Hádejte autory:)


Hun
Hun 15.06.2017 v 23:36

řekněme, že 14. spáchal pokus o sebevraždu a 15. uspěl. :-)

soukroma
soukroma 15.06.2017 v 23:40

aha, "začal páchat sebevraždu...", dosti, přeladíme, to je skoro jako autentický citát jedné soutěžící ve vědomostní české televizní soutěži, který se mi nesmazatelně vryl: "jsem začínající polyglot" ...

Hun
Hun 16.06.2017 v 10:22

Připomínám hádanku. Hledá se fantasy autor zcela netolkienovský, tedy žádní elfové, skřeti, čarodějové ani bitvy.

woodward
woodward 16.06.2017 v 10:36

Ono je takových dost (Čapek, Chesterton, Swift), jenže pokud má ten citát smysl, nejspíš hledáme autora post-tolkienovského. Napadá mě třeba Karel Michal, Pierre Boulle...

Hun
Hun 16.06.2017 v 10:45

Hm, ani jednoho z těch dvou bych přiznám se neřadil do fantasy. Hledaný spisovatel byl jádru nefalšované fantasy (a hlavně jejímu podhoubí čili mytologii) mnohem blíž. Vytvořil dílo tak svébytné jako Tolkien, byť ne tak monumentální.

soukroma
soukroma 16.06.2017 v 11:26

Jako neznalec fantasy světů a knižního světa zkoumám a nabízím tip:

R. Scott Bakker


Hun
Hun 16.06.2017 v 15:26

Díky za úsilí věnované hádaní v poli pro tebe neoraném. :-) Musel jsem si toho Bakkera trochu nastudovat. Tak jak o jeho díle čtu, přijde mi, že je tam naopak společných rysů s Tolkienem hodně. Taky nějaký ten válečník, čaroděj, bitvy... Je to všechno pořád dost typická fantasy.

Mnou hledaný autor se zde ve vláknech již vyskytl, mám pocit aspoň třikrát. Zemřel během poslední dekády. Napsal dvě nesmírně originální, až experimentální série knih.

biki
biki 16.06.2017 v 15:42

A nemohl by to být Robert Holdstock?
Jeho Les mytág a další navazující knihy se mi oproti obvyklým fantasy jeví hodně originální.

Hun
Hun 16.06.2017 v 15:55

Ano, uvedený citát byl skutečně napsán o Robertu Holdstockovi, dle mého naprosto zaslouženě. Jediná zcela "tolkienaprostá" fantasy, kterou jsem četl.

Biki je na tahu.

biki
biki 16.06.2017 v 18:47

Tak to jsem ani netušila, že to někdo o Holdstockovi takto napsal, ale měl naprostou pravdu. Mezi nepřeberným množstvím knih, vycházejících z artušovské mytologie (Tolkien - pak dlouho nic, až pak jeho následníci velmi, velmi rozdílných kvalit) a zatím méně četnými příběhy z mytologie slovanské (Sapkowski a spol.) jsou Holdstockovy knihy naprosto unikátní.

Hádanka: u hledaného autora se v dospělosti projevila schizofrenie, kterou mimo jiné "léčil" užíváním různých drog. To vše se hodně odrazilo v jeho dílech -románech i četných povídkách - které jsou místy značně psychedelické a čtou se někdy dost obtížně. Přesto na náměty z jeho díla bylo netočeno několik velmi úspěšných filmů, z nichž nejméně jeden se stal kultovním se svém žánru.

soukroma
soukroma 16.06.2017 v 18:59

Aldous Huxley, ale ten asi netrpěl schizofrenií...

Text příspěvku byl upraven 16.06.17 v 19:00

biki
biki 16.06.2017 v 19:10

Ne, není to Huxley. Hledaný autor se narodil o dost později. A přestože zemřel v mladším věku než Huxley, stihl se oženit dokonce pětkrát. Jedna z jeho známých knih se zabývá alternativní historií.

biki
biki 16.06.2017 v 20:02

Přesně tak, je do P.K.Dick. Předávám slovo.

woodward
woodward 17.06.2017 v 09:40

Ricardo Neftalí Reyes - Pablo Neruda

woodward
woodward 17.06.2017 v 10:08

Vzpomínám si na jednu ohnivou diskusi, kde jsem si dovolil navrhnout, aby Evan Hunter byl v DK uveden pod svým jménem, protože jako Salvatore Lombino nikdy nic nenapsal a jméno Hunter používá jako svoje zákonné jméno (má ho v pasu, v řidičáku atd.) a bylo mi řečeno, že by z toho byl zmatek. A tenhle Neruda je tu uveden pod pseudonymem a zřejmě z toho žádnej zmatek nevznikl, tak nevím...

woodward
woodward 17.06.2017 v 10:16

Tak schválně, který autor sedí na balvanu ve tvaru pařezu?

soukroma
soukroma 17.06.2017 v 11:29

No, zřejmě Jirásek podle Cimrmanů: "Jinak Palacký sedí na židli, Jungmann sedí na židli, Jirásek na pařezu a Boženu Němcovou a Mánesa nechali sochaři klidně stát. " Že na něčem sedí, to vím, ale teď si nemohu ověřit, na čem vlastně - fotka nic moc nenaznačí) a wikipedie k tomu taky nic neříká, jen že socha z bronzu sedí na něčem z kamene...

woodward
woodward 17.06.2017 v 12:07

já se řídím podle cimrmanů, nechtělo se mi myslet. takže máš babu. :)

soukroma
soukroma 17.06.2017 v 12:41

Teď zkusíme dámu, která je považována za nejlepší (a nejznámější) spisovatelku své země. Je velmi vzdělaná, hlásí se hned k několika almae matres, a to nejen ve své zemi, a navíc má nepočítaně čestných titulů z mnoha univerzit na celém světě.
Mnoho titulů (alespoň v češtině) jejích knih může svádět k dojmu, že píše detektivky, ve skutečnosti zrovna tenhle žánr mezi početnou množinou žánrů, do nichž se řadí a ze něž obdržela ceny, téměř chybí, byť psychologické napětí až horor, či dystopie je tam často.
Počet ocenění za její literární díla výrazně převyšuje počet knih, které u nás byly přeloženy. Jednu cenu dostala také od prince, který už princem není, takže se dnes jmenuje cena jinak.
Krom psaní povídek a románů píše literaturu populárně naučnou, nejen o spisovatelském řemesle a literatuře, nejnověji vytváří i libreta a také si patentovala jednu technologii s psaním související.

woodward
woodward 17.06.2017 v 15:06

No, napadá mě Margaret Atwoodová.

soukroma
soukroma 17.06.2017 v 16:40

Je to Kanaďanka Atwoodová.

woodward
woodward 17.06.2017 v 17:45

Už mi nějak docházejí nápady, tak jsem na vás vymyslel tohle - kdopak to napsal?

Když k nim přijdou „ptat“, dostanou centík nebo namazaný krajíc chleba; jenom Fien Pandur dostane pomazánku pokaždé a nikdy peníze, protože by se za ně napil jalovcové kořalky u Mařky Lusové. A přijde-li cizí žebrák, jako ten, co ukradl u Vernelenových břitvu, tu zvolá matka, aniž otevře dveře a dříve než žebrák spustí Otčenáš: „Nic nemáme“ – načež žebrák přeruší modlitbu slovy: „Potvore - só lakomí, až smrdijó!“

woodward
woodward 17.06.2017 v 23:00

Napovím vám, že hledaný autor měl stejné příjmení jako jeden jeho o víc než půl století později narozený krajan, který se stal generálním tajemníkem NATO.

soukroma
soukroma 17.06.2017 v 23:19

Ernest Claes?

woodward
woodward 18.06.2017 v 07:53

Jo, a ten text je z Bělohřívka.



Vložit příspěvek