Hádejte autory:)


woodward
woodward 20.07.2017 v 19:03

Jean-Paul Didierlaurent

soukroma
soukroma 20.07.2017 v 19:08

Vida, to bylo rychlé: Jean-Paul Didierlaurent to je, se svým čtenářem z vlaku v 6.27, pojmenovaným Guylain Vignolles (no, uznejte..)

woodward
woodward 20.07.2017 v 19:22

Přiznávám, že jsem o něm nikdy neslyšel, ale zadání bylo příliš výmluvné.

Hm, nic záludného mě nenapadá. Vzpomínám si na dvě knihy téhož autora. V první z nich je řecký námořník vykoupen záhadným cizincem z otroctví a po dlouhé, složité a dobrodružné cestě se vrátí domů. Ve druhé knize pak on sám prokázané dobrodiní splatí podobně jiným, zcela cizím lidem, a v závěru příběhu odpluje se zástupem osadníků založit novou řeckou kolonii na černomořském pobřeží.
Schválně, jestli si na toho autora někdo vzpomene.

Lenka27
Lenka27 20.07.2017 v 21:49

Jen pro úplnost - nějak jsem si nevšimla a odpovídala jsem na:
"Americká manželka evropského politika (momentálně myslím bez funkce, ale je ještě celkem mlád a jeho chvíle zase přijde), která je držitelkou Pulitzerovy ceny a expertkou na Rusko a východní Evropu." Anne Applebaumová.

woodward
woodward 20.07.2017 v 21:53

na to už poměrně dávno odpověděla Siena, musíš sledovat cvrkot. teď už jsme asi o dvě nebo tři hádanky dál.

woodward
woodward 20.07.2017 v 21:55

Ach jo, radši to sem dám znovu, aby to nezapadlo:

Hm, nic záludného mě nenapadá. Vzpomínám si na dvě knihy téhož autora. V první z nich je řecký námořník vykoupen záhadným cizincem z otroctví a po dlouhé, složité a dobrodružné cestě se vrátí domů. Ve druhé knize pak on sám prokázané dobrodiní splatí podobně jiným, zcela cizím lidem, a v závěru příběhu odpluje se zástupem osadníků založit novou řeckou kolonii na černomořském pobřeží.
Schválně, jestli si na toho autora někdo vzpomene.


woodward
woodward 20.07.2017 v 22:45

On ten autor vlastně nic jiného nenapsal. Byl povoláním zemědělský inženýr, což znamená, že se trochu "odrodil", protože jeho otec byl publicista a jeho bratr básník a literární historik. Ze zdravotních důvodů musel náš autor svoje povolání opustit a zřejmě jen proto, aby vůbec něco dělal, napsal během druhé světové války pro své děti dva dobrodružné příběhy ze starověku. A napsal je dobře. Vyšly až po válce - po jeho smrti.

biki
biki 20.07.2017 v 22:55

Za druhá nápověda mi připomněla dvě oblíbené knihy mého dětství - Příběhy Řeka Melikla a Tři útěky z Korintu. Jejich autorem byl Witold Makowiecki.

woodward
woodward 20.07.2017 v 23:23

Je to Witold Makowiecki. Jsi na řadě.

biki
biki 21.07.2017 v 00:04

Zkusím taky něco záludného. Nevzpomínám si, že by se za dobu, kdy sleduju hadačská vlákna, hledaný autor někdy objevil. Zřejmě není moc oblíbený, ale mě se většina jeho knih líbí:
Jako u řady dalších není literární činnost jeho původním povoláním. Hledaný autor vystudoval několik oborů, pracoval jako vědec, přednášel, psal odborné články. Jeho studijní obory ho ale velmi dobře kvalifikovaly pro žánr, kterému se začal věnovat, za několik knih získal i nejvyšší ocenění v rámci tohoto žánru. A protože s podobnými atributy se můžeme setkat u více autorů, dám dvě nápovědy:
- v mé nejoblíbenější knize otočil zákon entropie naruby, tedy aspoň pro některé záležitosti
- podle jiné jeho knihy natočila jedna hollywoodská hvězda film, který byl ale naprostý propadák, za což ovšem autor předlohy nemohl.

Doufám, že s těmito nápovědami snad nebude tak těžké autora uhodnout.

soukroma
soukroma 21.07.2017 v 11:56

Tak při nahlédnutí do přečtených knih (jinak jsi nám moc indicií tedy nedala ;-) jsem se zarazila už u B a zkusím autora, původním povoláním právníka, s několika dobře hodnocenými knihami (já měla asi neštěstí na jednu, která se mi tedy zrovna nelíbila) a ten film by případně mohl být Absolutní moc (neznám, nevím jaký propadák, ale je za ním Eastwood, takže klidně):
David Baldacci

Ale ted vidím, že by to měl být spíš vědec, přesto odpověď ponechám, abych dostala nějakou nápovědu navíc...

Text příspěvku byl upraven 21.07.17 v 12:15

biki
biki 21.07.2017 v 22:30

Omlouvám se. Nezapomněla jsem, ale zasekla jsem se v práci a k PC jsem se dostala až teď.

Soukroma: u B jsi dobře, ale Baldacci to není. Kromě toho film Absolutní moc není špatný a Clint Eastwood není tou hvězdou. Hledaný autor je zde fakt asi málo frekventovaný.
Nápověda - vystudoval astrofyziku, pak elektroinženýrství, pořád mu to nestačilo, takže to doplnil doktorátem z fyziky. To už může napovědět žánr, kterým se posléze začal zabývat.
A i když se to některým nebude líbit, schůdnější cesta k vyluštění jde přes ten filmový propadák, který "vyhrál" cenu za nejhorší film a dotyčný herec-režisér byl oceněn jako nejhorší herec. Přitom herec o pár let předtím získal Oscara, paradoxně za režii. Bohužel, musím připustit, že knižní předloha hledaného autora nepatří k jeho špičkovým dílům.

soukroma
soukroma 21.07.2017 v 22:40

Další tip:
Alfred Bester (zde jen dvě knihy, nikde o astrofyzice nevidím zmínku, ale psal sci-fi a dostal ocenění, ale o adaptaci filmové taky nic...), BTW těch autorů v přečtených od B je moc ;-(

soukroma
soukroma 21.07.2017 v 22:42

Tak je to ten další v pořadí (vše je přímo zde v jeho životopisu :-):
David Brin

biki
biki 21.07.2017 v 22:58

Ano, je to David Brin.
Knižní předloha onoho propadáku je Pošťák, se kterým totálně pohořel Kevin Costner. Já osobně miluju Praktický efekt, ale výborná je série, která v podstatě začíná Slunečním poutníkem.

Opět předávám slovo.

soukroma
soukroma 22.07.2017 v 10:29

V minulé hádance se zmiňovaly filmy, ale k vyluštění nakonec potřeba nebyly. Takže teď si to plně vynahradíme...

Nemohu zapomenout na starý černobílý film (1945), který nabízí srovnatelné drama dvou milujících se lidí jako třeba Casablanca, ale bez dramatu válečného, bez velkých gest a velkých hereckých hvězd. Prostě náhodné setkání, které pohne světem dvou zadaných. Dnes by to možná řešili jinak, ale tehdy bylo jejich rozhodnutí to jediné správné vůči jejich okolí. Kupodivu v češtině název filmu přesně odpovídá tomu, oč vlastně v příběhu jde, zatímco britský originál má vcelku banální název.
Takže jsem byla zvědavá, zda náhodou nemá tento emotivní film také literární předlohu. Má, ale musí se po ní hodně pátrat - jedná se totiž o jednoaktovku ze sady jednoaktovek, které vydal pro nás málo známý autor pod jedním souhrnným názvem. Vzhledem k tomu, že zde na DK má pouze jedinou hru (jinou), bude film nutným vodítkem. Film byl přetočen ještě v britsko-italské produkci těsně po smrti autora předlohy, už s hvězdami první velikosti, přesto nepřekonal originál.
Takže hledáme britského dramatika s titulem, který toho napsal spoustu, včetně scénářů a písní, povídek i nějaký ten román, a ve svých dílech si také rád zahrál a zazpíval, případně je produkoval či režíroval. Jeho životopis na wikipedii je dlouhatánský stejně jako jeho filmografie: 16 jeho her bylo zfilmováno a ještě k více filmům napsal scénáře. Jeho styl charakterizuje vtip a lehkost, ale jak naznačuje právě zmíněný film, nevyhýbal se ani nejsložitějším hnutím v životě lidském.

Text příspěvku byl upraven 22.07.17 v 12:32

Litocha
Litocha 22.07.2017 v 15:16

Noel Coward

Lenka27
Lenka27 22.07.2017 v 15:27

Film je Pouto nejsilnější? Napadl mě, ale autora bych hledala dlouho. Film je opravdu skvělý.

soukroma
soukroma 22.07.2017 v 18:16

Ano, autorem předlohy skvělého filmu Pouto nejsilnější (Brief Encounter) byl skutečně Noël Coward (více o autorovi i filmu na https://en.wikipedia.org/wiki/No%C3%ABl_Coward a https://www.csfd.cz/tvurce/20794-noel-coward).

Litocha uhodla autora, takže je na řadě

Text příspěvku byl upraven 22.07.17 v 18:16

Litocha
Litocha 22.07.2017 v 22:07

Britská autorka čtení pro ženy, jejíž sestra a bratranec jejího manžela jsou rovněž spisovatelé. Píše pod vyvdaným jménem, které začíná rovnou na zdvojenou, u nás ne příliš obvyklou hlásku (psát koneckonců začala až po několika letech manželství). U nás jí vyšlo dvanáct knih s ilustrovanými obálkami, jedna ze čtenářek je označila jako romantiku zkříženou s všedním životem. Zpravidla v nich vystupuje hrdinka postavená před nějakou výzvu (zrekonstruovat dům, vařit na lodích sloužících jako hotel, zorganizovat dvě svatby zároveň, zrealizovat literární festival...).

Litocha
Litocha 23.07.2017 v 10:27

Přesně tak, předávám slovo.

Litocha
Litocha 23.07.2017 v 10:38

Martin Macek Cabicar

soukroma
soukroma 23.07.2017 v 10:39

Tak to jsem si musela dohledat:
Martin Macek Cabicar- absolvent blíže nespecifikované fakulty Univerzity Karlovy. Autor se specifickým stylem vystupování a fanouškovskou základnou, která ho považuje víceméně za zázrak, či něco absolutně neuchopitelného a nepochopitelného. Mnozí se domnívají, že se vlastně ani nenarodil, ale vyšel jako příloha nedělních novin - v úterý. Zaměřuje se na vtipy a krátké humorné texty. (jak píše nakladatel)

Litocha
Litocha 23.07.2017 v 11:01

básník narozený a žijící v místě, které se jmenuje stejně jako jedno současné nakladatelství ... věnoval se kresbě a malbě, později grafice (jistou dobu to byl hlavní zdroj obživy) ... manžel cizinky a umělkyně ... jeho básně byly několikrát zhudebněny různými umělci

Lenka27
Lenka27 23.07.2017 v 12:36

Je název nakladatelství stejný, nebo v "anglické" verzi? Hlavu si ještě pořád lámu.



Vložit příspěvek