Lov v antikvariátu

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 03.11.2016 v 19:10

Jak to tak čtu, tak zjišťuji, že pokud za dob mého mládí bylo dobré mít známého řezníka, teď - antikváře. Nevím o žádné jiné "komoditě", která by se v současnosti tak nesnadno sháněla, než jsou vyhledávané a nedostatkové knižní tituly. Dokonce někteří lidé jsou ochotni platit i nadsazené ceny za vytoužené tituly. Vlastně mě to těší - je to známka, že kniha má ještě pořád hodnotu.

Text příspěvku byl upraven 03.11.16 v 19:16

Paulett199
Paulett199 03.11.2016 v 19:13

Je to zvláštní-žijeme v konzumní společnosti,všeho je nadbytek,jen dobrá kniha se shání poměrně těžce :-)

Pirnitz
Pirnitz 04.11.2016 v 09:50

Nevýhoda zmíněného vyhledávače je to, že dobrodružství spočívající v hrabání se v kamenném antikvariátě s nadějí, že tam naleznu nějaký poklad za nízkou cenu, je v podstatě minulostí. Dřív musel antikvář něco znát, naceňoval dle svých znalostí, dnes naceňují dle toho vyhledávače (viděl jsem na vlastní oči). To způsobuje, že určitý titul stojí všude plus mínus stejně. Výhody internetu nezpochybňuji, jen toto mi trochu chybí. Jít do antikvariátu bylo jako jít do lesa na houby nebo s detektorem na pole. Člověk se těšil, co najde.

jitvav
jitvav 04.11.2016 v 10:09

Ano, je pravda, že ceny knih jsou často velmi rozdílné. Někdy nabízí stejnou knihu více obchodů, tak v tom případě řeším vždycky cenu knihy v kombinaci s případným poštovným, případně možnost knihu převzít osobně. Některé těžko sehnatelné tituly se i tady objevují jen velmi vzácně a když už, tak silně předražené. Dost často je nabízí zde na DK již zmiňovaný Antikvariát11. To potom musí člověk zvážit, zda tu knihu chce mít i za někdy dost vysokou cenu.

Pirnitz
Pirnitz 04.11.2016 v 11:21

Univerzálně to určitě neplatí, vycházel jsem ze svých zkušeností. Ona ta tendence ke srovnání cen je i ze strany zákazníka. Dnes při možnosti rychlého srovnání cen nikdo předraženou nebo výrazně dražší knihu nekoupí, prodávající nakonec cenu musí snížit na úroveň ostatních. Ale pořád tu jsou různé burzy (ne na netu, ale venku) a bleší trhy, kde to objevování, jak jsem o něm psal, jde stále zažít.

Daydreamer
Daydreamer 04.11.2016 v 13:28

Web "muj antikvariát", navštěvuji pravidelně už řadu let a dnes si nedovedu dost dobře představit jinou, výhodnější možnost, jak hledaný titul sehnat. Ano, pamatuji si doby, kdy osobní návštěvy antikvariátů a prohrabování se v knihách patřily k mým oblíbeným činnostem( v antikvariátu v ul. 28. října u nás v Praze jsem dokonce věděl, kdy se odpoledne "distribuují" nové přírůstky :-) ), ale dnešní možnost vyhledávat knihy v antikvariátech přes net, mi naprosto vyhovuje. Samozřejmě vždy s osobním odběrem. Ale párkrát jsem objednával i z mimopražských antikvariátů, protože jsem ten konkrétní titul v Praze prostě nesehnal - a to nejsem žádný netrpělivec. Z mé zkušenosti bych řekl, že se dá sehnat opravdu téměř vše. Je to jen otázka času a pak také ceny - a tady si klidně počkám raději déle, než abych platil horentní, nesmyslné sumy. Ale jsou lidé, kteří je zaplatí bez mrknutí oka, což vím, protože nabídky knih trvale sleduji a velmi žádané knihy s cenami takřka absurdními se prostě prodají také. Ale to je samozřejmě věc každého kupujícího.

Text příspěvku byl upraven 04.11.16 v 13:28


Richie1
Richie1 04.11.2016 v 21:29

Předražené knihy zpravidla nekupuji. To si radši počkám. A někdy se čekání vyplatí.
Např. několik let jsem hlídal antikvariáty a chtěl sehnat Mein Kampf v češtině. Jenže to jedno vydání z roku 2000 se prodávalo za cenu okolo 2.000 Kč. To se mi zdálo příliš. A ejhle - letos ho Naše vojsko nově vydalo za cca 400 Kč.
Věřím, že i Kulhánek se jednou vydá znovu. Já ho naštěstí kupoval, když vycházel jako ještě málo známý autor.

reader.007
reader.007 07.11.2016 v 17:31

Mě ve výloze knihy před pár dny překvapila donedávna silně poptávaná (tedy alespoň mezi sběrateli) záležitost: rozkladací leporela s ilustracemi V. Kubašty. Zahlédla jsem je tam na poslední chvíli, tak jsem si bohužel ani nestačila ověřit, zda jde o reedici původních vícestránkových vydání nebo tu "očesanou" verzi kterou pustili do oběhu na začátku 90. let. O ceně nemluvě. I když vzhledem k tomu že nemají původní vzhled obálek s pohyblivými motivy (zřejmě zase pod mantrou "to by bylo na výrobu moc nákladné") si nedělám iluze...

Text příspěvku byl upraven 09.11.16 v 20:48

Eicherik
Eicherik 16.11.2016 v 19:44

Dnes se mi podařilo dosbírat dvaceti dílnou sérii o bratru Cadfaelovi. Všech dvacet dílů se mi podařilo ulovit za zhruba 50 dní.

Alienor
Alienor 16.11.2016 v 20:19

Gratulujem. Ja som skompletovala české vydania sestry Fidelmy, tiež asi za dva mesiace.

Eicherik
Eicherik 16.11.2016 v 21:40

Alienor: a ty to máš v tištěné podobě a kompletní?

Alienor
Alienor 16.11.2016 v 21:45

No, 5 dielov mám ako e knihy, ale ešte sú zohnateľné, tak veľmi rozmýšľam, že to dokúpim.

Eicherik
Eicherik 16.11.2016 v 21:51

Já mám zatím 3 díly a taky přemýšlím, jestli přikoupím další. :-)

Alienor
Alienor 16.11.2016 v 22:13

Pribudlo mi 15 kníh a nad ďalšími piatimi uvažujem, Ja to už fakt nemám kam dávať! Preto tak dumám, či dokúpim aj tie, ktoré mám ako elektronické. Cadfaelovské knihy sú tuším o niečo užšie, nezaberajú toľko miesta, ale to by ma už manžel vyhodil na mráz aj s nimi.

Naias
Naias 17.11.2016 v 07:10

Počkaj, až sa oteplí, potom ťa nevyhodí na mráz.

Eicherik
Eicherik 17.11.2016 v 08:18

Alienor: jsou užší. Celá série 20 knih měří na šířku 37,5 cm. Ještě existuje "nultý" díl, ale nevím, jestli si ho koupím.

Naias
Naias 17.11.2016 v 09:57

Vidíš, Alienor, necelých 40 cm! To sa ti určite vojde, kúp si to.

Alienor
Alienor 17.11.2016 v 10:22

No, ak mi budeš robiť sponzorku, tak sa na to dám.

Naias
Naias 17.11.2016 v 10:44

Smola, to sa nedá odpísať z daní.

Alienor
Alienor 17.11.2016 v 11:01

Tak ja si zaplním knižnicu a ani mi nikto nezaplatí bolestné? To určite!

newtory
newtory 17.11.2016 v 23:34

Zaplniť si knižnicu to nie je za bolestné.
Zaplniť si knižnicu to je samo o sebe bolestné.

Text příspěvku byl upraven 18.11.16 v 00:07

Eicherik
Eicherik 27.11.2016 v 14:43

Jakou nejvyšší částku, jste v poslední době zaplatili za knihu, kterou jste sháněli? Já zaplatil 666,- Kč (podle ceny je jasné, který antikvariát to byl) za knihu Splátka růží. Jako nová stála původně asi 140,- Kč. :-)

Daydreamer
Daydreamer 27.11.2016 v 15:06

Eicherik : Nooo, to jste zaplatil opravdu hodně. A je naprosto jasné, u koho jste koupil. Jeho "cenotvorba" je celkem notoricky známá. Ale nechtěl bych mu jen křivdit. Už řadu knih jsem právě u něho nakoupil nejlevněji. Jinak já jsem dal 800 Kč za třetí díl vynikající Čvančarovy práce : Někomu život, někomu smrt 1943-1945(nicméně ta cena je velmi přijatelná).

Eicherik
Eicherik 27.11.2016 v 15:21

Daydreamer: Já u něj taky nakoupil hodně knih za mnohem příznivější cenu a jelikož jsem s ním velmi spokojen, rád mu ty peníze dám. Beru to i jako takovou podporu jeho specifického podnikání a i to vyjadřuje míru jakéhosi zápalu. :-)
Ten váš úlovek za to jistě stál - ta kniha nebude asi snadno sehnatelná.

Alienor
Alienor 27.11.2016 v 15:26

Ja som dala 30 eur za Homérovu Odysseiu, vydanú Slovenským spisovateľom v roku 1966, v preklade Miloslava Okála a s ilustráciami Vincenta Hložníka.



Vložit příspěvek