Špionážní román


pajonek
pajonek 05.01.2014 v 22:19

....tak jako mám v oblibě válečný román, tak mám rád i ten špionážní....jenže on ten špionážní román je vlastně příbuzným detektivky a méně válečného románu.
Příbuzným chudým, někdy až žalostně chudobným, co se umění a ducha týče. Jeho úzká závislost na současné situaci a na potřebách doby, bez dostatečné znalosti problematiky, neboť cizí špión je zásadně špinavý padouch vedený nejnižšími pohnutkami a domácí špión se stejným posláním na opačné straně je statečný poctivec. V podstatě nejde o víc než o vzrušující čtení s vlasteneckým nátěrem, kterému se pro jeho momentální užitkovost odpustí nejrůznější prohřešky. Je to literatura, na kterou se snadno zapomíná..........
.......já však nezapomínám a otevírám diskuzi : jaký je podle vás nejlepší špionážní román, co si mám přečíst ......a předpokládám bohatou diskuzi /je tu totiž v diskuzi tolik balastu, že si říkám o špionážním románu tu musí být hromada příspěvků..........

pajonek
pajonek 05.01.2014 v 22:23

...a přidám první
Klíč k Rebece / The Key to Rebecca/ od Ken Follett

helenkan
helenkan 06.01.2014 v 19:00

Dablova alternativa -Frederick Forsyth

Raksa.A
Raksa.A 06.01.2014 v 21:02

Pajonku, už jsem to tu jednou sháněla. Ty víš skoro všechno, tak to zkus. Pamatuju skoro všechno, co jsem četla (až na červenou knihovnu), ale tohle mi dokonale vypadlo. Nepamatuju si autora, ani název knihy, ale muselo to vyjít tak mezi roky 1945 - 1949.
Hlavní hrdinka se jmenuje Tanis Coleová a působí před válkou jako vychovatelka v rodině anglického diplomata. Zamilují se do sebe s jeho dospělým synem Markem, ale jeho matka jim to zatrhne a ona odejde. Po začátku války uvízne v Evropě (už nevím kde) a snaží se dostat zpátky do Anglie. Zase se setká s tím diplomatem a zjistí, že se dal k Němcům a dělal gauleitera Bělehradu a že poletí někam letadlem. Řekne to svému příteli novináři, ten to dá dál Spojencům a ti letadlo sestřelí.
To je moje mírně zmatená vzpomínka na tu knihu. A když nemůžu večer usnout, tak mě děsně štve, že si nemůžu vzpomenout, jak se to jmenuje. Znáš to, když si na něco člověk nemůže vzpomenout, tak mu to straší ve věži.

pajonek
pajonek 06.01.2014 v 22:42

Raksa...z této doby mám fyzicky jen tři špionážní romány ....na jiné si vůbec nepamatuji, jména mi nic neříkají, sestřelený gaulajtr taky ne ...zdaleko nevím skoro vše, já naopak nevím nic a nikdy nic nebudu vědět.....

Raksa.A
Raksa.A 07.01.2014 v 14:07

To je mi líto. Je sranda, že vždycky když nemůžu usnout, tak přemílám v hlavě blbosti a tohle je jedna z těch častých... Někdy se mi povede vypadnout z kola pitomostí a myslím si sen a pak usnu a zdá se mi. Takže jsem doufala, že tuhle mezeru ucpu - s tvou pomocí.
Ale stejně díky.

Text příspěvku byl upraven 07.01.14 v 14:08


helenkan
helenkan 07.01.2014 v 16:14

Smrtící kod -Ken Follett

pajonek
pajonek 11.01.2014 v 19:38

..za zakladetele špionážního románu je všeobecně považován americký spisovatel James Fenimore Cooper, který v roce 1821 napsal román The Spy /Špion/ - česky Vyzvědač....
___________________________________
Takovou zápletku byste od „červené knihovny“ nečekali........
Hlavní hrdinka knihy „Princové mají přednost“ od Kieran Kramerové je půvabná „stará panna“ Poppy Smithová-Barnesová, která čeká na svého vysněného ruského prince Sergeje..... vytrvale odmítá veškeré nabídky sňatku.....pokaždé se nápadníkům vymluví na to, že je již zasnoubena s vévodou z Drummondu. Myslí si, že nikdo takový neexistuje. Slyšela o něm vyprávět hrůzostrašné pohádky kuchařku, která je známá tím, že si vymýšlí...
Jaký prožije šok, když se s ním setká na plese, si umíte představit. A co je horší, hlásí se k ní a trvá na tom, že jsou snoubenci a brzy se budou brát. Dokonce ji oficiálně před přítomnými požádá o ruku.......
Jenže vévoda má své důvody trvat na sňatku. Pracuje totiž pro tajnou státní organizaci, která si říká „Instituce“ a nutí ho, aby se oženil. Jemu nezbývá než poslechnout a Poppy mu nepřipadá zas tak nepřijatelná.
Dohodnou se, že ještě nějakou dobu budou předstírat zásnuby, aby měli od všech pokoj. Ale pak se Poppy přimotá k tajnému poslání, které má vévoda od Instituce. Zapojí se do hledání obrazu, kam již zemřelý malíř zašifroval jméno špeha, a je velmi překvapena, když všechny stopy vedou k ruskému princi a jeho dvojčeti, ruské princezně.
Podaří se vévodovi a Poppy překonat překážky a vybojovat si lásku? Odhalí špeha a splní úkol, který vévodovi zadala Instituce?
.....a máme před sebou odpočinkový špionážní román jako vyšitý......
...a protože špionážní romány patří do braku, máme příspěvek i pro forum Brak /hihihihihi

Text příspěvku byl upraven 11.01.14 v 20:16

helenkan
helenkan 12.01.2014 v 18:56

špionážních zápletek v ,,červené knihovně" jsem četla například v knížkách od Amandy Quick :):)

pajonek
pajonek 19.01.2014 v 12:54

....tolik nových příspěvku, že to ani nestačím číst.......
Dnes se podíváme zase do prehistorie špionážního románu.
John Buchan (1875-1940) - 39 stupňů
....na počátku stál román, který John Buchan, skotský spisovatel a významný politik (byl jmenován prvním baronem z Tweedsmuiru a na konci života byl generálním guvernérem Kanady) napsal v roce 1915 (česky vyšel poprvé v roce 1921). Jak sám píše, jeho žánr lze nazvat shocker, něco, co Američané nazývají šestákovým románem. Je to dobrodružný ,detektivní a špionážní román, jehož dějová pravděpodobnost je však dosti specifická. Buchan s oblibou vymýšlí absurdní, nejneuvěřitelnější situace a až dodatečně logicky přemýšlí, jak k nim mohlo dojít.
Tak vznikla postava fiktivního tajného agenta Richarda Hannaye, odvážného, dobře vypadajícího Skota jehož podrobný románový životopis (inspirovaný však údajně zčásti skutečnou postavou barona Edmunda Ironsidea, jenž mimo jiné působil jako vyzvědač během druhé búrské války v jižní Africe) dnes najdete třeba na wikipedii a jenž je průkopníkem v řadě moderních hrdinů špiónážních filmů, na jejímž konci stojí např. oblíbený James Bond. Zatímco James Bond je ale ve službách Jejího Veličenstva, Richard Hannay se v duchu komického žánru do svých dobrodružství dostává jaksi nečekaně a spíše nedopatřením. John Buchan, pro nějž 39 stupňů znamenalo značný posun v literární kariéře, tohoto fiktivního agenta „nasadil“ ještě do několika dalších románů z mnoha desítek svých smyšlených i faktografických děl (Greenmantle, 1916 - Zelený plášť, č. 1919; Mr. Standfast, 1919 – č. Vyzvědač, 1925; The Three Hostages, 1924 – Tři rukojmí, č. 1925; The Island of Sheep, 1936 – Ostrov ovcí ad.)
Také filmová režisérská ikona Sir Alfred Hitchcock (1899-1980), Buchanovy příběhy četl rád. A když v roce 1935 přenesl úvodní dobrodružství Richarda Hannaye na filmové plátno, také pro něj znamenal tento v pořadí osmnáctý (a předposlední anglický; poté Hitchcock přesidluje do Hollywoodu) film pozitivní zlom v kariéře. Hitchcock ve stejnojmenném filmu přenesl děj z doby před první světovou válkou do období před druhou světovou válkou, aniž by v roce 1935 vývoj dalších událostí tušil (podobně jako Buchan v roce 1915).
Možno ještě dodat, že slavný příběh byl ještě mnohokrát zpracován –
v rozhlasových, televizních i filmových produkcích. Slavnými představiteli Hannaye byli: Robert Donat, Kenneth More, Robert Powell, Rupert Penry-Jones.
Film The 39 Steps je s titulama na skládce ke stáhnutí.....

pajonek
pajonek 19.01.2014 v 14:07

...další ze špičkových špionážních románů. které patří do KNAUFI, je
Ministry of Fear - MINISTERSTVO STRACHU od Graham Greene
......Ač nebyl odsouzen, považuje Arthur Rowe sám sebe za vraha, protože nemohl snést utrpení své smrtelně nemocné manželky a urychlil její odchod ze života. Muž, který osaměle živoří ve válečném Londýně sužovaném nacistickým bombardováním, se náhodou zúčastní dobročinné slavnosti a za zvláštních okolností tu získá podivnou cenu — dort. V tu chvíli se nechtěně stává klíčovou postavou záhadné a nebezpečné špionážní hry, jejíž význam mu zprvu zcela uniká.
Výtečná kniha
Film z roku 1944, který natočil slavný Fritz Lang je absolutně strhující. Bez hluchého místa a s hromadou zvratů, šlapající jak staré dobré švýcarské hodinky. V hlavní roli Ray Milland......
Výtečný film...
V roce 1991 natočil český rozhlas trojdílnou dramatizaci Ministerstva strachu.
Osoby a obsazení: Artur Rowe, později Richard Digby (Radoslav Brzobohatý), Anna (Hana Maciuchová), vypravěč (Rudolf Kvíz), Henry Wilcox (Bohuslav Kalva), Henryho matka (Věra Kubánková), Fullow (Ferdinand Krůta), Johns (Jan Novotný), doktor Forrester (Jiří Adamíra), Poole / Neznámý (Boris Rösner), major Stone (Ilja Racek), recepční Davis (Petr Nárožný), poslíček (Jiří Hromada), Purvisova (Antonie Hegerlíková), Bellairsová (Nelly Gaierová), Willi (Lukáš Hlavica), Rennit (Ilja Prachař), úředník (Milan Mach), pokladník (Jiří Plachý), duchovní (Rudolf Pellar), matka (Zora Jiráková), Cost (Svatopluk Beneš), sekretářka (Luďa Marešová), společnice (Daniela Bartáková) a další.
Vynikající audio..
V roce 1968 bylo také natočeno v ČR zpracování s Iljou Rackem v hlavní roli, bohužel tohle nemám....
____________________________________
...pokud by toho bylo málo, máme další perlu z pera G.Greena ...další špionážní román
Lidský faktor

Dramatický seriál podle stejnojmenného románu o pracovníkovi britské tajné služby.
Dramatizace Helena Průchová a Josef Hlavnička. Dramaturgie Jana Weberová.
Režie Jan Berger.
Osoby a obsazení: Maurice Castle, pracovník britské Tajné zpravodajské služby (Jiří Adamíra), Sára, jeho žena (Hana Maciuchová), Davis, Castleův podřízený (Jan Novotný), Sir John Hargreaves, šéf britské zpravodajské služby (Vladimír Ráž), doktor Percival, lékař v britské zpravodajské službě (Luděk Munzar), Daintry, plukovník v britské zpravodajské službě (Ladislav Frej), Lady Hargreavesová
(Jaroslava Adamová), Tomlinson, brigádní generál v britské zpravodajské službě (Miloš Hlavica), Cynthie, sekretářka (Veronika Freimanová), Barker, lékař Castleovy rodiny (Pavel Rímský), vypravěč (Jiří Hromada).
Natočeno v roce 1993 ......
Vynikající......

Viki9
Viki9 19.01.2014 v 14:28

... ctěná Rakso ... nemohl by býti tím tvým zapomenutým románem tento - Vrcholná chvíle od Ruby Fergusona? ... na této adrese je obálka ... http://knihy.inzertal.cz/inzerce/ruby-ferguson-vrcholna-chvile/
....třeba připomene...

Viki9
Viki9 19.01.2014 v 14:30

... MINISTERSTVO STRACHU od Graham Greene je trefa do černého ... rovněž doporučuji....

pajonek
pajonek 19.01.2014 v 14:33

...mezi absolutní špičku špionážního románu, patří kniha SPÍCÍ AGENT, která u nás vyšla v roce 2001 a napsal ji Daniel Silva.
Do Velké Británie je vyslána německá špionka, která díky svému důmyslému krytí přečká témeř celou válku neodhalena jako spící agent. K životu ji probudí až Hitlerův rozkaz získat plány k invazi do Francie. Proti ní však stojí Alfred Vicary, profesor historie a osobní Churchillův přítel, který v MI6 vede desinformační kampaň. Nyní však musí odhalit nepřátelského špiona, a to za každou cenu.
...špičkový román

Raksa.A
Raksa.A 20.01.2014 v 14:47

Viki9 - děkuju za snahu, ale nic mi autor ani obálka neříkají. A bohužel inzerát je už neaktivní. Zkusím v tmto směru zapátrat.
Ještě jednou díky,

chromanna
chromanna 21.01.2014 v 14:18

Historicky - špionážní Zrádci od Jiřího Šulce http://www.levneucebnice.cz/p/zradci/ Skvěle zpracované historické události točící se kolem mnichovské dohody. Pohled z různých stran. Hlavní část je věnována české a německé rozvědce.

Raksa.A
Raksa.A 22.01.2014 v 20:49

Viki9 - je to ono! Díky moc, už nemusím přemílat v hlavě, co to sakra je.

Viki9
Viki9 23.01.2014 v 19:57

... není zač, ctěná Rakso ... já tu knihu osobně neznám, ale jsem celkem dobrý ohař a jak chytnu stopu, tak po ní jdu, dokud povětšinou nenajdu ... :-)
... je ale fakt, že v té Vaší stopě toho moc jako vodítko nebylo - o to déle to trvalo - o to více to dalo práce - o to víc mě to přineslo vzrušení …:-D

pajonek
pajonek 23.01.2014 v 20:13

.....bude zima, bude mráz, zalezeme s kafíčkem pod deku a budeme číst a zároveň koukat na stejnojmenný film....
Ken Follett - OKO JEHLY
Špičkový román o fiktivním souboji britské špionážní služby s německým elitním agentem, na jehož výsledku závisí vítězství ve 2. světové válce.
Sugestivně napsaný příběh souboje, v němž se Britové snaží Němce zmást kamuflážní akcí s nepravdivými údaji o místu chystané invaze spojenců. Vše vychází, nebýt jediného Němce, který vše odhalí a jako dokonalý profesionál jde přes mrtvoly, aby předal rozhodující údaje své vlasti. Paralelně s jeho pátráním seznamuje autor s prací i osudy britských tajných zpravodajů i s životním příběhem statečné ženy, která dokáže německého agenta přemoci a tím rozhodne i o osudu Evropy..

V roce 1981 natočil Richard Marquand špionážní thriller s vynikajícím Donaldem Sutherlandem v hlavní roli.
Oko jehly / Eye of the Needle /1981

Filmu dávám oproti databázi plných 100%, jedná se totiž o výborný, napínavý špionážní snímek. Skvělé výkony Donalda Sutherlanda a Kate Nelligan.

pajonek
pajonek 23.01.2014 v 23:14

...tak tohle téma je pro mne zklamání....naprosto nic jsem se nedozvěděl - nahozené knihy znám a kromě hledaného špionážního románu pro Raksu NIC neznámého......
...a tak si musím dát svoji neznámou - nalezl jsem v antikvariátu špionážní román , vydaný roku 1935 - Vyzvědačka č. 13 / Secret Service Operator 13 od Robert W.Chambers a tahle pro mne novinka, mi udělá na několik hodin zábavu ....

Text příspěvku byl upraven 23.01.14 v 23:32

tenax
tenax 23.01.2014 v 23:27

Svého času pro mne byl zjevením Theodor Wilden a jeho Lámání v kole, Umřít někde jinde a New York letí v devět ráno. Ale pro pajonka je to určitě nošení dříví do lesa, že?

pajonek
pajonek 24.01.2014 v 21:19

tenax znám
Svého času byl zjevením Theodor Wilden - byl - ač to zní hodně cize, je to čech jako poleno - Skutečné jméno tohoto autora je Vladimír Víšek. V letech 1962–1971 vydal česky celkem pět vynikajících románů ze světa špionáže a organizovaného zločinu. Vrcholem jeho díla je román Umřít někde jinde (Čs. spisovatel 1971), jenž bůhvíjak unikl bdělému oku strážců ideové čistoty na počátku normalizace. V ich-formě sugestivně líčí nejen strhující špionážní zápletku ze studené války (která souvisí s vraždou prezidenta J.F. Kennedyho).
Od 70. let Wilden žil ve Velké Británii a v USA, kde pracoval pro slavného Roberta Ludluma, autora špionážních thrillerů, pro něhož vymýšlel zápletky. Proto prý se v Ludlumových knížkách objevují i Češi. Wilden v zahraničí vydal i vlastní příběh ze studené války – v Anglii jako The Exchange, ve 2. vydání v USA pak pod názvem Exchange of Clowns. V roce 1989 se objevil v Praze, kde román pod názvem Výměna šašků nabídl Čs. spisovateli. Tam jej přijali k vydání na rok 1990 (anotace vyšla v Nových knihách), ale pak ji z edičního plánu vyřadili. Wilden pak Československo opustil a už se nevrátil.

pajonek
pajonek 24.01.2014 v 21:34

...a nyní nakoukneme pod pokličku jedné z hvězd špionážního románu - jeho jméno je John Le Carré, Vlastním jménem David John Moore Cornwell.
Jeden z jeho špičkových románů se jmenuje : Jeden musí z kola ven / Tinker Tailor Soldier Spy
Je rok 1973 a britská tajná služba MI6 se snaží najít ve svém středu sovětského špiona a uchovat Spojené království v bezpečí. K odhalení moskevského krtka, jenž se před třiceti lety zahrabal do srdce britské špionážní služby, je najat George Smiley, který si užívá předčasného důchodu. Tento muž je schopen nekonečného soucitu, avšak jako špion umí být i cílevědomým a nemilosrdným protivníkem. Na scéně je spousta lampářů, krtků, lovců lebek a pouličních kejklířů. Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři – ambiciózní Percy Alleline s krycím jménem Švec, sebevědomý Bill Haydon přezdívaný Krejčí, statečný Roy Bland nazvaný voják a pokuřující Toby Esteras, kterému přezdívají Chudák. Smiley má za úkol označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu.
...výborné čteníčko....

Kniha Jeden musí z kola ven, se stala předlohou k filmu s Garym Oldmanem v hlavní roli.
Oscar 3 nominace: Herec HR - Gary Oldman, Scénář - A, Hudba ... ... ... .... Zlatý Lev - výběr
Stylisticky i vypravěčsky jeden z nejpromyšlenějších a nejbrilantnějších filmů za velmi dlouhou dobu............ takhle nějak má poctivý špionážní film vypadat
____________________________________
...a když už, tak už, docela se mi líbil další špionážní film, který natočil v roce 2001 uznávaný dánský režisér Steven Soderbergh a film se jmenuje Zkrat / Haywire/
Mallory Kane je tajnou vládní agentkou, která pracuje v těch nejnebezpečnějších a nejšpinavějších koutech světa a její mise nejsou vždy tak úplně legální. Po úspěšném osvobození jednoho čínského novináře jí někdo z kolegů podrazí a chce její smrt. Stane se terčem zabijáků, kteří znají každý její krok, a aby přežila, musí dopadnou ty, jenž jí zradili.
Hrají:
Gina Carano, Michael Douglas, Michael Fassbender, Ewan McGregor, Channing Tatum, Bill Paxton, Antonio Banderas..........

Text příspěvku byl upraven 24.01.14 v 21:34

pajonek
pajonek 25.01.2014 v 13:42

.....je tu někdo, kdo mi dá tip na VELKÝ český špionážní román? ...nechci "fakta" - chci román ......
Dlouho, předlouho chyběl skvělý český špionážní román, který by nebyl jak náš hrdinný rozvědčík bojuje proti imperialistickým špionům..........
Ale už pár roků je tu .....
...napsal ho pod pseudonymem "Daniel Wolf", někdo , kdo nechce být poznán ... proč?...je jasné z románu....
Jeho román se jmenuje OCHLAZENÍ a vyšel v roce 2009. Nese podtitul "Špionážní thriller z blízké budoucnosti"
Hlavné téma románu se točí okolo přerušení dodávek plynu a ropy z Ruska do Evropy......
Všechno vypukne po protivládních demonstracích v Bělorusku, kdy se moci chopí opozice.....vyhlášení nové opoziční vlády, že Bělorusko brzy vstoupí do Evropské unie nese nelibě jeden "docela malinkatej státeček" - mocný soused Rusko a Bělorusko vojensky obsadí....NATO pošle pár stíhaček do Pobaltí . Moskva vyhrotí situaci tím, že z „technických důvodů“ uzavře plynovody a ropovody do Evropy. Hospodářství evropských států se hroutí, a když přijde tuhá zima, Evropané mrznou a nikdo neví, jak přimět Kreml k opětovnému otevření kohoutků.....
A "včul" to přijde, na scéně se objevuje český vyzvědač Josef K.... a co dál... další je v knize....
Ochlazení je hodně skvělý špionážní román, který můžeme srovnávat s nejlepšími díly západními. A je pořád aktuální. Někdo stále sedí u kohoutků...

Text příspěvku byl upraven 25.01.14 v 13:43

Raksa.A
Raksa.A 25.01.2014 v 17:45

Viki, Viki, tys mi dal! Našla jsem si tu knihu v e-antikvariátu za slušnou cenu, ALE! Bohužel tam měli ještě pár dalších chutných kousků... A tak mě to bude stát o něco víc... A bráchu taky. A to tam mají ještě knihu japonerií od Havlasy s podpisem autora a Hokusaiovými ilustracemi - na což nemám...



Vložit příspěvek