Hudba jako doplněk knihy

DISKUZE » Volná diskuze


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 27.01.2013 v 10:28

Téma spíše pro ty, kteří v tématu "Posloucháte při četní hubu" odpovídají kladně.
Tady bych to vyděl jako doporučení, ke které konkrétní knize se vám tématicky hodila jaká hudba. Může to být inspirace pro hudební podklad ke čtení. Ale třeba vás jen zaujme samotná kniha nebo samotná hudba kterou tu někdo zmíní.

Text příspěvku byl upraven 27.01.13 v 10:29

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 27.01.2013 v 10:36

U mě osobně k největšímu propojení hudebního podkladu s knihou došlo při čtení Kantosu Hyperionu Dana Simmonse, kdy jsem poslouchal album Music of the Spheres.
Řekl bych že to při psaní musel poslouchat i Simmons, ale jelikoš je album téměř o dvacet let mladší než kniha, možná to bylo opačně.
http://www.youtube.com/watch?v=JfBihE4XVm4

Naposledy jsem spojil hudbu s knihou při opakovaném poslechu Unkle - Ever Rest feat. Joel Cadbury při čtení Kvantového zloděje od Hannu Rajaniemiho. Taky skvěle sedlo.
http://www.youtube.com/watch?v=HFthIK4T_fg

Text příspěvku byl upraven 27.01.13 v 10:39

Gnomo
Gnomo 27.01.2013 v 11:00

I já rád poslouchám Mike Oldfielda, Iana Andersona, ale i mnohem tvrdší muziku a dokonce i klasiku... Při čtení mám ovšem nejraději absolutní ticho :-)

knedlik
knedlik 27.01.2013 v 11:29

Mhm, copak Gnomo rozumí pod pojmem tvrdší muzika? :-)

knedlik
knedlik 27.01.2013 v 11:31

Jinak já když u čtení nemám ticho, tak většinou sahám buď po něčem instrumentálním - od klasiky přes progresivu až po ambient - anebo taky po něčem tvrdšího rázu.

Gnomo
Gnomo 27.01.2013 v 12:15

knedlik - Sem tam poslechnu Iron Maiden, Slayer a tak... dříve toho bylo mnohem víc. Mám to jako s knihami, od každého něco. Občas něco převažuje a pak je dominantní něco jiného... Jsem asi takový univerzál :-)

Text příspěvku byl upraven 27.01.13 v 16:41


Noci
Noci 29.01.2013 v 17:30

Já u knih poslouchám, ať už filmové nebo herní soundtracky, které nejčastěji bývají instrumentální nebo ambientní. Vrcholem asi bylo když jsem při čtení Duny poslouchal soundtrack s titulním motivem od Briana Ena http://www.youtube.com/watch?v=UWFm2LIYNjg nebo u Birdyho soundtrack od Petera Gabriela http://www.youtube.com/watch?v=Hu4ooWAr2Es

Momentálně vedou kapely Faunts a Unkle, dále album The Mix-Up od Beastie Boys, nebo album Wait For Me od Mobyho. Když chci něco tvrdšího, tak je to časem ověřená Apocalyptica. Pokud tam vrazím kapely jako jsou Black Sabbath, Metallica, Motörhead, Slayer, Nirvana, ne a ne se začíst :D

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 29.01.2013 v 19:41

Tak já jsem na vámi zmiňované "tvrdé hudbě" vyrostl. Kapely jako Judas Priest, Iron Maiden, Led Zeppelin, Deep Purple, Metallica, Apocalyptica a podobné klasiky mám jako základ od kterého definuji tvrdší a měkčí hudbu. Během let se mi obzor rozšiřoval, mnohdy i na úkor tohohle základu všemi směry (takové rozprsknutí) kdy poslouchám samozřejmě kromě Vážné, Jazzu, Blues, Etno, Americké country, Elektroniky a bůhvíčeho, především různé kombinace a průniky žánrů. Ale došlo i na profilaci extrémnějším směrem k tvrdším formám metalu, především Blacku.
Ale je fakt že při tom příliš nečtu:
http://www.youtube.com/watch?v=82-noqP8bSY

TheRaven
TheRaven 09.02.2013 v 22:28

U čtení poslouchám pravidělně, Judas priest samozřejmě nikdy nic nezkazí, a jak řiká MM, u kdejakého "blacku" se čte také poměrně dobře. Pokud je potřeba opravdu velká koncetrace, pouštim si pak všelijaké soundtracky, případně nějaké čistě instrumentální věci. Za zmínku a doporučení rozhodně stojí Nox Arcana. A když už tu bylo to téma propojení knihy s hudbou - je to asi dva roky, co jsem četl Tolstého Vojnu a mír. Víceméně náhodou jsem v té době objevil kapelu Sabaton (takový jednoduchý power metal s texty s téměř výhradně válečnou tematikou). To jsem poslouchal celé ty tři týdny, pokaždé, když jsem knihu otevřel. A přece jen to není tak krátké čtení a zažralo se to tak hluboko, že ještě půl roku poté, když jsem si Sabatony znovu pustil, tak se mi vybavovaly různé scény z Vojny a Míru. Musim uznat, že tohle spojení působilo trochu divně, ale co.

knedlik
knedlik 09.02.2013 v 22:50

Vojna a mír a Sabaton je vážně povedená kombinace :-))

Mako123123
Mako123123 09.02.2013 v 23:59

u knihy dokážem počúvať len starú hudbu (ala Bach, Bethoven, Mózart, Pavaroti...) a to potichu, u iných pesničiek sa nedokážem úplne sústrediť na knihu.

Abiosis
Abiosis 27.11.2013 v 22:28

Shit! Ako to dokážete? :)
Ja dokážem čítať jedine pri speve vtáčikov, cvrlikaní cvrčkov, či bzučaní včielok.

nightlybird
nightlybird 28.11.2013 v 11:58

Abiosis - a jak čteš proboha v tomhle a následujícím ročním období?

Abiosis
Abiosis 28.11.2013 v 12:05

V zimnom období si ako pozadie púšťam Animal Planet. :)

Ale nie... svoj predchádzajúci príspevok som myslel tak, že pri čítaní mám rád ticho a maximálne znesiem zvuky toho prírodného "drobizgu".

ReacherJack
ReacherJack 28.11.2013 v 16:31

Rad pocuvam hudbu pri citani knihy a to takmer akukolvek... Ked cestujem a niekto blizko mna rozprava, pocuvanie hudby cez sluchadla je takmer nevyhnutnost, lebo sa nedokazem sustredit na pismenka. A vtedy zase nemozem pocuvat slovensku ci cesku hudbu, aby som nevnimal viac text hudby ako text knihy... ;-)

Dudu
Dudu 28.11.2013 v 16:45

Bydlím poblíž pily, takže v létě poslouchám u čtení často cirkulárku :-)

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 28.11.2013 v 18:19

Já bydlím sice na samotě u lesa, kde bych mohla míti dostatečný klid, který při čtení preferuji, jelikož hudba mě ruší. Ale bohužel pod námi mají chatu velmi aktivní sousedé, tudíž mi klidu není dopřáno. O víkendu dorazí a zapnou sekačku/cirkulárku/traktůrek/frézu, doplňte dle ročního období.

Text příspěvku byl upraven 28.11.13 v 18:23

Karolkoh
Karolkoh 28.11.2013 v 18:53

Když čtu, tak musím mít puštěnou hudbu, jelikož je kolem mě stále hluk. Hudba odstíní ruch, a pak přestanu hudbu vnímat :D

Dudu
Dudu 28.11.2013 v 18:53

Vítej v klubu čtenářů, kteří poslouchají vysokootáčkové motory zahradní techniky. Hlavně ty křovinořezy jsou v létě masakrální...

Dudu
Dudu 29.11.2013 v 19:39

Barilacu, již Ti hledám manuál na ruční kosu :-)

kní
kní 29.11.2013 v 20:34

Každý zručný chlap - začínal jako nemehlo... :)

Dudu
Dudu 30.11.2013 v 07:07

V tomto případě je možná lepší se držet sekačky, nežli pak celý život berlí :-)

Dudu
Dudu 15.01.2014 v 11:33

http://www.youtube.com/watch?v=xteoc9zrC2w Přemýšlím, že bych dal znovu Conana :-)

Eicherik
Eicherik 18.10.2015 v 12:04

Dneska většinou ke každé knížce poslouchám Black metal a momentálně většinou ten norský. Ale před mnoha leta, když jsem ulétával na Kingovi jsem si k němu velmi často pouštěl Mika Oldfielda - Tubular Bells II. Až to mám dodnes hodně propojené. Ten Oldfield ve mě dodnes vyvolává až nepříjemné pocity.

DarkAvenger
DarkAvenger 20.07.2021 v 15:36

Jo taky si občas pustím soundtrack ke knize. Pěkné to navodí atmosféru a někdy se mi při čtení vybavují filmové scény. Je to super audiovizuální relax. Hlavně pokud mám filmovou knihu a poslouchám k ní soundtrack ke stejnojmenému filmu takže vše do sebe pěkně zapadá.



Vložit příspěvek