Tvůrčí psaní a vydávání aneb pisálkové mezi námi


Marluksa
Marluksa 02.08.2016 v 06:54

Píšu už několik let, ale mimo vydanou e-knihu (společně s třemi dalšími pisálky) zatím jen do šuplíku a na stránky různých literárních webů. Román, který jsem před rokem dopsala momentálně (podle rad redaktorky z nejmenovaného nakladatelství) upravuji, ale je to cesta šíleně zdlouhavá a náročná. (Původní verze měla 512 stran.) Každopádně smekám před každým "debutérem", který se ocitne na prodejních pultech, protože šance je vskutku malá a jde o štěstí. Ale zkusit se má všechno, páč náhoda je blbec.

martina.tim
martina.tim 02.08.2016 v 08:32

Stafbul: nezlobte se, ale s takovým přístupem nikdy nic neuděláte. Co by, kdyby atd atd. Ano investice je velká a přijde mi to jako hra do loterie. Ale nikdy nevíte. I když si ji někteří zkopírují, oskenují či přepíší, ale nakonce si tejně zvolí i tu papírovou podobu pokud se mu kniha bude opravdu líbit. Já například musím mít knihu fyzicky v ruce a nestačí mi jím jen v pc. Přemýšlela jste někdy třeba pro začátek vydání jen E-knihy?

stafbul
stafbul 02.08.2016 v 09:15

Ahoj, docela se mi líbí představa, že bych měla možnost si zde občas přečíst něco od autora, který nikdy nic nevydal, ale píše si do šuplíku. Je jedno zda to bude povídka, poezie, nebo fejeton, nebo cokoliv jiného. Třeba jsou mezi námi skrytí talentovaní autoři a my je odhalíme :)

fojtikjirik
fojtikjirik 23.09.2016 v 15:59

Zkoušeli jste někdy napsat knihu? Já se o to právě pokouším a doufám, že uspěju.

ivucha1
ivucha1 25.09.2016 v 23:07

....psaní je asi o potřebě vyjádřit se...kalkul a grafomanie do toho asi nepatří...

Extasy
Extasy 03.12.2016 v 18:35

Já píšu fan fiction...
Zkoušela jsem i slash na téma Harry Potter, ale z hlediska autorského to zkrátka není můj šálek kávy. Občas si pohrávám s myšlenkou, vydat některé své dílo, jelikož mnoho z nich je, co se týče příběhů, originální, jen se obávám otázky žánru.
Osobně bych uvítala na našem trhu větší výběr románů s queer tématikou, co si budeme povídat, v současné době je téměř nulový, a pokud už se něco objeví, jde o alternativní počin, kterým příliš neholduju. Z hlediska čtenářského jsem nenáročný "brakový" konzument a asi bych zaplakala radostí, kdyby se na našich pultech začaly objevovat i "červené" romány s touto tématikou. No, snad se toho jednou dočkám. Pak by to bylo i dobré znamení pro nás slash pisálky :)


stafbul
stafbul 05.12.2016 v 11:39

Ahoj, je tu někdo, kdo napsal a vydal vlastní knihu? Jak na to? Nechci obecné věci, co se vygooglí, ale spíš tak nějak osobní postřehy. Budu za to moc vděčná. Díky

bamba
bamba 08.12.2016 v 15:03

vydať knihu ne je problém - vlastným nákladom.Alebo si založiť vlastné vydavateľstvo.

Text příspěvku byl upraven 08.12.16 v 17:21

stafbul
stafbul 08.12.2016 v 15:06

Rozhodla jsem se, že budu psát blog. Ten bude pro veřejnost, tedy pro ty, koho to bude zajímat. Zbytek budu tvořit tzv. do šuplíku s tím, že to třeba jednou vydám....až nevydržím manželovo naléhání :)

olivandred
olivandred 06.01.2017 v 08:26

Dobrý den,
od malička píši, ať již knížky, básničky, písničky, spisky, tvorba technické literatury, tvorba not-teorie, společenské výpisky atd...prostě mě to baví a jen si říkám,co si něco jen tak vydat, nechat posoudit... ale nevyznám se v podobné brangi, nejsem vystudovaný, nemám žádné kontakty a podobné věci, nemá s komunikací této úrovně někdo nějkaé zkušenosti? Děkuji za debatu.

Gerty
Gerty 08.01.2017 v 19:58

olivandred - prostě si vygůgli kontakty na nakladatele a pošli jim ukázky tvorby. Asi bude trvat dlouho, než ti někdo odpoví, a většina oslovených ti asi neodpoví vůbec, ale asi jedině tak zjistíš, jetli by byl o tvé práce zájem.
Pokud chceš jít vlastní cestou, tak v první řadě potřebuješ čtenáře. Prý se nejlépe shánějí na facebooku. S tím zatím vlastní zkušenosti nemám, ale soudě dle přátel, kteří příznivce shánějí tímhle způsobem, to funguje. Další rady bych mohl přidat v případě vážného zájmu.

Ještě pár postřehů obecně k tomu, co obnáší napsat a vydat knihu. Psaní je v každém případě fajn zábava, a to především ve fázi, kdy autor píše do šuplíku a nemá žádné ambice. Pak předloží první dílo k přečtení svým blízkým, kteří nikdy nic nenapsali, a dozví se, jak je skvělý.
Pak text rozešle nakladatelům a zjistí, že možná tak skvělý není. Možná ale je alespoň dobrý, nebo třeba jen přijde ve správnou chvíli na správné místo, a nějaká kniha mu vyjde.
Pokud chce šlapat vlastní cestičkou, zabere to šíleně času, stojí to šíleně peněz a výsledek asi bude dost hubený. Autor je ale naproto svobodný a může si své knihy dělat podle sebe. Je to prostě otázka volby.
Ze systémového hlediska - mám na mysli zákony či byrokracii - je v současné době literární tvorba i vydávání knih naprosto svobodná a pohodová záležitost.

Janadvorackova
Janadvorackova 21.01.2017 v 14:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 29.03.2017 v 09:52

Vše je už napsáno, popsáno, nikde nic! A co tak zknižnit Ordinaci v růžové zahradě? Profesionální odsuzovači seriálu jsou jaksi mimo. Tak obsahově bohatý a pestrý příběh na pokračování ZE SOUČASNOSTI u nás neexistuje. Sem tam je to přitažené za vlasy, ale je tam množství poučných příběhů ze života, z lékařského prostředí atd. Jednoúčelové romány a detektivky jsou proti tomu NUDA. Jsem si jist že taková kniha by měla velký úspěch u čtenářů. Ale co autorská práva? Tam se pořád něco děje a je to z dneška a to já chci !!! Ne vykopávky mumií proložené střílečkami a různými pastmi. To mně pro život NIC nedává.

Text příspěvku byl upraven 29.03.17 v 09:53

jitvav
jitvav 29.03.2017 v 09:56

Souhlasím. V knižní podobě by to určitě působilo líp, než jako nekonečný seriál, mnohdy s příšernými hereckými výkony. Mám dojem, že když Ordinace začínala, tak pár dílů knižně i vyšlo.

Jakahol
siena
siena 29.03.2017 v 10:57

tester, kdybyste místo místního plácání stále o tom stejném, věnoval svůj čas prohlížení stránek o knihách, jednotlivých vydavatelství, zjistil byste, že knih, které by vám něco přinesly pro život je tolik, že je ani nestačíte všechny přečíst. A hlavně v těch, jak také stále omíláte, vykopávkách, je mnoho univerzálního i pro dnešní dobu. Mám v poslední době naopak pocit, že ať otevřu jakoukoliv knihu, jako kdyby autor popisoval dnešní svět...takže vaše skuhrání je zbytečné. Ovšem, ono nejde ani tak o ta témata, ale o tu diskuzi, viďte!

Text příspěvku byl upraven 29.03.17 v 13:00

kapr
kapr 29.03.2017 v 12:59

Manželka onu ordinaci zpočátku okrajově sledovala protože je z oboru, a tak jsem i já, nepřítel seriálů vůbec, byl nucen se v případě pobytu v kuchyni (jíst se prostě musí, a zpravidla především tehdy, kdy Vás přepadne hlad) chtě nechtě s tímto ... seznámit. Šílený časožrout, prázdné, o ničem. Lituji hlavně herce, kteří by místo toho mohli točit něco pořádného, s dlouhodobou platností. Okamžitě přepínám jinam. To snad raději i teleshoping nebo reklamy!

siena
siena 29.03.2017 v 13:04

kapr, však říkám, nejde o žádná témata, ale o tu diskuzi. Proto byl nadhozen právě tento seriál...Prostor, kde se bude zase část zdejších uživatelů rozepisovat, kdo jsou ti, co to náhodou sledují...A budu se opakovat, je to DK, která mne opravdu vyléčila z představ, že co čtenář, to intelektuální elita.

Text příspěvku byl upraven 29.03.17 v 13:08

tester
tester 29.03.2017 v 14:22

To Siena, adeptka na ředitelku zeměkoule a DK....to intelektuální elita...přesně tak, není na místě se vyšklebovat těm, kteří jsou podle Sieny atp. na nižší intelektuální úrovni. Může je to od čtení a pobytu na DK odradit. Všichni jsme přece z nějaké nižší úrovně vyrostli a do nějaké rosteme, ale ne do stejné kategorie, oblasti zájmů atd.
Ordinaci sleduji proto, že jsou tam zajímavé životní situace, zmínky o zajímavých zdravotních problémech atd. Prostě Ordinace je podle mne, mikrointelektuála O NĚČEM ZE ŽIVOTA. Že by se našla kniha o dnešním skutečném životě? Která to je?

Text příspěvku byl upraven 29.03.17 v 14:32

kapr
kapr 29.03.2017 v 14:47

2 tester: Chápu.
Sledování je pro Vás tréninkem, seznámením s životem a problémy současnosti.

Text příspěvku byl upraven 11.04.17 v 08:02

tester
tester 29.03.2017 v 15:07

To Kapr...OK !! Mladá i střední generace mně velmi zajímá! Ti tvoří svoji budoucnost. Velmi rád se pouštím do diskuze s lidmi, hlavně v dopravních prostředcích a hlavně s mladými a dozvídám se velmi zajímavé věci. Jak si mladí představují svou budoucnost, nedávno třeba jak budou žít v lese bez civilizačních výdobytků, to byla zábava. Komunikace je důležitý pro udržení duševního zdraví. A na choroby, které neznáme a máme jejich příznaky a neuvědomujeme si to, je Ordinace bezkonkurenční. A nejen pro seniory !!!!

tenax
tenax 29.03.2017 v 16:17

tester - mě by jedině zajímalo, kde se flákal Herodes, když ses narodil...

Jdi už konečně do háje s těmi rádobyfilosofickými výplody, když už není zřejmě schopen nebo ochoten zakročit admin. Vždyť už je o strach otevřít jakoukoli diskuzi, aby nenarazil na tebe.

bytost
bytost 29.03.2017 v 16:41

tenax-souhlas, mám chuť napsat: tester už tu trávu nehul...ale je to marný, je to marný, je to marný...:-)

tester
tester 29.03.2017 v 18:48

Dva ředitelé zeměkoule najednou? Který je ten pravý?

kapr
kapr 11.04.2017 v 08:05

Zpátky k pisálkům a grafomanům. V "Kdo jsem" je možné a vhodné uvést odkaz na vlastní stránky (i bezplatné), na nichž je zveřejněno vaše dílo.



Vložit příspěvek