Senioři na mušce? Sociologie stáří


tester
tester 17.04.2017 v 11:25

Sociologie stáří a seniorů.
http://www.databazeknih.cz/knihy/sociologie-stari-a-senioru-194059

Averze k seniorům je standard v dnešní společnosti. Autoři knihy doc. PhDr. Petr Sak, CSc. Mgr. Karolína Kolesárová se pokoušejí ve výše uvedené knize tuto problematiku popsat a zdá se že docela dobře. Kniha je na databází okomentovaná jen jedenkrát a také velice dobře. Mladá generace si vytváří názor na seniory z médií atp. Že by někoho napadlo si tuto knihu přečíst a porovnat si svoje znalosti o problematice seniorů prakticky nikoho nenapadá. A od toho ale knihy jsou. V tomto případě čtenáři raději čtou jak teče krev z lidí v objetí železné panny a podobné ukrutnosti. Mladí střílejí svoje názory na seniory od pasu, aniž by o tom něco věděli.

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 12:05

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2017 v 11:42

Mě starý lidi nevadí...
Ale je trapný to uvádět v tomto úměru. Mám ráda draky, přečtu si o dracích (ty asi jinde nepotkám). Ale stačí live chodit za dědou do ldn a těším se na svých patnáct minut slávy (až budu taky stará), že o tom ještě k tomu číst nemusím. Říkejme jí hnusný sobec nebo ta, která má jiný názor než tester. Černá ovce společnosti.

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 12:12

tester
tester 17.04.2017 v 13:59

Jako podstatné vidím toto ...Mezigenerační napětí vzniká také v důsledku rozporů mezi různými typy SOCIABILITY, jejichž subjekty jsou generace. Tam je hlavní kámen úrazu a vzájemného nepochopení. ...Senioři dnešní překotný pokrok ve společnosti změny nechápou a nedovedou se tomu přizpůsobit. Můžu to krásně porovnat a vyhodnotit. Mám výhodu že většinu nových věcí zvládám na úrovni potřebné pro dnešní život. Ale vidím, že senioři, kteří se o vývoj nezajímají jsou ke komunikaci a této době nepoužitelní. Mám dosti známých mladých přátel, kteří mně udržují částečně v obraze o dnešní době. Sám jsem dospěl postupně k názoru, že s některými seniory se o dnešním pokroku nedá vůbec mluvit a tak jsem pochopil, že na ně mají mladí dosti negativní názory. Jelikož vidím problém z obou stran , můžu mladým vysvětlovat proč k tomu dochází a je to tak, že to mladí moc nechápou. Vžít se do situace seniora mladí nedokáží. Já ovládám obě situace a proto do toho celkem dobře vidím. Můžu říct, že mne samotného nechápavost seniorů, v podstatě SOCIABILITA výrazně zaskočila. Jsem zvědav jestli dnešní generace bude s časem stačit pokroku.

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 14:01

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2017 v 14:20

Dnešní mladá generace tomu stačit nebude, až bude stará. A já to beru jako přirozeně opakovaný cyklus. Já to stále slyším od druhého dědy. Jak se ty mladý ke starým chovají neuctivě a že se jim to vrátí, až budou staří. Kdo není úplně blbej, ten to ví. Ale když jsem se zeptala svého taty, který jde příští rok do důchodu. Tomu byli starý lidi ukradený, když byl mladej. Takhle to má hodně lidí i v jiných ohledech. Až to přijde, tak to řešíme. Což ukazuje, že to nemůžeme házet jenom na současnou mladou generaci, ale pár skoků generacemi zpátky. Vždy je tam ten, komu to je jedno, komu není a kdo je neutrální. Až bude třeba postarat se o své rodiče (což v plánu mám), určitě si podobnou publikaci přečtu. Ve své momentální fázi života k tomu nemám důvod. Jako spousta jiných lidí. Ale kdo perly v písku vidět nechce, ten je tam nevidí. Ani když na ně šlápne.
Peace out!

tester
tester 17.04.2017 v 14:33

Ještě postřeh z knihy.......Současní senioři jsou poslední generací, v jejímž životě hrály významnou úlohu tištěné knihy a literatura.
Naopak současná mladá generace čte tištěné knihy minimálně. Věková skupina vysokoškolských studentů čte nejméně ze všech skupin populace a četbě věnuje pětkrát méně času než senioři......

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2017 v 14:38

A pak, že to musíme číst! Nemusíme! Prostě nám to převyprávěj!


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2017 v 18:26

Tsal: mě napadlo, že mu to konečně jednou dojde. Že plácá kraviny (což jde vidět na účasti a reakcích ve vlákně a i jeho ostatních). Nechtěla jsem na to reagovat, ale prostě jsem sama se sebou prohrála, protože jeho názory koně s klapkami na očích jsou mimo a urazilo mě jeho věčné paušalizování. Ale souhlasím. Pokud je tohle vzorek starší populace, tak se chlapec nemůže divit reakcím některých lidí na jeho kamarády.

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 18:27

Jakahol
Jakahol 17.04.2017 v 23:09

Mě tento předsudek docela rozčiluje. Podle mě se nedá říct, že dnešní mladá generace má něco proti seniorům. Naopak, většina mladých lidí, které znám, se jim snaží pomáhat a když už ne to, tak k nim mají aspoň úctu. Nevidím problém ve čtení knih, kde "teče krev z lidí", ale spíše v házení lidí do jednoho pytle (samozřejmě myšleno obrazně).

Text příspěvku byl upraven 17.04.17 v 23:16

bamba
bamba 18.04.2017 v 18:22

my v Bratislave sme celkom pokrokoví. Máme podchody a kto nezvládne xxx schodov, môže skúsiť prebehnúť štvorprúdovku. Prežijú len mladšie ročníky vo vynikajúcej kondícii.

tester
tester 19.04.2017 v 14:03

To Bamba...za 1 !!! To je názorný a snad i pochopitelný příklad špatné SOCIABILITY bratislavských seniorů. Jejich sklerotické mozky nejsou schopny zpracovat novou realitu a přizpůsobit se ji. Fyzická i duševní SOCIABILITA seniorů je na nule. Na co číst knížku? Stačí zajet do Bratislavy. Není tam na nějakém přechodu kamera s blízkou pohřební službou.?

Raksa.A
Raksa.A 19.04.2017 v 14:06

tester, kolik že ti je???

woodward
woodward 19.04.2017 v 17:25

názorové rozdíly a občasné konflikty mladí versus staří jsou staré jako svět. dnešní doba není výjimečná tím, že by nějak zvlášť upozaďovala seniory, ale tím, že likviduje přirozené mezilidské a zejména rodinné vztahy. a na to samozřejmě senioři doplácejí - ale ne jenom oni.

Marika Vanova
Marika Vanova 19.04.2017 v 20:29

Woodward: souhlas, nejvíc na to dojíždí děti.

Přijde mi, že je teď moderní říkat, jak jsou na tom senioři blbě. Pracuji s nimi, vím, že když je člověk nechá, tak jsou z nich taky občas pěkní manipulátoři.

woodward
woodward 19.04.2017 v 20:38

člověk se jim těžko může divit. oni na tom fakt jsou spíš blbě. ale jak říkám, nejsou sami.

bamba
bamba 19.04.2017 v 21:25

na zamyslenie to je. Po 89 som mala okolo seba spústu sexshopov a obchodov s elektronikou. Po čase oboje zakapalo a v mojom okolí sú jedny biedne zásobené potraviny, dvojo lekární a TRI pohrebné služby. Radosť umrieť.
Ešte k tým bratislavským podchodom - na niektorých sú namontované pohyblivé schody, ale ani jedny nefungujú. Teda na rozdiel od pohrebných služieb.

woodward
woodward 19.04.2017 v 23:32

jednou se s tou myšlenkou dožiješ stáří. to budeš koukat!

tester
tester 20.04.2017 v 03:49

Že bych byl už měl také osobní potíže se sociabilitou ? To by mně tak ještě scházelo. Koeficient sociability asi s věkem klesá. Udržet si jasnou a veselou mysl pomáhá seniorům komunikace s mladšími lidmi. Zde je to naprosto evidentní, že mně to pomáhá k prožívání veselého a důstojného stáří. Neutíkejte z DK a stále čtěte komunikujte o knihách atd. Doporučuji.
V úvodu zmíněná kniha byla pro mne osobně velmi užitečná.

Text příspěvku byl upraven 20.04.17 v 03:50

denib
denib 20.04.2017 v 08:31

tsal: Myslím, že ve rčení "jak si kdo ustele, tak si lehne" je hodně pravdy a u řady lidí to, co píšeš platí. Ale rozhodně ne u všech. A co lidé, kteří jsou osamělí ne zcela svojí vinou? Co když o blízké přijdou nějakým neštěstím nebo nemocí? Co když už v mládí mají problémy, které jim v budování pevných vztahů nebo i rodiny prostě brání? Co když se jim třeba vůbec nepoštěstilo rodinu mít? Ti všichni se mají hodit přes palubu? Všechny tyto lidi odepisuješ jako sobce ...

bytost
bytost 20.04.2017 v 08:42

denib: nemyslím, že by tsal měla ve všem pravdu, ale kus velké pravdy v jejím příspěvku je. Tester, který dříve uváděl věk 80 let a já myslím, že mu je cca 50. Žije osaměle, dělá si tu z lidí blázny a má stále potřebu konfrontace ,,mladých a starých,, je k politování. Jak říká klasik OSHO.
Volně cituji: ,,Když nevěnuješ čas k zušlechtění své duše a zmoudření. Jsi-li mladý blázen, zestárneš a jsi jen starý blázen!,,

denib
denib 20.04.2017 v 08:45

bytost: Já nemluvím o Testerovi. Ten je samozřejmě případ sám pro sebe ... Ale vadí mi ta generalizace. Spousta seniorů se opravdu ocitne v těžké situaci a nemůžou za to. Vždyť jaké vztahy si kromě rodiny lidé budují? Obvykle se svými vrstevníky. Pak se snadno stane, že zůstanete sami.

siena
siena 20.04.2017 v 08:55

O tom, "kdo" je tester myslím nemá mnoho smyslu uvažovat, natož odhadovat věk. Myslím, že tu vystupuje pod vice jmény...
Ale, když už se tu začalo diskutovat. Tentokrát budu zase souhlasit já s Vámi denib. Ačkoliv se tu někteří uživatelé vyjadřují ke generalizaci a ohrazují se proti ní, sami se jí dopouštějí. A ač je nám to přirozené, nesoudila bych ty druhé příliš příkře...

Text příspěvku byl upraven 20.04.17 v 08:58

tester
tester 20.04.2017 v 10:32

Senioři musí být komunikativní. Když sedí sami doma zavření tak je to na zbláznění. A když si zde komunikuji tak se to někomu nezdá. Ale pořád jde o obsah knihy. Letos mně bude 81 let. FAKT. Je zde někdo starší? Nebo si chce někdo zaskypovat?

Lector
Lector 20.04.2017 v 11:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 20.04.2017 v 16:38

A kde mám nějaký atak?

Kolobajda
Kolobajda 21.04.2017 v 10:23

Je mi 68 let. Takže starý jsem - mezi seniory patřím. Ale cítím se tak na padesát (tedy psychicky, ne fyzicky!). Pamatuji hodně, sklerózu nemám. Ovšem netroufám si sám sebe ohodnotit, zda jsem ten osvícenec, který zde může mentorovat. Nečetl jsem všechny příspěvky, na to nemám tolik času, ani síly. Ale ztotožňuji se s vyjádřením testera ke knize "Sociologie stáří a seniorů", i když se musím přiznat, že bych si tu knihu nekoupil - ani náhodou. Generační problém vždy byl, je a bude. I když připouštím, že za mých mladých let oslovení "vole" bylo pejorativní, stejně jako pokuřování třináctiletých děvčat, nebo držení se za ručičky osob očividně stejného pohlaví na veřejnosti. Naše mládež není dostatečně informovaná o tom, co se dělo a co jsme prožívali v roce 1968, a pak v období "normalizace". A určitě by mladíkům prospělo aspoň půl roku Základní vojenské služby. Prostě slušnost se nám někde vytratila. A to už vůbec nemluvím o úctě.

Text příspěvku byl upraven 21.04.17 v 10:25



Vložit příspěvek