Knihobudka


Koka
Koka 17.04.2019 v 19:32

ano, ano - knihubudky propagujte, noste do nich čtivo, ale neopovažujte se z nich něco brát, nebo bude zle !

Text příspěvku byl upraven 17.04.19 v 19:38

tsal
tsal 18.04.2019 v 05:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JosefKomensky
JosefKomensky 26.05.2019 v 10:55

Tolojzo diiky za tu mapu knihobudek. Jaa co sem byl naposledy v Cechaach tak sem nechal jednu knizku v autobuse (student agency ) druhou potom v MC na Florenci majii tam takovyy uuzasnyy drevenyy sprusle uuplne dokonalyy pro knihovnicku, jestli tam ale budou tolerovat knihy ??? Bylo by to uuzasnyy, kdyby podniky jako je MC napriiklad umoznily miit tyhlencty osirelee knihy zlikvidovalo by to trochu problem bezdomovcuu a knihaam by to urcite taky prospelo co mysliite ???

JosefKomensky
JosefKomensky 26.05.2019 v 10:58

Jinak chci jeste pochvaalit Mesto trebiic, to je mesto knihy, v pomalu kazde hospode, je policka se starymi knihamy, v lekarne a v nemocnici jsou knihovnicky, je tam nekolik knihobudek a pak je tam kousek od baziliky obrovska prosklena oboustrana skrin a je plna :-). Taky na nadrazi je knihovnicka. Nevym jak to je tam s bezdomovci ale ja se napakoval

JosefKomensky
JosefKomensky 26.05.2019 v 11:01

Jaa bych se antikvaritaatuu nebaal, ty vetsinou s 95% toho co je v knihobudkaach nechtejii miit casto nic spolecneeho - to bude asi vetsii probleem ti co ty knihy daavajii do sberu, nebo treba sbiirajii na podpal - ikdyz si to osobne dost dobre nedokaazu predstavit

JáJejí
JáJejí 26.05.2019 v 11:24

Potvrzuju z vlastní zkušenosti, že třebíčská hradní knihobudka je skutečně technicky absolutní luxus. Ptaly jsme se, jak si něco takového mohlo město dovolit a dozvěděly jsme se to, co by mnozí tady skutečně nechtěli číst!
:-)
Rozpor mezi knihobudkami a antikvariáty nijak nevnímám, podle mých zkušeností ti, kdo knihobudky mají pod palcem, tam skutečně dávají produkci 60-80 let, kdy knihy vycházely v dnes nedosažitelných nákladech, a proto o ně antikváři zájem skutečně nemají.

To pravé vzrůšo ovšem nastává, když do knihobudky dá možná své, možná zděděné přebytky jednotlivec. Opakovaně se mi stává, že narazím na skutečné unikáty. Třeba právě v té Třebíči, odkud mám pár katalogů polooficiálních výstav z přelomu 60. a 70. let.

Někdo skáče bungee-jumping, mně úplně stačí knihobudky v cizích městech!
:-)

Text příspěvku byl upraven 26.05.19 v 11:28


Eicherik
Eicherik 26.05.2019 v 11:51

Knihobudky přinášejí vzrušení, nabízejí občas poklady a umožňují jednotlivci, aby se zbavil nadbytečných knih. Knihobudky jsou nejlepší vynález za posledních dvacet let. :-)

encyklopedie
encyklopedie 26.05.2019 v 12:08

....u nás je díky bezdákům knihbudka na dvě věci - na h...o a na nic
Jakmile se objeví nějaké vložené knihy, za chvíli jsou ve sběru .....nejde to naprosto hlídat ....supi krouží pořád okolo.....já už tam nic nedávám, dávám to do knihovny, kde si to rozeberou opravdoví čtenáři ....navíc neměl jsem, nemám a nikdy nebudu mít knižní šunt... vždycky jenom dobré, čtivé knihy.... od roku 1997, kdy jsem dal po velkých povodních do nových "domovů" vyplavených lidí, kteří přišli o baráky 1700 knih....za těch dalších více jak 20 let jsem "rozdal" dalších minimálně 1000 knih .....a pořád je na "rozdávání"

Dudu
Dudu 26.05.2019 v 13:17

Encyklopedie, u nás je to stejné. Obzvlášť teď v době táboráků je o knihy eminentní zájem. Co mě tedy nedávno překvapilo, byla knihobudka, kterou jsem objevil cestou na kole v jedné příhraniční osadě tady u nás na severu. Byla narvaná čtivem, že mi to nedalo a strávil v ní pěknou hodinku. Snad přežije ňákou tu topnou sezónu, když je tak dobře z ruky...

JosefKomensky
JosefKomensky 26.05.2019 v 14:47

Obcas je to fakt smutny - :-( Inu jiny kraj jiny mrav

JosefKomensky
JosefKomensky 26.05.2019 v 14:57

Jinak k Trebici a te luxusni prosklene knihovne maam jeste jednu historku. Jel sem na navstevu ke znamym " Je to sme nevedeli ze ses chystal prijet my sme zrovna pred tydnem zlikvidovali knihovnu nandali sme to vsechno do ty skriine u baziliky. Zadna charita uz knizky nebere" Takze predpokladam ze cast z toho meho soucasneeho knizniho " pokladu " bude asi I mala caast tee jejich knihovny a jaa sem 100% presvedcen o tom ze to budou I ony katalogy z vyystav :-) Oni se zmynovali ze tam nacpali straslivou spoustu I umeleckych knih

TerkaLangoš199
TerkaLangoš199 26.05.2019 v 15:37

Třeba v Klecanech (město poblíž Prahy) jsou knihobudky myslím 4. Nejvíc podle mě funguje jedna umístěná na autobusové zastávce. Na knihy neprší, většinou je tam beletrie, sem tam časopis a učebnice. Už spoustukrát jsem jela s batohem plným knih do školy, jelikož někdo odložil Kinga, nebo jiné skvosty. Když tam vidím totálně rozpadlé knihy, chodím je vyhodit, jelikož to nikdo nebude schopný číst a akorát to tam zabírá místo. Myslím, že tam fungují opravdu dobře, párkrát knihy zmizely po větším množství, možná je někdo dal do sběru, možná je prostě někdo všechny chtěl číst (?).

Text příspěvku byl upraven 26.05.19 v 15:40

JosefKomensky
JosefKomensky 26.05.2019 v 16:22

To je prave ono my casto neviime proc mizii jsou tam pak tam nejsou pribudou dalsii - odbudou - pribudou dalsii - vemes si neco vraatiis nazpet -vecnyy to kolobeh zivota spravna knihobudka - nebo knihovna by mela byyt podobnaa rece neustaly proud ...odsun a priisun. Polorzpadlaa knihobudka s plnaa spuchrelyych do sebe sluncem specenyych polorozpadlyych knih…. To asi taky nebude zrovna priijemnaa predstava co

JáJejí
JáJejí 26.05.2019 v 19:50

Zmínil se před pár měsící Petr Fiala, leader Mňágy a žďorpu, že nedokáže z knihobudky odejít, dokud nesrovná knihy na policích.
Já se musím napomínat, abych to s tím řazením podle žánrů resp. MDT až tak nepřeháněla.
Holt jednou knihovnice, vždy posedlost!
:-)

A ty androšské černobílé katalogy z výstav jsme objevili na konci července 2015, cestou na Folkovky v Náměšti.

Text příspěvku byl upraven 29.02.20 v 09:57

crazyslunicko
crazyslunicko 05.06.2019 v 10:40

Škoda, že u nás žádnou knihobudku nemáme :/ Kdybych byla zručná, tak si ji i vyrobím sama.

Hana H.
Hana H. 20.09.2019 v 19:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

lucievach
lucievach 21.09.2019 v 16:58

Měla by být možnost na hlavním nádraží. v jednom výklenku je snad zřízena knihobudka - pokud ještě funguje, nevím jiste. V orlice park shoppingu je knihobudka u dětského koutku v druhém patře. A knihy jako dar přijímá i diakonie Broumov, která má svůj obchod v josefove, Jaroměři a v Hradci - na jejich stránkách je adresa. Knihy prodávají a zisk jde potřebným třeba do azylovych domu.

lucievach
lucievach 21.09.2019 v 17:02

A teď mě ještě napadlo že v hk bude od 30.zari v knihovne ve wonkove ulici bazar vyřazených knih za symbolickou cenu. Myslím že by nebyl problém se s knihovnou domluvit a přidat jim knihy na prodej.

Koka
Koka 05.10.2019 v 17:19

S velikou radostí jsem zaznamenala, že další uživatel Databáze knih založil knihobudku :
https://www.cas.sk/clanok/864543/v-tejto-kosickej-bytovke-by-chcel-byvat-kazdy-vdaka-richardovi-sa-pri-vchode-zdrzite-desiatky-minut/
Přeju hodně zdaru!

ripo
ripo 05.10.2019 v 19:41

Pána novinára asi viac zaujal môj sklad v pivnici ako samotná "knihoskriňa", ktorá sa na fotku na web nedostala. V tlačenej forme fotka bola. Vedľa výťahu totiž stojí knihovnička s troma policami, so sklenými dvierkami. Zmestí sa tam viac ako 100 kníh. ;)
Ďakujem, Koka! ;)

Eicherik
Eicherik 05.10.2019 v 19:48

O knihobudce v paneláku jsem dosud neslyšel a to jsem jejich veliký fanoušek. Výborný nápad. :-)

ripo
ripo 05.10.2019 v 19:52

S knihobúdkami v exteriére je problém. Knihy buď navlhnú od vonkajšej vzdušnej vlhkosti, alebo ich vyberú bezdomovci a odvezú do antikvariátu (kde ich nevykúpia a tak ich hodia do koša). Mojej interiérovej verzii obe negatíva nehrozia, ale na druhej strane je len veľmi obmedzený počet ľudí, ktorí to môžu využiť. (Ale mám ju minimálne 2x na očiach :) )

tsal
tsal 05.10.2019 v 22:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

ripo
ripo 05.10.2019 v 22:23

tsal: To je super, naše sú v centre mesta, v parkoch. Ale zato 2 z nich sú umelecké diela! Krásne spracovanie.

mata57
mata57 06.10.2019 v 10:04

V Brně po městě rozdávají knihy dvě dámy (možná je jich víc a střídají se) . Na frekventovaném místě si rozloží běžný prodejní pultík s nápisy "Knihy zdarma". Lidé kol opatrně a nevěřícně pokukují a odvážní se i přiblíží a "nakupují". Jak jim to v tržním hospodářství dlouho vydrží nevím, ale jde o počin hodný přinejmenším veřejné pochvaly. O jaký druh knih jde také nevím, neb "papírovku" do čtečky nenarvu, tak je míjím jen v povzdálí . Zatím je osobně nazývám "knihobabky". Možná někdo zdejší bude vědět víc a vymyslí i méně pejorativní označení...

Text příspěvku byl upraven 06.10.19 v 10:31



Vložit příspěvek