Vzdělanost národa


tester
tester 14.02.2017 v 01:27

Něco o tom vypovídají různé vědomostní televizní soutěže. Drtivou převahou vítězí starší občané. Vítězství mladých bývá výjimka. Proč tomu tak je? Starší občané mají kvalitnější základní vzdělání, školství bylo tehdy stabilní s jednotnými osnovami a ve školách byla morálka na vyšší úrovni než dnes, učitelé učili a nerozptylovali se tahanicemi se zmetky, kteří vyučování dnes narušují. Lidé více četli, jejich volný čas neodčerpávalo pasivní dívání na TV atp. Kromě toho v knižní nabídce nebylo tolik nehodnotné knižní škváry jako dnes, která čtenáři neříká nic co by mohl v soutěžích použít. Stačí se podívat na dnešní žebříčky. Národ velmi úspěšně nezadržitelně blbne a degeneruje. Z národa se stává nevzdělaná masa čumilů.

šneki
šneki 14.02.2017 v 09:40

Možná je to tím, že starší lidé měli více času získat všeobecné znalosti... A navíc to vše závisí na aktuálních trendech, například si myslím, že když se zeptáte někoho mladého na něco ohledně počítačů, tak vám dá správnou odpověď spíše než někdo starší. A u jiných témat to zase platí obráceně.

jaro2
jaro2 14.02.2017 v 10:11

Já myslím, že hodně ovlivňuje to, že nyní není zapotřebí moc znalostí nosit v hlavě, protože jsou na internetu a internet je v mobilu, naší externí paměti. Dřív jsme si museli pamatovat mnohem více dat a údajů a tím se rozvíjel mozek. Nejen řešením matematických příkladů, ale i biflováním údajů do mozku dochází k vytváření spojů mezi neurony a růstu kapacity mozku.

gladya
gladya 14.02.2017 v 13:08

Co se znalostí týče, napadlo mě totéž, lepší znalosti starší generace se nedají vysvětit jen tím, že my "déle dospělí" máme víc odžito a něco člověk zná i díky svým zkušenostem. Ono i to biflování do určité míry mělo něco do sebe. Mládeži se to asi zdá neuvěřitelné, ale strýc google a teta wiki nemusejí být vždy při ruce. A bez základního přehledu je jejich použitelnost omezená.

S kvalitou knížek si nejsem jistá, knižní škvára byla vždycky a popularita a žebříčky s kvalitou asi korelovaly málokdy. Netroufám si odhadnout, jak se v čase mění procento kvalitních děl.

Text příspěvku byl upraven 14.02.17 v 13:21

Raksa.A
Raksa.A 14.02.2017 v 13:45

A taky strýc Google a teta Wiki jsou průběžně opravováni, a když nevíš, už se nedovíš.
Copak vzdělanost, ale všimli jste si, jak publikum pod vlivem anonymity internetu dacanovatí? Až do té míry, že už mu ani neanonymita nevadí?

nightlybird
nightlybird 14.02.2017 v 23:26

jaro2 - takže podle vás je člověk tak chytrý, jak chytrý má mobil. A dalo by se to i obrátit - když je mimo pokrytí a nebo bez mobilu, tak je z něj naopak (řekl bych s chutí blbec, ale Raksa.A by řekla, že i já dacanovatím) - takže řeknu raději bezmozek.

A nemusíme chodit ani moc daleko. Když bych v současnosti jako nováček nakoukl do diskuze, usoudil bych, že jsem omylem zalétl na nějaký obskurní hádankářský web a urychleně zmizel. To také o něčem vypovídá.

Text příspěvku byl upraven 14.02.17 v 23:34


Leiah
Leiah 15.02.2017 v 06:42

četla jsem zajímavý článek o tom, že se lidstvo přestalo vyvíjet a naopak hloupne. Právě díky tomu, že mozek používá čím dál tím méně a stále více spoléhá na techniku. Něco na tom asi bude...

Lector
Lector 15.02.2017 v 08:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Leiah
Leiah 15.02.2017 v 12:49

Lectore, sice neútočíš na mě, ale na Testera, ale myslím, že zcela zbytečně. V tomto komentáři vyjimečně nenapsal nic moc, s čím by se nedalo souhlasit. Ale je to dobou. Za mládí "starší generace" nebyly počítače, chytré telefony a další vymoženosti. Člověk musel informace hledat v knížkách a co nejvíce si pamatovat, protože v papírových poznámkách se přece jen nehledá právě nejrychleji. Také školní hodnocení bylo daleko přísnější, než dnes (kde se ještě snižuje známka za 1 hrubku? Kdyby byla za 4 hrubky kule, jako za mé školní docházky, tak by na propadající nestačily třídy a do těch vyšších by došlo jen několik jedinců). A to se pak projevuje v soutěžích, o kterých Tester psal. Mladší generace je sice vychovávaná k individualizmu, sebevědomí má obvykle takové, že by se za ním schovala armáda, ale vědomosti pouze takové, jaké aktuálně najde na netu. Abych ale jen nekritizovala, mladá generace zase vyniká ve schopnosti a rychlosti hledání informací. Co není v hlavě, je v mobilu. Kdyby byla soutěž v používání elektroniky, my starší bychom neměli šanci.
Jediné, co se mi na Testerově příspěvku zdá přinejmenším úsměvné, je ta knižní škvára. Co je knižní škvára? Většina mládeže stejně nečte víc, než stránky na netu a sms. Navíc - my jsme četli dívčí románky, nebo Mayovky a to opravdu nebyl právě výkvět hodnotné literatury! Spíš, než knížky, ovlivňují přívaly amerických krváků v televizi, kde se děj měří počtem mrtvol po cestě a bezduchých seriálů, kde člověk pomalu nerozezná, jestli se ještě dívá na seriál, nebo už na reklamu.

Daydreamer
Daydreamer 15.02.2017 v 12:50

Dovolím si tentokrát s Testerem bezvýhradně souhlasit. Je to smutné, ale je to tak. A není v tom z mé strany žádná snaha idealizovat si vlastní mládí. Stačí si, například, zde na databázi přečíst příspěvky některých z mladé generace. Formulovat myšlenku? Nebetyčný problém... Pravopis? Rád si připomínám dialog Spejbla s Hurvínkem, kde Spejbl, na Hurvínkův dotaz ohledně "správného i/y, podává toto vysvětlení: "Vždyť je to docela jednoduché, Hurvajs. Jestli máš na řádce dost místa, napiš tvrdé. Jestli ne, tak měkké docela postačí."

kusma
kusma 15.02.2017 v 13:30

Nesouhlasím. Dřív dostávali prostor v médiích, v psaném textu jen inteligentní lidé. Dnes k tomu mají přístup masy. Tak to působí, že je víc hloupých lidí. Dřív tito lidé prostě nedostali prostor. V každé generaci jsou hlupáci a inteligentní lidi. Toto pojetí, že dřív bylo vše super, většina byla krásná a inteligentní a dnes je vše zlé a většina je tupá a ošklivá, je už trošku únavné. Docela by mě zajímal slovosled, vyjadřování a všeobecný rozhled dnešní starší generace, když byla v pubertě...
A když už starší generace kritizuje tu mladší - je třeba si uvědomit, že mladá generace je vždy výsledkem úsilí té starší.

Hun
Hun 15.02.2017 v 13:33

Paní Pošustová-Menšíková, překladatelka Tolkiena, řekla v interview toto:

„Nedávno jsem potkala známého, který teď učí češtinu na vysoké škole, a říkal, že rok od roku je úroveň prváků horší. Ne inteligenčně, ale v tom, že se neumí kultivovaně vyjádřit ani písemně, ani verbálně. Jsou v podstatě negramotní, zvyklí jen koukat na obraz, ale neumí věci pojmenovat, popsat.“

To je asi ono. Určitě nejsou mladí hloupější, méně schopní, ale celkově se zhoršila schopnost kultivovaného vyjadřování verbálního i psaného. Ale to je nevyhnutelný vývoj daný změnami ve způsobech komunikace.

Mrzí mě, když zde na DK sleduji komentáře mladých k nádherným knižním klasikám a čtu si v nich, že "je to rozkecané", "děj by se dal zkrátit na polovinu", "jsou tam samé popisy" atd. Mrkněte třeba na komentáře u Obrazu Doriana Graye.

Možná ale jenom potřebují čas dozrát...

Text příspěvku byl upraven 15.02.17 v 13:33

tester
tester 15.02.2017 v 17:22

Mladí jsou produktem neustále se měnícího školského systému. Rodiče na tom moc nespraví. Jinak jen do mně !! Ale najdou se zde lidé kteří se mnou souhlasí. Díky za souznění IQ. Děti se musí nejdříve NABIFLOVAT, třeba vyňatá slova atd. Vůbec všechno s čím budou v životě operovat. Markantní jsou slovíčka. To musí mít uložené v paměti ROM. Teprve až pak můžou s informacemi z paměti pracovat. Gůgl něco vyhodí a děcko neví vo co go. Nezná pojem který gůgl vyhodil. S čím chce tedy pracovat a jak? BIFLOVÁNÍ je NEZBYTNÉ !! Často je biflování odsuzováno těmi kteří neví na co je to dobré, neznají význam a důležitost tohoto pojmu. Např. lékař musí mít nabiflované latinské výrazy pro jména tělesných orgánů atp. Podle antibifláků můžu být lékař i já. Gogl mně najde latinský název ledviny. Nakonec mně ukáže i video jak se ledvina vyměňuje.
Řič musí mít nabiflované dopravní předpisy. Když stojí na křižovatce nemůže ji asi řešit gůglem.

Text příspěvku byl upraven 15.02.17 v 17:28

Falquar
Falquar 15.02.2017 v 17:30

(Sím, testere, můžu se blýsknout vědomostí nabiflovanou ve třetí třídě základní školy? V druhém pádě se píše mě, nikoli mně. A v páté třídě jsme se zase učili, že před slůvkem "který" se obvykle píše čárka... :))

denib
denib 15.02.2017 v 17:38

Falquar: zásah :-))

tester
tester 15.02.2017 v 17:39

Hadi !! Je na čase si pořídit Alzheimera. A to ještě k tomu nedokážu uběhnout stovku pod 8 vteřin vážený kárný senáte.

Text příspěvku byl upraven 16.02.17 v 06:50

Daydreamer
Daydreamer 15.02.2017 v 17:54

Kusma: "Toto pojetí, že dřív bylo vše super, většina byla krásná a inteligentní a dnes je vše zlé a většina je tupá a ošklivá, je už trošku únavné. "...
A no tohle jste, prosím, přišla jak?? Nepopírám, že se občas s takovým názorem setkám, ale podle toho, jak jste to formulovala vy, to vypadá na názor většiny - když je to "únavné"... A nezlobte se, ale to je nesmysl.

Lector
Lector 16.02.2017 v 09:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Daydreamer
Daydreamer 16.02.2017 v 10:08

Eldar80: Na vaši hloupou aroganci...zrovna tady... se mi ani nechtělo reagovat. Tak jen malé doporučení - přečtěte si ten text a reakci znovu. A pak svůj příspěvek, zcela mimo mísu - a právě tady... no nic... - můžete smazat.

kusma
kusma 16.02.2017 v 10:34

Daydreamer: narážím na to občas v médiích, zaslechnu to v diskuzi. Dokonce i na databázi knih vznikla nutnost založit toto téma. Samozřejmě netvrdím (ani jsem to nenapsala), že je to téma, na které každodenně narážím. Ba dokonce i ta únava byla myšlena obrazně a nedala jsem si hned pak siestu. Hlavní myšlenka mého příspěvku byla, že si nemyslím, že mladší generace je hloupější než starší.

jaro2
jaro2 16.02.2017 v 10:48

Na internetu probíhá spousta diskuzí. Tato se mi líbí, má dobrou intelektuální úroveň a přináší zajímavé myšlenky. Nemístná kritika a útoky jsou výjimkou. Myšlenkou diskuze je asi mezigenerační problém, jak to že jsou mladí jiní než rodiče. Vliv na vytváření člověka mají především tři aspekty - geny, prostředí v němž vyrůstá a způsob výchovy. Prostředí se mění mnohem rychleji, než dříve. Není divu, že se mu mladí přizpůsobují. Za čas budou nejspíš postaveni před mnohem větší problémy s neporozuměním "nové generaci", která bude stále více jiná.

Leiah
Leiah 16.02.2017 v 12:29

Lectore: děkuji za dlouhou dopověď (a tentokrát bez ironie). Tester je „starej provokatér“, s tím souhlasím. Ale tento názor mi přišel výjimečně rozumný. A vůbec si nemyslím, že bych byla lepší, než ostatní, právě naopak. Ono mít sebevědomí, jak Velkou čínskou zeď je sice moderní, ale v praxi docela „na pěst“.
To, že se rok od roku zhoršuje úroveň znalostí dětí mám potvrzené od několika dlouholetých učitelů. Vůbec to neznamená, že by si někdo myslel, že dřív bylo všechno úžasné a dnes děsné. Nekoncepční vzdělávací systém ale likviduje vzdělanost. Děcka se mají problém vyjádřit, mají problém sestavit větu. A ne jen ti s horším průměrem, ale i jedničkáři. Už není možné dávat za každou hrubku o jeden stupeň horší známku, za mě to ještě byla samozřejmost. My jsme museli povinně přečíst haldy knížek. Nesnášela jsem to, takový Jirásek, ten dostal jmen! Ale muselo to být. A žádný internet, ze kterého by se dalo opisovat. Ale ve výsledku to bylo jen a jen dobře. Ať si říká kdo chce, co chce, čtení pomáhá s vyjadřováním. A dneska? Přežitek. A kolik básniček se musí dnes naučit zpaměti? Byl to děs, ale trénovala se paměť. A pokud někdo není zrovna geniální matematik, nebo geniální něco jiného, může se mu vyjadřování a trénovaná paměť v praxi sakra hodit!
Samozřejmě jsou tu vyjímeční žáci. A vždycky budou. Tady jde ale o tu „průměrnou“ většinu. A ten průměr se zhoršuje. On není každý matematický génius. Je jasné, že oproti mojí generaci jsou dnešní mladí nepřekonatelní v hledání informací. Proč je držet v hlavě, když se dají vygůglit, že… Tím se ale bohužel docela „blbne“. A ten všeobecný přehled?! Asi žijeme každý někde jinde. Protože ten všeobecný přehled, se kterým přicházím do styku je všechno, jen ne všeobecný! Jeden příklad za všechny. Viděla jsem anketu o EU. Jedna otázka zněla kde je Brusel? Z deseti náhodných mladých, to věděli 2. A to byl Brusel! Takže, ono to s tím skvělým všeobecným přehledem vůbec tak skvělé nebude :)
A ještě maličkost - dřív, když někdo měl maturitu, musel se opravdu dobře učit. A dneska???

Lector
Lector 16.02.2017 v 12:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 16.02.2017 v 13:02

Ano, Lectore, přesně jste to vystihl. Důležité je, kdo názory vyslovuje.

Bohužel, v poslední době tu přibývá vláken, kde se nastolují podobná "velká" témata, "velké" pravdy, a přitom zde ubylo opravdu kvalitních komentářů ke knihám, diskuzních příspěvků k recenzím, článkům o literatuře, atd. Tam bych čekala, a určitě nejen sama ocenila, že ti horliví zdejší diskutéři projeví svou čtenářskou vyspělost. Jedna věc je o ní obecně psát a druhá, jak se přimo projevuje v konfrontaci s názorem toho druhého, při představování a zviditelňování knih, které nejsou zrovna posledními novinkami. Proto mne mrzí, že se mnoho nevyužívá např. Diskuze u knih. Přesto, že mi bylo před časem sděleno, že o takové diskuze se komentujicí neprosil, vidím v nich jeden z hlavních smyslů knižních stránek...

Text příspěvku byl upraven 16.02.17 v 13:16

Lector
Lector 16.02.2017 v 14:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek