Veřejnoprávní média a jejich role v občanské společnosti

DISKUZE » Volná diskuze


TakySimona
TakySimona 01.12.2018 v 12:40

Jsem si jista, že tu ještě nedávno bylo vlákno s názvem Český rozhlas.
Přispívala jsem tam, měla jsem ho mezi sledovanými, teď tam absentuje, a ani specializovaný diskusní vyhledávač mi jej nevrátí. Proto jsem založila téma ještě obecnější.
***
Prosím všechny čtenáře, kteří sledují literární pořady na stanici ČRo-3 Vltava, aby přistoupili k akci, k níž je vyzývá následující text:

"Vážení přátelé, posíláme záznam z posledního veřejného jednání Rady ČRo 28.11.2018



Na info.cz dnes vyšel tento důležitý rozhovor.



https://www.info.cz/strategie/o-vltave-rozhoduji-nekompetentni-radni-vubec-ji-neznaji-je-to-poburujici-rika-spisovatel-kahuda-38431.html



Jak si můžete ověřit v posledních výsledcích poslechovosti, drží si Vltava stabilně lehce pod 50 tisíc denních posluchačů ( před nástupem Petra Fischera byla na historickém minimu 41 tisíc.) O 60 a více procent stoupl poslech on demand, návštěvnost webu i sociálních sítí FB, Twitter a Instagram. Přesto byla na jednání negativně hodnocena jako stagnující a stavěna do stejné pozice jako ČRo Dvojka, které dlouhodobě klesá poslechovost o 20% každé čtvrtletí. Předsedkyně Rady označila Vltavu za stanici, která Radě nedělá radost. Generální ředitel konstatoval, že výsledek Vltavy je jiný, než očekával. Čísla jsou stále stejná, a ředitel nevidí po roce fungování nového schématu žádný zásadní rozdíl.

Průzkum poslechovosti Radioprojekt https://media.rozhlas.cz/_binary/04020592.pdf

V 1.části audiozáznamu se o Vltavě mluví od 35 minuty. https://prehravac.rozhlas.cz/audio/4020593

Následně předsedkyně Dohnálková představila nový postup, kterým bude Rada zkoumat kvalitu vysílání ČRo Vltava.

Přepis: „Co se týče Vltavy, Rada udělala jednu věc, protože nejsme schopni poslouchat to vysílání po celý den, tak jsme oslovili naše dva experty, starší pány, kteří mají v mediální oblasti velké zkušenosti, dva z našich pěti expertů, které jsme nominovali na experty Rady ČR na veřejné schůzi v červenci, dva pánové Lubomír Zeman a profesor Jiří Mikeš přislíbili, že naposlouchají Vltavu v širším měřítku, už teď se na to zaměřují delší dobu a slíbili, že dají nějakou subjektivní zprávu, která bude přinášet nějaké postřehy, my jsme na to velmi zvědaví, výs ledky budou v prosinci, tak seznámíme i veřejnost s tím, co oni vidí pozitivně a negativně a jestli přinesli nějaké nové reakce k vysílání Vltavy“



Nelze se zbavit dojmu, že cílem tohot zadání je získat na Vltavu nepříznivé reference. Protože dopis za otevřenou Vltavu, který má k dnešnímu dni přes 850 podpisů a několik desítek podpor kulturních autorit této země, nemá jako výpověď o spokojenosti cílové skupiny posluchačů pro vedení ČRo žádnou hodnotu. Jeho dvojí doručení do podatelny ČRo včetně podpisových archů nebylo nijak reflektováno a nebylo ani formálně potvrzeno přijetí.



Ve 2.části audiozáznamu je možné od 10.minuty sledovat nečekanou situaci po dotazu z řad přítomných diváků na to, kdo povede stanici Vltava od 1.1.2019. https://prehravac.rozhlas.cz/audio/4020594

V reakci na něj GŘ Zavoral oznámil, že nyní diskutuje nad osudem Vltavy do budoucna a jméno toho, kdo ji povede, oznámí na veřejné schůzi Rady ČRo 19.12.2018,, což je pět dní do Vánoc a dvanáct dní před koncem termínované roční smlouvy současného šéfredaktora. Postoj GŘ a vedení ČRo, i Rady ČRo k Vltavě a Petru Fischerovi je na hranici šikany.

Jak také vyplynulo z průběhu schůze Rady, vykládá si ( v tomto svém současném složení) "veřejnost" svého jednání tak, že dopoledne má neveřejné jednání, na kterém secvičí odpolední představení pro veřejnost. Ta nemá dovoleno se přímo vyjadřovat ani ptát, diskuse není otevřena, možnost položit každý jednotlivý dotaz z pléna, musí být radními předem odhlasována. Průběh tohoto odrazujícího postupu je v audiozáznamu, na který výše odkazujeme.



V pondělí doručíme podpisové archy a podpory iniciativy ZOV také přímo Radě ČRo. Zvažte, prosím ,své vlastní interpelace, kterými se lze na Radu obracet a na které ze zákona musí reagovat.Nezbývá už mnoho času.



Josef Rauvolf"

TakySimona
TakySimona 17.12.2018 v 08:27

A popojeli jsme...Opět kopíruji z mailu:

"Vážení posluchači Vltavy a přátelé,

vedení ČRo stále nereaguje na naši výzvu ani na řadu osobních dopisu, které jste adresovali generálnímu řediteli a Radě. A to navzdory tomu, že ZOV (= výzvu "Za otevřenou Vltavu" - pozn. TakySimona) podepsalo k včerejšímu datu 1860 lidí a podpor máme přes 230. Vyjádřil se pouze ombudsman ČR, pan Milan Pokorný, a to ve smyslu, že bude s vedením o znepokojivé situaci komunikovat.

Máme obrovskou výhodu oproti vedení ČRo: narozdíl od něj totiž nelžeme.

Veřejná schůze Rady ČRo, kde má GŘ oficiálně oznámit odvolání šéfredaktora Vltavy, vysvětlit jej a sdělit jméno jeho následovníka, se přesunulo do budovy ČRo Hradec Králové, což považujeme jen za další kličku vedení a Rady ČRo, které se nyní ještě pevněji semkly proti společnému nepříteli - posluchačské veřejnosti.

Zde je text pozvánky, který zveřejňujeme také na FB stránce ZOV.
'Vážení signatáři Iniciativy za otevřenou Vltavu, vážení přátelé Českého rozhlasu,

Jak již víte, dne 12. prosince nebyla prodloužena smlouva šéfredaktorovi Vltavy Petru Fischerovi. Odvolání proběhlo nestandardním způsobem krátce před vypršením smlouvy a nebylo vedením ČRo důvěryhodně obhájeno.

Máme obavy, že současné vedení ČRo v čele s generálním ředitelem René Zavoralem může v budoucnu postupovat stejným způsobem proti všem zaměstnancům a spolupracovníkům ČRo, které bude považovat z jakýchkoliv důvodů za nepohodlné. Tím by se atmosféra v ČRo vrátila před rok 1989.

Bohužel současná Rada ČRo ve své kontrolní funkci selhává. Nezbývá proto, než aby kontrolní funkci nad důležitým veřejnoprávním médiem dočasně převzala veřejnost.

Zveme Vás proto na setkání signatářů a přátel Iniciativy za otevřenou Vltavu, kterým chceme veřejně vyjádřit podporu zaměstnancům ČRo v jejich úsilí vytvářet kvalitní vysílání nezávislé na politických a mocenských tlacích.

Setkání se uskuteční ve středu 19. prosince v 18.30 před hlavním vchodem do budovy ČRo, Vinohradská 12, Praha 2.'



Děkujeme každému z vás za podporu!



Josef Rauvolf

mluvčí Za otevřenou Vltavu"

****************************************
Jestliže na Vltavě posloucháte literární pořady, anebo třeba i "jen" tu klasickou muziku, mělo by být ve vašem zájmu jednat. A to i teď, když se vracíte z předvánočních teambuildingů rovnou za soustruh resp. do kanclu.

Eicherik
Eicherik 18.02.2020 v 19:19

Johnson chce zrušit poplatky a omezit BBC. Žijte z předplatného, vzkázal

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/bbc-boris-johnson-poplatky-predplatne.A200217_181533_zahranicni_cern

Doporučuji i debatu pod článkem. Že by se začal rýsovat konec veřejnoprávních médií? :-)
Kéž by. ;-)

siena
siena 18.02.2020 v 19:36

Eicherik, o víkendu jste mi "vytkl", jak vkládám odkazy, které nejsou komplexní. Tak nějak v uvedeném článku není ani zmínka, že se proti tomuto záměru postavili, ostře postavili, i členové konzervativní strany. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/konec-koncesionarskych-poplatku-pro-bbc-plan-z-okoli-premier/r~4adfabee518511ea81060cc47ab5f122/

A rovnou přidám i zamyšlení pana Karla Hvížďaly Proč máme veřejnoprávní média.
http://blog.aktualne.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=35883

Já rozumím, že vám to samozřejmě nic neříká, ale možná si přečtou další...

Text příspěvku byl upraven 18.02.20 v 19:42

Eicherik
Eicherik 18.02.2020 v 19:44

siena: Nic jsem vám nevytkl, jen jsem na těch samých stránkách nalezl článek obsahující více informací. O článku na Aktuálně.cz jsem nevěděl. :-)

Eicherik
Eicherik 18.02.2020 v 19:51

Problém veřejnoprávních médií je ten, že v naší polarizované společnosti vysílají názory pouze jedné strany a to je špatně. :-)


siena
siena 18.02.2020 v 20:32

Eicheriku, vážně? Já jen, že kdykoliv ji otevřu, tak tam sedí a mluví ti, kteří opravdu nepatří k mé "straně". Vyváženost, s prominutím, není 5 min Franta, 5min Ota. Ale, když pro vás propagandou je i vysílání Z metropole, jak vždy neopomenete zmínit, tak vám těžko váš názor vyvrátím.
Ale, když už jsme u těch jednostranných názorů, neměla by být zmínka i v tom vašem článku? Já bych to od média čekala. Článek není komentářem, ale zprávou...Názorný příklad, že bychom si neměli dělat názor nad jedním článkem.

Text příspěvku byl upraven 23.02.20 v 10:10

Eicherik
Eicherik 18.02.2020 v 20:52

Vysílání z Metropole jako takové je velmi povedený pořad, ale jednotlivé zajímavé reportáže jsou prokládány propagandistickými vsuvkami.
Je vidět, že u zaměstnanců České televize je velmi oblíben bývalý prezident V. Havel. Na druhou stranu si nevybavuji, kdy naposled jsem v ČT slyšel o T. G. Masarykovi.

siena
siena 18.02.2020 v 20:55

Propagandistické vsuvky? Mohl byste dát příklad nějaké takové?
A že není zmínka o TGM? Jak v roce 2018, tak v roce 2019 bylo, a zákonitě, pořadů hodně. Možná by to chtělo kromě seriálů a detektivek např. sledovat čt24 a jeho pořady...jestli si mohu dovolit radit:)

Text příspěvku byl upraven 18.02.20 v 20:59

Eicherik
Eicherik 18.02.2020 v 22:01

siena: Nemám bloček, kam si zapisuji takovéto postřehy. Raději zůstanu u těch seriálů a detektivek. :-)

Clint
Clint 18.02.2020 v 22:02

Zná někdo nějaký způsob financování, který by zajistil větší nezávislost veřejnoprávní služby?
Jakmile to bude financovat někdo jiný, než všichni prostřednictvím poplatků, bude mít páku ovlivňovat fungování ve svůj prospěch.
Už teď se politici snaží o ovládnutí mediální rady, aby utišili kritiku. Zpravodajství Čt a Čr u nás, dle mého, patří mezi nejvyváženější a nejvíce objektivní. A také mezi nejvíce hlídané.

Eicherik
Eicherik 18.02.2020 v 22:18

Já jsem s prací ČT a ČR nespokojený. A nejsem jistě sám. Zákonodárci by s tím měli něco udělat. :-)

Text příspěvku byl upraven 18.02.20 v 22:42

kapr
kapr 19.02.2020 v 13:39

Moje TV a RO: (české)
ČT - Tam kde je tematicky veřejnoprávní bohužel selhává právě ve vyváženosti oné veřejnoprávnosti. Sleduji ČT24, ČT1, ČT2, ČTA, jen vyjimečně ČTS a ČTD.
Nejvýše hodnotím pořad Historie, dále dokumenty a filmy. Seriálům se programově vyhýbám.
Zajímá mne především vše kolem turistiky a pamětihodností.
Regionální televizní stanice - Tam kde přibližují svůj region dávám +, tam kde upadají do výkladní skříně politické reprezentace dávám -.
ČRo - podobně jako ČT. Situace je o malinko vyváženější. Sleduji Vltavu, Dvojku a Plus. Na žádné z nich prakticky nesleduji hudební vysílání.
-
Soukromé TV. Převážně sleduji Primy. Nadějný Barrandov upadl do stereotypu. Nova usiluje o přetažení diváků mimo dvb-t2, a je s tím velmi otravná. Občas má zajímavý film.
Soukromé Ro - sleduji internetové Rádio Povídka, občas ochutnám i Rádio Pohádka.
-
ČT ve své současné podobě je snad zralá až na zrušení. Veřejnoprávní média potřebujeme. Možná by pomohlo zřídit nové nezávisle financované stanice, a těm stávajícím poněkud přiškrtit kohoutek. Každý divák - posluchač by měl mít možnost určit rozpočtu které stanice, kterých stanic, bude jeho poplatek přičten.

siena
siena 19.02.2020 v 21:38

Eicherik, vzhledem k četnosti vašich poznámek o vysílané propagandě, bych čekala, že alespoň jeden nějaký příklad dáte, že by utkvěla v paměti i bez bločku. Ale, ne že by mne to zase tolik překvapilo, že se nic konkrétního nedozvíme.

Eicherik
Eicherik 20.02.2020 v 06:19

siena: Nebudu se do toho pouštět. :-)

siena
siena 20.02.2020 v 08:37

Ano, nebudete. Ale dále šířit, že je pořad protkaný propagandou, to budete, viďte?
Dneska ráno se ptali nějakého zástupce reklamních agentur, co říká na průzkumy, které říkají jak moc bychom chtěli zrušit reklamy, reklamy v komerčních televizích. Ne, že bych se vším s pánem souhlasila, ale měl zajímavý jeden postřeh. Jak, když se někdo začne ptát konkrétně co jim vadí, odpovědi se mnohdy nedočká, a že ho potom velmi baví hlasy, jak hlavně reklama na cigarety. Reklama, která snad už 20 let žádná není...a tak to je i s tímto tématem. Jako stálé poukazování jak je vysílání nevyvážené. Opět dokola sdílené, bez toho, jak si tu vyváženost kdo představuje...

Text příspěvku byl upraven 20.02.20 v 08:43

Eicherik
Eicherik 20.02.2020 v 19:10

siena: Nevím proč je na ČT reklama, když je financována koncesionářskými poplatky. Reklama by měla být povolena pouze komerčním televizím, protože ty z reklamy žijí. :-)

Eicherik
Eicherik 23.11.2021 v 18:46

Český rozhlas opět plánuje rušit stovky pracovních míst
(iDNES.cz)

Dobrá zpráva. :-)

Eicherik
Eicherik 16.12.2021 v 10:52

Vedení Českého rozhlasu chce vyšší poplatky, rozpočet na rok 2022 je napjatý
(iDNES.cz)

Obyčejné lidi trápí COVID a drahé energie a Český rozhlas chce další peníze? Je nutné, aby měl Český rozhlas 12 celoplošných a 14 regionálních stanic? To by opravdu nestačila jedna jediná?

Eicherik
Eicherik 16.12.2021 v 13:10

Obzinovou v čele zpráv ČRo odmítají politici i novináři, hrozí výpovědi
(iDNES.cz)

Tak snad dá konečně paní Obzinová zpravodajství v ČRo do pořádku. Už bylo na čase. :-)

Eicherik
Eicherik 16.12.2021 v 13:23

Mám geniální nápad. Ať se Český rozhlas rozdělí na dva České rozhlasy. V jednom bude šéfem zpravodajství Jan Pokorný a v druhém Jitka Obzinová. Každý plátce koncesionářských poplatků si v platebním příkaze sám vybere, které rádio chce finančně podporovat. :-)

pavlinda
pavlinda 17.12.2021 v 18:54

Eicheriku, dobré:-)))

Eicherik
Eicherik 17.12.2021 v 19:52

Zázrak se bohužel nekoná. Český rozhlas zůstává zatuchlým rybníčkem plným levicových liberálů.

Eicherik
Eicherik 22.06.2022 v 21:06

Šéf ČT Dvořák dostane roční bonus 2,4 milionu.
(iDNES.cz)

To znamená, že není důvod pro zvyšování koncesionářských poplatků. ;-)

Eicherik
Eicherik 14.08.2022 v 18:10

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT
(iDNES.cz)

Myslím si, že lidi zajímá jestli se budou sprchovat vlažnou vodou a nebo na kolik stupňů jim vytopí v zimě byt ústřední topení, ale určitě ne, jestli ČT natočí nějakou novou vánoční pohádku. :-)

Text příspěvku byl upraven 14.08.22 v 18:11



Vložit příspěvek