Nobelova cena a jiná ocenění


Viki9
Viki9 10.09.2014 v 17:20

... souhlasím, že asi tím úplně nejlepším indikátorem pro to, co považujeme za "kvalitní", je najít si tu na databázi pár lidí naladěných na stejnou vlnu a podle jejich doporučení se pak řídit ... medaile nemedaile ...

Dell
Dell 15.10.2014 v 11:35

Letošního laureáta opět neznám vůbec.
Udělala jsem si součet a vyšlo mi 26. Plus tedy aspoň od šesti dalších jsem četla nějakou povídku nebo pár básní, ale ne celou knihu.
O naprosté většině z toho bych řekla, že nelituji, mnohé z těchto knih řadím k velmi dobrým.
Míjím se třeba s Coetzeem. Pocit z jeho díla - precizně napsané, to jo, ale jaksi poloprázdné. Jinak reakce na něj jsou pozitivní, takže v tom bude buď moje zabedněnost, nebo prostě jiná hladina.
A asi ještě u tří dalších vím, že jsem je četla, ale nezůstalo z toho skoro nic, jednu knihu marně lovím v paměti vůbec.
Naopak se přidávám k doporučení HTO, Asturiasovi Kukuřiční lidé jsou pro mě jednou z nejkrásnějších knih.

Aiwa
Aiwa 05.11.2014 v 19:18

Goncourtova cena pro rok 2014 udělena spisovatelce jménem Lydie Salvayre za knihu Pas pleurer
Prix Goncourt je nejvýznamnější francouzská literární cena. Vznikla na základě závěti Edmonda de Goncourta, v níž ustanovil zřízení desetičlenné akademie, která od roku 1903 každoročně vybírá nejvýznamnější román francouzské literatury. Cena je vyhlašována v pařížské restauraci Drouant po skončení oběda členů akademie, kteří zde doživotně vlastní příbor. Každý literát dostává cenu maximálně jednou za život. Jedinou výjimkou je autor Romain Gery, který ocenění obdržel za knihu Les racines du ciel (tj. Kořeny nebe, v češtině nevyšlo, zfilmováno jako Roots of Heaven r. 1958) a podruhé pod pseudonymem Émile Ajar za La vie devant soi (Život před sebou) (zdroj wikipedia).

Text příspěvku byl upraven 05.11.14 v 19:30

Aiwa
Aiwa 05.11.2014 v 19:19

Některá do češtiny nebo slovenštiny přeložená vítězná díla:
1916 Henri Barbusse: Oheň
1919 Marcel Proust: Ve stínu kvetoucích dívek
1933 André Malraux: Lidský úděl
1954 Simone de Beauvoirová: Mandaríni
1978 Patrick Modiano: Ulice temných krámků
1984 Marguerite Duras: Milenec
1997 Patrick Rambaud: Bitva
2006 Jonathan Littell: Laskavé bohyně
2007 Gilles Leroy: Alabama song
2008 Atík Rahímí: Kameň trpezlivosti
2009 Marie NDiaye: Tři mocné ženy
2010 Michel Houellebecq: Mapa a území
2011 Alexis Jenni: Francouzské umění válečné
2013 Pierre Lemaitre: Na shledanou tam nahoře

Aiwa
Aiwa 06.11.2014 v 21:04

Doplním, že existuje ještě Prix Goncourt des Lycéens – vzniklo 1988, členové Akademie Goncourt vyberou díla, která dostane k přečtení zhruba 2000 studentů francouzských lyceí (vybírá se 50 tříd), kteří poté diskutují a zvolí vítěze. Na četbu mají 2 měsíce (letos jim bylo vybráno 15 knih; jak to probíhá v praxi, nevím) a mají k dispozici pomoc učitele. Deklarovaný cíl: podnítit mladé lidi k četbě. Letos se bude rozhodovat dne 18. listopadu. Toliko anglická a francouzská Wikipedia, jejichž údaje se v mnohém liší (přičemž v anglické verzi je paradoxně více informací) + stránky Ministerstva školství (http://www.education.gouv.fr/cid53225/le-prix-goncourt-des-lyceens.html). Pozn.: mé znalosti francouzštiny lze označit za horší než chabé, kdyby někdo objevil chybu, sem s ní.

Laureáti přeložení do češtiny:
1988 Erik Orsenna: Koloniální výstava (získalo i klasickou Prix Goncourt)
1994 Claude Pujade-Renaud: Macecha
1995 Andreï Makine: Francouzský testament (získalo i klasickou Prix Goncourt)
2000 Ahmadou Kourouma: Alláh není povinen
2001 Shan Sa: Hráčka Go
2007 Philippe Claudel: Brodeckova zpráva
2008 Catherine Cusset: Skvělá budoucnost
2009 Jean-Michel Guenassia: Klub nenapravitelných optimistů
2012 Joël Dicker: Pravda o případu Harryho Queberta

Pejsánek

HTO
HTO 26.06.2015 v 21:48

Předloni odtajněné materiály Švédské akademie k Steinbeckovi: http://www.theguardian.com/books/2013/jan/03/swedish-academy-controversy-steinbeck-nobel Dost zajímavé čtení.

Dell
Dell 15.10.2015 v 14:24

Aspoň na chvíli bych ráda oživila tuto diskuzi.
Co říkáte na letošní laureátku?

siena
siena 15.10.2015 v 15:26

Nečetla jsem ještě žádnou knihu, ale velmi pozorně si pročetla článek paní Markéty Kittlové na iLiteratura. Souhlasím, že by NC měla být i oceněním společenského dosahu, autorovy odvahy a morálky. Především v dnešní době...

Text příspěvku byl upraven 15.10.15 v 15:31



Vložit příspěvek