Co vás vytáčí na komentářích / komentujících?


Koka
Koka 12.07.2017 v 18:25

Atuin, nechcete vstupovat do diskuze, a přesto to děláte. I to je důkaz, že občas člověk dá najevo, když se mu něco nelíbí, a projeví se bez ohledu na konvence. Že udělování si palců za vlastní komentáře s použitím několika pseudonymů je každého věc, bych nepodepsala. Ve chvíli kdy takový čtenář začne figurovat na předních místech řebříčku pro nejlépe hodnocené autory komentářů, tak - sportovní terminologií - se tam dopracoval za použití odsouzeníhodného dopingu. Stejně tak nesouhlasím s názorem, že takovým počínáním nedělá nic proti DK. Jaké jsou opravdové cíle DK se můžeme jen domýšlet. Ale zkusme si představit, že by jedním z těch cílů bylo nabídnout novým, mladým či nerozhodnutým čtenářům názory osobností, které se literatuře rozumí, mají hodně "načteno", mají zřetelný hodnotový systém a dovedou své postřehy k četbě napsat takovým stylem, že jejich příspěvky jsou přínosem pro značný počet jiných čtenářů, kteří to ocení udělováním palců. A vysoký počet těch palců pak takové lidi v žebříčku palcování vynese na pozici respektu hodné komentátorky, čímž se stává vizitkou DK. Je to vizitka, která se vám líbí? Důvěřujete jí? Budete jí následovat? Já ne.

čef
čef 12.07.2017 v 20:27

Souhlasím se všemi i s Atuinem. Lidi jsou lidi - draví, soutěživí. Když dostanou možnost soutěžit tak soutěží a využívají všech možností bez ohledu na nepsaná pravidla slušnosti. Zdejší stav v honbě za palci je hlavně výsledkem přehlížení morálních pravidel ze strany místního admina - asi toho má moc nebo co. Nepodezírám ho samozřejmě z vypočítavosti - černá duše pro inzerenta taky duše - no, asi půjde zřejmě o zanedbatelný výnos. Spíše možná jen nevědomky přehlíží dopad na prestiž serveru, vidím že nejsem sám, který je rozčarován, tím co se zde toleruje. Chodím na nejmenovaný šachový server a vidím relativně časté vylučování uživatelů pro nepovolené používání šachových programů(jak na to tamnější admini přijdou netuším). I zde by tento miniproblémek šlo jistě řešit mnoha jednoduchými nebo složitými způsoby, ale musí se chtít. Bohužel se asi nechce, nemůže nebo nejsou lidi, kdo ví, a to je škoda. Svět, ani my, ani tento server se kvůli tomu nezhroutí, ale obyčejná slušnost dostává viditelně na frak a všichni, kdo chtějí, to vidí.

Text příspěvku byl upraven 12.07.17 v 20:31

Lector
Lector 12.07.2017 v 21:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

intelektuálka
intelektuálka 14.07.2017 v 17:55

Dovolím si vyjádřit se ke komentářům. I když se mi některý nelíbí, chci dát každému právo na jeho názor. Mě DK baví, jsem tu chvíli a získala jsem spoustu tipů na knihy, které jsem neznala. Ani mi moc nejde o palce, i když mě potěší, hlavně od čtenáře, který je mi podobný. A nepíšu "odpad", vytvoření každé knihy dá práci.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2017 v 18:22

Můj oblíbený komentář: nedalo se to číst, sotva jsem se dostala na konec a všechny postavy mi byly nesympatické a nechápu, jak se to může někomu líbit (hodnocení dvě hvězdy)

Text příspěvku byl upraven 14.07.17 v 18:41

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2017 v 18:39

Encyklopedie: jenom jsem pokračovala v tématu "nechápu text komentáře vzhledem k hodnocení". Ale tak soráč, už se nebudu vměšovat. Ze svého příspěvku smažu ono oslovení. Ať je to teda cajk.
To, že někdo hodnotí knihu, kterou nedočte je kus od lidského kusu (já je třeba nehodnotím), ale nelze to nařídit.


Koka
Koka 14.07.2017 v 18:46

Abyte se tady vy dva nepošťuchovali, tak pro obveselení sem kopíruji ne perlu dne, ale snad Koh-i-noor měsíce - komentář, na který jsem natrefila dnes a zařazuji ho do své sbírky pokladů:
"V knize se objevuje hned několik nešťastných chyb. Norská jména, která jsou těžko zapamatovatelná + neustále se měnící prostředí a děj. Člověka to hodně plete a nemůže se přímo věnovat ději. "

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2017 v 18:47

Encyklopedie: no a ja to tak vzala. Ale to už je jedno, ne? Oslovení smazáno, jako by se nikdy nic nestalo. Planeta se točí dál. Zatím...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2017 v 18:52

Koka: děkuji. Vážně jsem se teď zasmála. Je to náhoda, ale zrovna sepisuju petici. Aby v podobných knihach byla jména zaměněna za česká. Aby to bylo čtenáři příjemnější. Kdo se mi podepíše?
######

Byl to vtip. To snad šlo poznat...

woodward
woodward 14.07.2017 v 19:10

Ti Norové jsou fakt nemožní! Takový jména, že je to baví? :D

Koka
Koka 14.07.2017 v 19:12

Lenka.Vilka - ale teď bez legrace: v poslední době jsem na vzdechy uživatelů kvůli "nezvladatelnému" počtu osob a jmen v čtených příbězích narazila tolikrát, že to už nemůže být náhoda. Co je to s těmi mladými čtenáři, že nedovedou zvládnout příběh, v němž vystupují rozvětvená lidská spoločenství (rodiny, školní třídy, osazenstvo nemocnic či policejních stanic a pod.) ????
Já jsem měla snad deset strýčků a tet, dva tucty bratranců (z nichž rovnou tři se jmenovali Petr) a sestřenic, a přesto jsem se v té spleti příbuzných a pak i spolužáků z několika škol, spolužáků z různých kroužků, kamarádů z bývalého i nového domova - vyznala. Co se stalo s lidmi, že nedovedou "přijmout" nám cizí, neslovansky znějící jména a nejsou štont si je zapamatovat natolik, aby měli přehled o jejich konání v ději?!!! (a to jsme stát, kde rodiče dávají synům jméno Kevin a dcerám Laura !!!)
Kolik postav má / může v knize být, aby je normální, zdravotně nepostižená a mladá dospělá čtenářka dovedla "uhlídat" a neztrácela kvůli nim přehled o situaci v příběhu? A musejí být všechny postavy upíři, nebo připustí čtenáři, že třeba i šoféři, pokojské, pošťáci, daňový poradce, chovatel zvířat, hráč na trubku, šachový trenér a podobné "typy" mohou vystupovat v literatuře?
Já vím, kladu provokativní otázky a odpovědi se stejně dodočkám, ale musela jsem se vykřičet z toho zoufalství, jakýže to maturanti povedou tuto zemi, až budu v eldéence odkázána na jejich "řídící schopnosti" :=)

Text příspěvku byl upraven 14.07.17 v 19:36

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2017 v 19:26

Koka: klidně se vykřič(te?). Já v tomhle případě křičím také. Přiznám ale, že se jmény mám problém (i v reálném životě), ale když toho člověka popíšu (nebo si přečtu, jak byl popsaný), tak to mi uvízne v hlavě. Ano, vím jakou měl barvu tkaniček (když je uvedeno), ale nevím, jak se jmenoval (i kdyby měl jméno české). Přesto jsem se v postavách nikdy neztratila. Zajímavé je, že jméno každé hvězdičky si pamatují...

Koka
Koka 14.07.2017 v 19:34

Jo - a na té averzi k pletoucím se cizím jménům postav (norských!, islandských!!, ruských !!!!) je ještě zajímavé, že ruku v ruce s ní jde u mnoha čtenářů averze vůči české (slovenské) literatuře. Tedy - než by měli číst příběhy Franty, Růženy, Karla, Evičky, Ľudovíta, Igora a Mojmíra, tak raději a zásadně vyhledávají příběhy z cizích polí, hájů a fjordů.

Koka
Koka 14.07.2017 v 20:11

encyklopedie - máš zastaralé názory, potřeboval bys novelizaci :´) Jaképak youtube? Instagram! Tam to všechno probíhá!
Dnes jsem, jako téměř každý den, jela sedmnáctkou po vltavském nábřeží a vybavily se mi chvíle, jak na té části trasy mezi Fakultou sociálních věd a Karlovými lázněmi ještě tak před 3 - 5 lety vždy a všichni zvedli hlavu a obrátili svůj zrak k Hradčanům, které jsou právě v tom úseku vidět přesně v tom "vyobrazení", jako na bankovkách, známkách, pohlednicích .... Dnes kromě mě a pár děcek se v té tramvaji místo na Hradčany VŠICHNI dívali do těch svítících plochých krabiček, které je napájejí k životu a bez nichž by asi umřeli. Byl na ty lidi doslova smutný pohled!

eraserhead
eraserhead 23.07.2017 v 21:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

soukroma
soukroma 23.07.2017 v 22:03

Navazuji na eraserhead: Přesně tak - důvod pro (nízké) hodnocení se vysvětlil a já (pokud mi o to jde) si mohu případně takové hodnocení, na základě komentáře, "odfiltrovat". Horší je pouhé hodnocení jedné dvou hvězd, nebo dokonce odpadu, bez jakéhokoli objasnění; ale i v tomto případě na to má každý právo, má svoji hodnotovou stupnici a nikomu nic vysvětlovat nemusí.
Horší je případ (a není tak zřídkavý, s novými přihlášenými), kdy čtenář/uživatel nepochopil, jak se zde hodnotí, a mylně se domnívá, že počet hvězdiček je jako známka ve škole, takže čím méně hvězd, tím lépe. To je pak komentář, ke správnému pochopení, když už k chybě došlo, opravdu nutný...

Text příspěvku byl upraven 23.07.17 v 22:03

soukroma
soukroma 23.07.2017 v 22:09

Mně třeba vadí krátké komentáře typu "moje první kniha od autora/ky, určitě se k němu/ní vrátím". Ale i to je aspoň nějaký osobní názor, jakkoli málo konkrétní. Kdo jsme my, abychom hodnotili názory (zde tedy komentáře) jiných uživatelů, čtenářů jako jsme my? Zejména když máme - jak toto vlákno stále omílá dokola - problém i s vlastním hodnocením samotných knih...

eraserhead
eraserhead 23.07.2017 v 22:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 23.07.2017 v 22:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 23.07.2017 v 22:17

soukroma, proč bychom nemohli hodnotit názory, komentáře jiných uživatelů? Kdybych Vaši myšlenku posunula, Kdo jsme my, abychom mohli hodnotit jednotlivá díla a jejich autory?

soukroma
soukroma 23.07.2017 v 22:26

siena: tak jinak, proč si myslíme, že máme patent na to, jak mají vypadat komentáře (aby se nám líbily a neměli jsme s nimi žádný problém), když je sami prostě neumíme psát? Nevím o tom, že by tu byl nějaký guru, který to ovládá skvěle a od něhož bychom se mohli přiučit a brát jeho názory na knihy (a potažmo na komentáře všech ostatních) jako slovo boží. A pokud ano, nechť nás zde poučí a hlavně nově příchozí, kteří jsou buď opatrní a komentáře nepíší, nebo moc hr a píší takové, které v tom všem opravdu dělají nepořádek.
A ještě dovětek: hodnotím-li knihu, je toho hodně co hodnotit, o autorovi také mohu něco vědět a znát i jiné jeho věci, ale co s komentářem (ani nevím, kdo komentující je, takže jak bych mohla tušit, kde několikaslovné hodnocení asi tak bere?)

Text příspěvku byl upraven 23.07.17 v 22:27

eraserhead
eraserhead 23.07.2017 v 22:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marthas
Marthas 23.07.2017 v 22:50

To encyklopedie: Rozhodně vhodné ke sporům. Víš, kdo tohle téma před časem zakládal, kdybys to věděl, neptal by ses.
Já nemám pocit, že pouze můj způsob hodnocení je správný, ale nevím, jaký má účel hodnotit pouze 5 hvězdami anebo nijak, tak přece nedochází k filtraci. A tahle stránka má mimo jiné za účel knihy filtrovat, dělat zpětnou vazbu nakladatelům a autorům, krom jiné ještě důležitější funkce jako je shromažďování info o knihách.
Samozřejmě je to jen můj pocit a ten mi můžete rozporovat, od toho diskuse bývá, pokud se nezdá závadná adminovi, můžete se tu klidně i hádat, ale odsuď potsuď.-)

Text příspěvku byl upraven 23.07.17 v 22:59

siena
siena 23.07.2017 v 22:50

soukroma, ale tady nejde o to, jestli ten dotyčný umí/neumí napsat komentář, který by byl na Nobelovu cenu za literaturu. Jestli to umím já. To, že se pustím do polemiky s komentářem, se kterým nesouhlasím, nesouhlasím s tím, proč nějakou knihu, autora, někdo hodnotí, tak jak ji, jeho, hodnotí, resp. s tím, jak k tomu hodnocení došel, na tom nevidím nic špatného. Naopak, k tomu by tyto stránky měly sloužit.

Text příspěvku byl upraven 24.07.17 v 07:59

eraserhead
eraserhead 23.07.2017 v 23:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek