Osobní život panovníků


Kachorra
Kachorra 25.11.2015 v 18:50

Napadá mě, že na to určitě nebudu sama s podobnými zájmy, a proto se chci zeptat, jestli tu někdo má také v oblibě "hrabaní se" v osobních životech českých i světových panovníků v historii. Já mám třeba ráda zjišťování jejich manželského života, děti apod. Ale kolikrát nepohrdnu ani jinými okolnostmi, nemusí to být nutně zcela skandální záležitost. Máte tedy nějakou obzvláště oblíbenou historickou postavu (panovníka, šlechtice, spisovatele atd.) kterou máte v malíku nebo se o ni hlouběji zajímáte?

Erilenne
Erilenne 25.11.2015 v 23:58

Mám pocit, že každý, kdo se více zajímá o dění kolem sebe, musí nutně narazit na osobnost, jež získá jeho pozornost a zvýšený zájem o další aspekty života dané persóny :)
Mně osobně zajímají především osobní příběhy lidí, jejichž činy měli zásadní dopad na utváření našich národních dějin, ať již negativní /Hitler, Heydrich, K.H.Frank.../, či pozitivní, nebo mně z nějakých důvodů sympatických /Josef II., E. Hácha, Franz Kafka, R.Mladić.../
Takže jsem si jistá, že na to určitě sama nebudeš :)

Text příspěvku byl upraven 26.11.15 v 00:10

Alienor
Alienor 26.11.2015 v 15:51

Za mňa je to Richard III. Najprv som videla shakespearovskú verziu s Laurencom Olivierom, bol úžasný, ale mňa začal zaujímať viac skutočný Richard.

Trissi
Trissi 26.11.2015 v 16:15

Myslím, že tento zájem má mnoho lidí, koho by nebavilo "hrabat se" v osobním života své oblíbené historické postavy? :)
Mě třeba zajímá soukromý život žen panovníků a slavných osobností. Ve škole se o tom příliš nedozvíme a přitom jsou to někdy velice zajímavé a pohnuté osudy. Pamatuji si, kdy nám v hodinách dějepisu na gymplu profesor řekl, že to byly hlavně uznané milenky francouzských králů které držely otěže diplomacie. Když si nyní pročítám životopisy různých slavných žen, nedělo se tak jen ve Francii.

Text příspěvku byl upraven 26.11.15 v 16:37

tenax
tenax 26.11.2015 v 16:21

Doporučuji projít si diskuzi http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/klub-ctenaru-historickych-romanu-1037/str-1 Tam se najde hodně tipů na toto téma, včetně osobních názorů mnoha uživatelů na jednotlivé knihy.

kenedu
kenedu 26.11.2015 v 16:34

Zajímavé je pročísti si život Napoleona a těch knih je mnoho.
http://www.databazeknih.cz/knihy/napoleon-a-zeny-32493

Text příspěvku byl upraven 26.11.15 v 16:36


Kachorra
Kachorra 26.11.2015 v 17:12

Tak zrovna Napoleona jsem moc nezkoumala, ale je to zajímavý typ. Snad se k tomu časem nějak dohrabu. Co se týče toho Richarda III., tak to je opravdu velmi zajímavá osoba. O toho jsem se taky dost zajímala. Nejhorší je, že už se jen těžko zjistí, jak to ve skutečnostmi bylo s těmi dětmi v Toweru. To je opravdu škoda.

Alienor
Alienor 26.11.2015 v 20:39

Tiež ma to štve, rada by som vedela naisto, čo sa s princami stalo. Ale som presvedčená richardiánka, takže si myslím, že zavadzali niekomu inému ako Richardovi.

Richie1
Richie1 29.11.2015 v 14:53

Alienor: přesvědčená richardiánka? Velmi správně! :-))

Kachorra, k Richardu III. ti doporučuji přečíst stejnojmennou knihu od Jiřího Kovaříka. Alienor ji už také četla a stejně jako já ji ohodnotila plným počtem hvězd.
http://www.databazeknih.cz/knihy/richard-iii-13119

Jinak k tvému úvodnímu dotazu: asi mou nejoblíbenější postavou světové historie je Gaius Julius Caesar. Tato osobnost mě fascinuje od dětství - kupuji veškerou literaturu, která se k němu vztahuje. Myslím, že Caesar předběhl svou dobu o stovky let a kdoví, kdyby násilná smrt neukončila jeho život, jak by se dějiny římské říše a celé Evropy ještě pozměnily.

Text příspěvku byl upraven 29.11.15 v 14:58

Kachorra
Kachorra 29.11.2015 v 18:40

Dík za typ, Richard III je zajímavá osobnost, ale také nelze opominout záslužnou činnost našich národních buditelů. Často si říkám, že toho pro nás tolik udělali, a přesto si někdy myslím, že si toho někteří ani nijak neváží. Ba naopak si říkají, jak by to bylo lehké, kdybychom tady blekotaly německy...
Jinak když je řeč o předběhnutí doby, tak u nás by to mohl být například Jiří z Poděbrad. Ten to taky myslel dobře, ale nijak tu myšlenku nedokázal prosadit.

Text příspěvku byl upraven 29.11.15 v 18:41



Vložit příspěvek