy a Slezska je v