Chápete lidi? A oni vás? Komunikace a porozumění - věčný problém


bamba
bamba 06.02.2016 v 08:08

ani nie, Snažím sa veci vysvetliť tak, aby to druhá strana pochopila. A používam tlkový hrniec a nie som pedagóg.

woodward
woodward 06.02.2016 v 08:18

hm, a v čem spočívá to "vysvětlení"? Když pominu tvrzení, že v obyčejném hrnci je to dobře a v papiňáku je to jako vařená ponožka (o čemž by se dalo diskutovat), tak tam žádné vysvětlení nevidím.

Text příspěvku byl upraven 06.02.16 v 08:18

Richie1
Richie1 06.02.2016 v 08:27

Stává se mi to, ale obecně v tom nevidím nějaký problém. Lidé mají různé úrovně osobních zkušeností, znalostí. Navíc s neustálým růstem vzdělanosti je myslím přirozené, že se názory na vše mohou různit a že se lidé budou stále častěji dohadovat (a hádat), kde je "pravda". Zvláště v demokracii - kdy není určující autoritou církev, feudální pán, či "strana".
Koneckonců - už v nejdemokratičtější zemi starověku kdysi Platón prohlásil, že největší filosofové na světě jsou chlapci s prvním vousem na bradě.

tester
tester 06.02.2016 v 10:15

Nechci dělat reklamu na pomalý hrnec, ale nic jiného mně nezbývá. http://pomaly-hrnec-cz.webnode.cz/ Jídla z pomalého hrnce jsou připravována velmi šetrně, chuť pokrmů je proto opravdu jedinečná! Díky pomalému vaření nedochází ke ztrátě vody, pokrm tedy je ve výsledku vždy šťavnatý, beze ztráty prospěšných vitamínů!
Takže hrnec je snad vysvětlený. Ale příspěvky jsou většinou úhybné manévry nereagující na téma.
A zase je to moje chyba, že jsem otázku pořádně nevysvětlil. Opravuji otázku "Stává se vám že vás lidé nechápou, máte s tím osobní zkušenost?" Chuťové pohárky kolegy znám velice dobře, protože je to rozežraný řezník a gurmán, který sleduje v TV jen pořady o vaření a komunikace s ním probíhá jen na tema žrádlo. Přesto se zasekl a nedokáže pomalý hrnec pochopit. I odborník může být guma. Vysvětlit něco tak aby to protějšek pochopil je umění. Na zdejší diskuzi se s tím také setkáváme.
Intelektuální konverzace podporuje činnost mozku. Moje osobní zkušenost s pomalým hrncem-jsou z toho chuťovky-je to vynález století-přišlo to sem z USA-tam to používají a vyrábějí už 100 let.

woodward
woodward 06.02.2016 v 10:17

Hm, nejlepší je pečené koleno...

tester
tester 06.02.2016 v 10:27

Zase úhybný manévr. Je jisté že jsem položil otázku tak, že ji nelze pochopit. Dokáže někdo napsat původní otázku tak, aby ji někdo dokázal pochopit? Jestli ovšem pochopí o co v otázce jde.


knedlik
knedlik 06.02.2016 v 10:31

tester:
Nedokážeš ve svém vysvětlování být dostatečně přesvědčivý? Natolik, aby ti ostatní dali za pravdu? A nebo jen nedokážeš dostatečně vysvětlit ten rozdíl? Možná taky lidi jenom pořádně neposlouchají a nebo nechtějí slyšet :-)
Mimochodem já mám z papiňáku strach, takže ať je pomalý hrnec, co chce, tak tomu fandím.

woodward
woodward 06.02.2016 v 10:48

když vařím koleno, vařím ho v obyčejném hrnci. nepotřebuju k tomu vynálezy na urychlení ani na zpomalení. a stejně nejradši to koleno upeču.
a pokud jde o "pedagogické" schopnosti testerovy - on si něco nastudoval o fungování pomalého hrnce a cpe to do hlavy svému kolegovi, kterému vyčítá, že mu na jeho argumenty odpovídá teoretizováním. A přitom celej problém tkví v tom, že tester svoji osobní zkušenost zobecňuje na celé lidstvo. Neříká mně to tak chutná líp, říká "ono" to tak chutná líp - což zřejmě znamená, že to tak MUSÍ chutnat každému, i těm kdo o tom ještě nevědí. A argument, že "Díky pomalému vaření nedochází ke ztrátě vody, pokrm tedy je ve výsledku vždy šťavnatý, beze ztráty prospěšných vitamínů!" To je taky čiré teoretizování. V životě jsem v hrnci neviděl jedinej vitamín. Možná ho tam vypátral nějakej vědec ve službách výrobce pomalých hrnců a možná si ho tam přimyslel marketingový expert dotyčného výrobce. Takže i tohle je pusté teoretizování. A tvrdit, že maso z papiňáku není šťavnaté je... no, neřeknu pitomost... dejme tomu přinejmenším odvážné.

Naias
Naias 06.02.2016 v 10:49

Ja myslím, že rozumiem. To, čo si myslí kolega, je názor, to, čo si myslí tester, je fakt. A kolega to nie a nie pochopiť, zadubenec.

woodward
woodward 06.02.2016 v 10:52

Naias: To je ono. Vot dialektika! :D

knedlik
knedlik 06.02.2016 v 10:55

:-D :-D

pajonek
pajonek 06.02.2016 v 10:56

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

Naias
Naias 06.02.2016 v 11:04

Pajonku, nerozčuľuj sa, to chce kľud a nohy v teple. Mysli na starú ľudovú múdrosť: Mňa môže vytočiť iba inteligent.

Text příspěvku byl upraven 06.02.16 v 11:04

tester
tester 06.02.2016 v 11:12

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

tester
tester 06.02.2016 v 11:22

To co naprší na určité území to také odteče. Víc ne. A pak je sucho. To co naprší na střechu a svede se do sudu lze použít, ale víc ne a pak je sud prázdný. A není čím zalévat. Ani takovou věc jsem nedokázal vysvětlit tak, aby to protějšek pochopil. Je to se mnou čím dál horší. Kde dělám chybu že mně lidé nedokáží pochopit?

Naias
Naias 06.02.2016 v 11:24

Ja viem, o čo ti ide. Lenže to je zhruba také isté, ako keby som ja presviedčala kamarátku, že istá kniha, ktorú sme obe čítali, je oveľa horšia ako iná kniha, ktorú som ja čítala a ona nie. A nech ju presviedčam ako chcem, ona odmieta uznať, že pravdu mám ja!
Chybu robíš v tom, že naschvál kecáš blbosti.

pajonek
pajonek 06.02.2016 v 11:27

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

woodward
woodward 06.02.2016 v 11:32

pajonku, nech ho bejt. třeba z něj nakonec vypadne, co vlastně má za lubem. jestli ho jenom baví, když mu lidi nadávaj nebo je zatím nějakej hlubokej záměr. přiznávám, že jestli to tak je, bude asi hodně hlubokej, zatím je to samá voda - nic nevidím.

Azizi
Azizi 06.02.2016 v 11:41

O pojme internetový troll https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet) som sa prvý krát dozvedela tu na DK a neviem, možno sa mýlim, ale na testera to podľa mňa už dlhšie vcelku sedí.

Nejak mi nejde posunúť tá zátvorka, takže link nefunguje, tak tu je rovno odkaz na google :) https://www.google.sk/search?q=troll&;rlz=1C1GGGE_skSK665SK667&oq=troll&aqs=chrome..69i57j0l5.2001j0j8&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=internetov%C3%BD+troll

Text příspěvku byl upraven 06.02.16 v 11:49

Richie1
Richie1 06.02.2016 v 11:43

Yendo, však jsem psal, že se mi stává, že mě občas lidi nechápou. Určitě nejsi první ani poslední. Zda to je tvou nedovzdělaností či ne, to nevím, neznám tě.
Za nejdemokratičtější zemi starověku považuji Řecko.
Ten citát jsem psal z hlavy - znění si pamatuji, ale nejsem si stoprocentně jist autorem a samozřejmě si nepamatuji, kde jsem ho četl (citáty jsem si zapisoval kdysi ve studentských letech). Možná, až budu doma, tak ho dohledám. Hm, moje chyba - měl bych se více držet svého zvyku nepapouškovat cizí myšlenky, citáty.

woodward
woodward 06.02.2016 v 11:44

Azizi: Na tom něco je. Ale stejně by mě zajímala ta motivace.

Azizi
Azizi 06.02.2016 v 11:52

woodward: Neviem, tam sa píše, že ich to jednoducho baví :D Ani ja nechápem prečo, ale tak ľudia sú rôzni.

elfos
elfos 06.02.2016 v 11:58

Mně teda ten pojem na testera nesedí. Ani na nikoho jiného tady na Databázi knih, naštěstí. To, že tu jsou někteří lidé alergičtí na jiné lidi, se v životě stává, byť je to smutné a zbytečné. Lidi nejsou podle kopíráku, každý je originál. Někdo se může vymykat víc, někdo míň, někdo vůbec, někdo totálně.. prostě, beru lidi takové, jací jsou, a jsem ráda, že jsou tak různí.
A trolly bych nevyvolávala, buďme rádi, že tu nejsou. :-)

Azizi
Azizi 06.02.2016 v 12:02

elfos: Vravím, že sa môžem mýliť :) Ale naozaj si nemôžem pomôcť, mne to úplne evokuje. Hlavne to, že oni sa vraj snažia, aby im na to nikto neprišiel, takže to musia robiť čo najviac nenápadne. Ale opakujem, kľudne sa môžem mýliť.

Richie1
Richie1 06.02.2016 v 12:04

Woodwarde, chceš znát motivaci testera?
Něco k tomu napsal ve vláknu o dlouhověkosti. Cituji (už zase! :-) :
"Aby mě nebylo dlouho smutno a neomarodil jsem z toho používám katalyzátor štěstí-diskuze na DK atp. I tento druh komunikace pomáhá, hlavně tehdy když ostatní nepřitakávají. To je inspirativní. Nutí mne to k tomu abych se zamyslel nad svoji nedokonalostí a zlepšil si na DK skore. Pracuji na sobě."



Vložit příspěvek